Menü
Röportaj : "En iyileriyle Nil Burak"
05 Mart 2008 Çarşamba - 23:29 GMT
Nil Burak

Ahmet Erten'le Hayat Müzik'e bu kez Türk Popu'nun 70'li 80'li yıllarına damgasını vurmuş ve şimdilerde Ossi Müzik etiketiyle, Hakan Eren'in yapımcılığı ve prodüktörlüğünde hazırladığı yepyeni albümüyle yeniden müzik severlerle buluşan Nil Burak konuk oluyor...

-Nil Burak 1975 yılında profesyönel müzik hayatına atıldı. O zamandan günümüze kadar çok sayıda hit şarkıya imzasını attı. Ve 32 yıllık sanat hayatının son durağı "En iyileriyle Nil Burak" ve "Bir Numaramsın" albümleri.. Hem koleksiyoncuları memnun edecek bir armağan niteliğindeki bir best of albüm hem de yeni şarkılardan oluşan bir albüm.. Bize biraz bu projelerin oluşum sürecinden bahseder misiniz? - Bu yıl benim 32. sanat yılım. Yaklaşık 10 yıldır uzaktayım.10 yıl önce mesleğimin çok iyi bir yerindeyken ara verdim. Ben ve benim gibi yıllarca uğraş vermiş, çekirdekten yetişmiş gerçek sanatçılar yıllar geçse de, bizi hiç görmeseler de, unutulma kaygısı yaşamayız.. Çünkü yıllarca dinleyicilerimiz ve izleyicilerimizin gönlünde, şarkılarımızla taht kurmuş kişileriz. Dolayısıyla yeni albümlerimle dinleyicilerime merhaba dediğim anda yeniden bıraktığım yerden başlayacağıma inanıyorum. Yaklaşık bir buçuk yıllık bir ekip çalışmayla projemizi tamamladık bu iki albümü. Sevgili Hakan Eren'in ısrarlarıyla 1975 - 1985 yılları arasında seslendirdiğim 70 küsür şarkı içinden 20 tane hit eseri orijinal halleriyle plak ve kasetlerden alarak "En İyileriyle Nil Burak" albümünü yaptık. Diğer albüm "Bir Numaramsın" ise sekiz yepyeni beste, dört tane cover parçadan oluşuyor. Bu güzel şarkıların da geçmişte olduğu gibi dinleyicilerimin gönüllerini fetih edeceğime inanıyorum. "32 yılda 32 şarkı ile Nil Burak" sevenlerime benden 32. yıl hediyesi.

-Best Of albümünüzün "orijinal kayıtlara sadık kalma" özelliği de var. O dönemki tadı bozmak istemeyişinizden mi kaynaklanıyor bu aslını korumak durumu? -Kesinlikle evet. Bütün dünyada bu böyle oluyor zaten. Çünkü bir arşiv çalısmasıdır bu albüm, orijinal kayıtlar olması gerekir. Biz bunu çok güzel bir kitapçıkla tamamladık. 20 tane şarkı var "En İyileriyle Nil Burak" albümünde. 1975 - 1985 yılları arasında yaptığım plaklardan seçtiğimiz hit şarkılar bunlar. Bunlar arasında neler yok ki. "Boşvere Boşvere", "Yalnızım Ben", "Bağışladın", "Ben Anlamam", "Olmaz Olmaz Deme" ve bunun gibi orijinal plak kayıtlarını yeniden mastering yaparak pırıl pırıl kayıtlara sevenlerime sunduk.

-Söz konusu yeni çalışmalarınızdan önceki son albümünüz 1995 yılında dinleyici ile buluşan "Akdeniz Rüzgarı"ndan bu zamana hayli zaman geçti. Bu kadar uzun bir aranın sebebi neydi? -Bir tercih yapmam gerekiyordu. Tercihimi eşim ve ailemden yana kullandım. Ayrıca benim Kıbrıs'ta bir otelim var. Ama sanmayın sahneden uzak kaldım özel gecelerde sahne alıyordum ama eskisi kadar sık değildi bu sadece.

-Geçtiğimiz haftalarda "Avrupa Yakası"nda Şahika Koçaraslan'lı karakterinin de renkli kişiliği ile dikkatleri bir anda "Olmaz Olmaz" adlı şarkınız çekti. Bu şarkıya bir klip düşünüyor musunuz. Hatta belki bir Şahika sürprizi de eklenerek..? -Sanırım çok doğru bir noktaya değindiniz. Elbette bir klip düşünüyoruz. Şahika ile olsa çok hoş olur. İnanılmaz güzel tepkiler aldım "Avrupa Yakası" yayınlandıktan sonra. Ertesi gün youtube ve tüm internet sitelerinde bu sahne vardı. Çok hoşuma gitti doğrusu. Bu arada şunu söyleyeyim benim 70'li yıllar da okuduğum Ülkü Aker, Selmi Andak ortak çalışmasındır bu Şahika'nın dilinden düşmeyen "Olmaz olmaz Deme Hiç, Olmaz Olmaz Sevgilim"... Yeni albümde dj.Murat Uncuoğlu & Aytekin Kurt'un çalışmasıyla bir remix havasında düzenledik şu anda tüm radyolar bu şarkıyı çalıyor.

-"Bir Numaramsın" albümünde sekiz yeni şarkı var. Günay Çoban, Serken Özdoğan, Orhan Gencebay, Hakan Tok, Banu Kırbağ gibi ünlü isimlerin yanında sizin kendi eserleriniz var.. Ve tabi sözleri Cem Karaca'ya, müziği de size ait "Sende Başını Alıp Gitme" albümdeki yerini almış... Bütün bu isimler nasıl bir araya geldi? -Aslında belli bir nedeni yok, tesadüf diyebilirim. Çünkü ben her zaman beğendiğim ve sevdiğim şarkıları seslendirdim. İnanır mısınız albüm yaptığım duyulduğu anda bana beste yağdı. Çok zorlandık Hakan Eren'le parçaları seçerken. Repertuar bitti dediğimizde bir baktık çok başarılı isimler bir araya gelmiş.

-Aranjör seçiminde ise hayli geniş bir yelpazede isimlerle çalışmışsınız. Aytekin Kurt, Murat Uncuoğlu, Sadun Ersönmez, Taner Çetin gibi isimler düzenlemeleriyle albüme ayrı tatlar katmışlar.. Son dönemlerde konuşulan "şarkıya göre mi aranjör seçimi, albüme göre mi aranjör seçimi" konusunda da bu geniş yelpazeli aranjör kadrosunu nedeniyle tercihinizin ilk şıktan yana olduğunu mu anlamalıyız? - Tabi ki ben her şarkıya göre aranjör seçimi yaptım. Albümde çeşitli tatların olması dinleyicinin kulağına daha hoş geliyor. Her şarkının düzenlemesi için stüdyoda çok sabahladık. Ayrıca dikkat edin genç aranjörlerle çalıştım bu albümde. 1975 yılında okuduğum ilk 45'lik plağım, ilk altın plağım olan "Tatlı Tatlı"yı yeni versiyonu çok güzel bir latin - akdeniz versiyonu oldu aranjörüm Taner Çetin yaptı. Bir Orhan Gencebay klasiği var "Bulamadık ki", harika bir Santana soundunda yaptı aranjörüm Sadun Ersönmez. Tabi ki sözleri büyük sanatçı Cem Karaca'ya müziği bana ait olan "Sende Başını Alıp Gitme" şarkımızı da yeni bir anlayışla aranjörüm Hakan Açıkalın düzenlemesiyle dinleyicilerimize sunduk. Ayrıca Dj. U.F.U.K ve Murat Uncuoğlu & Aytekin Kurt albüme dinamizm kattılar.

-Siz 70'lerin ve 80'ler Türkiye'sinin siyasi çalkantılı günlerinde plaklar yapmış, almış isimlerindensiniz. O dönemlerden bahsedebilir misiniz biraz.. Bu anlamda dönemin zorluklarından bahseder misiniz? -Siyasi çalkantılar bir yana biz o devirde hem seyirci açısından hem de şarkılarımızla bütünleşerek müthiş günler yaşadık. Gazino devrini yaşamamış sanatçı bana göre çok şey kaybetmiştir. O günler hiç bitmeseydi. Şimdiki gibi sadece haftasonları değil, hemen hemen bütün arkadaşlarımız her gün çalışıyorlardı. Bizler otuz gün aralıksız çalışırdık.

-Bir şarkıcı olarak Nil Burak kendi şarkılarını yazıyor, söylüyor.. Dinleyiciye sunuyor. Peki bir dinleyici olarak kimleri dinlerseniz. Kendi jenerasyonunuz ve günümüzden? -Nil Burak genelde herkesi dinler ama herkesten keyif alır mı? Hayır. Bunu sanatçılarla bağdaştırmayalım da yerine, zamana ve bulunduğum ruh halime göre tüm dünya müziklerini dinleyebilirim. Ama ille de isim vermemi istiyorsanız Shirley Bassey, Frank Sinatra benim hala dinlemeye doyamadığım isimlerdir. Şimdi ki jenerasyondan Emre Altuğ ve Tarkan diyebilirim.

-Müziğe emek vermiş ve bir çok klasik şarkıya imzasını atmış bir isim olarak günümüzde şarkıların, albümlerin çok hızlı tüketilmesini neye bağlıyorsunuz? Sizin yıllar önce seslendirdiğiniz şarkılar günümüzde hala dinlenebiliyorken,bugün bu durum tamamen değişmiş durumda.. -Evet her şey çok çabuk tüketiliyor ne yazık ki. Çünkü bizim zamanımız da sanal dünya yoktu. Düşünün bir 45'lik yapardık ve aylarca listelerde kalırdı. Şimdi bir klip yapıyorsun beş hafta listede duramıyor. 45'lik plağımız yirmi veya otuz hafta listede kalırdı.

-Eurovision şarkı yarışması heyecanını bir dönem yakından yaşamıştınız... Nil Burak bu yıl Türkiye'nin Eurovision'daki şansını nasıl değerlendiriyor.. Bildiğiniz gibi Mor ve Ötesi ile yarışıyoruz bu yıl.. -Diğer ülkelerin şarkılarını dinlemeden herhangi bir yorum yapamam ama Mor ve Ötesi çok başarılı bir grup Türkye'yi başarılı bir şekilde temsil edeceğinden hiç şüphem yok. Artık zaten televote sistemi var. Üst sıralarda olmamız gerekiyor bence.

-Bu yeni albümle beraber belirlenmiş konser ya da imza günü tarihleriniz var mı? Şimdiden sevenlerinizle nerelerde buluşacağınızın müjdesini verelim okurlarınıza.. Yurt içi ve yurt dışı konserlerimiz olacak. Henüz tarihi tam olarak belirlemedik ama İngiltere'de ve Amerika'da konserlerimiz olacak görüşmelerim halen sürüyor. İmza günümüzü ise yoğun çalışmalarımızdan dolayı ne yazık ki henüz belirleyemedik. Ama en kısa zamanda dinleyicilerimle imza gününde buluşmak bana büyük keyif verecektir.

-Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz..? - Albümlerimizi maddi ve manevi büyük emekler vererek hazırlıyoruz. Dolayısıyla bir arşiv niteliğinde olan bu albümleri internetten indirmek yerine herhangi bir arkadaşınıza ziyarete giderken bir şişe şarap, bir buket çiçek veya bir kutu tatlı yerine albümlerimizi hediye götürebilirsiniz. İnanın size hem daha ucuza mal olacak hem de hediyeniz kalıcı olacaktır. Sizleri seviyorum..

Röportaj: AHMET ERTEN