Menü
Yeni Albüm : Egoist "On" ile müzik marketlerde...
11 Aralık 2007 Salı - 15:26 GMT
Egoist

Alternatif müziğin başarılı gruplarından EGOİST'in, "ON" isimli yeni albümü On-Air etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı. 1996 yılında kurulan Egoist yeni albümü "Egoist On", MELTEM TAŞKIRAN (vokal), ESER TAŞKIRAN (piyano ve tuşlu çalgılar), FIRAT CAVAŞ (bas gitar), ARİF DENİZTOKER (elektrik gitar) ve TURGAY GÜLAYDIN (davul) kadrosu ile hazırlandı...

"Hayatı derinlerde yaşayan, şiir okuyan, sadece iyi müzik dinleyenlerin anlayacağı bir albüm yaptık diyen EGOİST, "onlarca kez tekrarlanan sözler, ilk duyuşta ezberlenen iki üç notadan oluşan ezgiler içermeyen bir albümle müzikal çizgimizi bozmadık" diyor.

Grubun beyni ve müzik direktörü Eser Taşkıran aldığı klasik müzik eğitiminden faydalanarak rock, blues, funk, etnik ve popüler müzik türlerini senfonik bir çerçevede düzenleyip, kendine has bir sentez oluşturuyor. Meltem Taşkıran ise vokal yeteneğinin sınırlarını bu albümde tekrar zorluyor.

Egoist, kadrosuyla da göz dolduruyor. Athena grubunun davulcusu ve kurucularından Turgay Gülaydın'ı, Whisky grubunun gitaristi Arif Deniztoker'i ve Fırat Cavaş'ı kadrosuna alan egoist, bu farklı tarzların başarılı temsilcileriyle "on" albümünde yepyeni bir müzikal yolculuğa çıkıyor.

Egoist On'da daha önceki egoist albümlerinden farklı bazı çalışmalar da var. Egoist ilk kez on albümünde bir cover eser seslendirdi. 11 eserden oluşan albümün tek cover parçası söz ve müziği Cem Karaca'ya ait olan "Islak Islak". Büyük ustanın sağlığında hazırlanan eser, grup tarafından Cem Karaca'nın vefatıyla vasiyet olarak kabul edilip o günkü düzenlemesi hiç değiştirilmeden albüme alındı.

Egoist On'da gruba ait diğer bir ilkse, "Sebebim Yok" adlı parçanın HARUN KOLÇAK'la düet seslendirilmiş olmasıdır. Ülkemizin en başarılı djlerinden DJ FUNNK C'de "Körebe" adlı parçaya eşlik etmiş ve albüme büyük renk kazandırmıştır.