Menü
Yeni Albüm : Can Atilla "Aşk-ı Hürrem"
23 Kasım 2007 Cuma - 17:00 GMT
Can Atilla

Elektronik New Age müziğin ülkemizde ve yurt dışındaki başarılı temsilcisi CAN ATİLLA, büyük ilgi gören "Cariyeler ve Geceler" ve "1453 - Sultanlar Aşkına" albümlerinin fantastik Osmanlı üçlemesinin üçüncü final albümü olan "Aşk-ı Hürrem"de notalarıyla hayal dünyamızı aralıyor ve "O zamanlar başka bir müzik vardı, bilmek imkansız ama hayal edebiliriz..." sözleriyle dinleyiciyi bu kez de Kanuni Sultan Süleyman dönemine götürüyor...

Can Atilla, bu albümde Osmanlı'nın en güçlü ve en tehlikeli kadını Hürrem Sultan ve Kanuni ‘nin yanı sıra Barbaros, Mimar Sinan, Piri Reis gibi tarihsel kahramanları da sanatıyla anıyor.

15 parçadan oluşan albümde Can Atilla'ya Groove Senfoni Orkestrası eşlik etti. Sultan Süleyman'ın Hürrem'e yazdığı aşk dizeleri albümde Kanuni karakteriyle, değerli tiyatro sanatçısı Rüştü Asyalı tarafından seslendirildi. Ayrıca Can Atilla'nın Afife Jale ve Tiyatro Dergisi yılın En İyi Tiyatro Müziği ödüllerinin sahibi eseri "Gayrı Resmi Hürrem" oyununun müzikleri de bu albümde yer alıyor.

Albümün ilk video klibi 3-D animasyon olarak yönetmen Uğur Erbaş tarafından "Aşk-ı Hürrem" isimli şarkının radio edit versiyonuna çekildi. "Aşk-ı Hürrem" şarkısını Saraybosnalı ünlü pop yıldızı Lejla Jusic ve Ayça Dönmez seslendirdi. Klipte Hürrem Sultan'ı, Brezilyalı Manken Carime Bitar canlandırdı.

Albümde yer alan eserler ise sırasıyla şöyle:

1 - Barbarosa - Denizlerin Efendisi / THE LORD OF THE SEAS

"Kızılsakal" derlerdi ona. Denizler onun için yaratılmıştı sanki. Rakip tanımazdı ve Avrupalı denizcilerin üstlerine çılgınca giderdi. Efsane haline geldi adı. Yakalanması için ödüller kondu, her yerde görülüyor ama hiçbir yerde bulunamıyordu. Hayreddin'in suların altında yaşadığı efsanesine inanan Avrupalıların ve Akdenizlilerin sayıları her geçen gün artmaktaydı.

2 - Aşk-ı Hürrem / THE LOVE FOR HÜRREM

Esir gemisinin rıhtımından kendini sonsuz sulara bırakmak istedi, ama sadece umutlarını ve hayallerini attı karanlıklara. Rogatina'dan, ailesinden asırlar önce kaçırılmış gibi hissetti kendini, sonra annesinin sesi geldi kulaklarına. Issız gecede parlayan dolunaya baktı. Annesinin ninnisiyle dolunayın şevkatli kollarında sonsuza dek uyumak için yumdu gözlerini.

3 – Harem'de ilk Dans / FIRST DANCE IN THE HAREM

İpeklere sarılmış ateş saçan bedeniyle dans sırasının ona gelmesini bekliyordu. Onu çağırdıklarında tahtta oturan Süleyman'ın gözlerinin içine, ruhunun derinliklerini görür gibi baktı. Nefesini tuttu ve kendini boşluğa bıraktı. Bitirdiğinde Sultan'ın cebinden çıkardığı mendilini omuzuna bıraktığını hissetti ve o andan sonra onun oldu.

4 - Gül Bahçesi / THE GARDEN OF THE ROSES

Onu haremin bahçesine getirdiler ve yalnız bıraktılar, etrafına bakındı, sadece güller. Rogatina dağlarının kokusunu hatırladı birden. Kimsecikler yoktu görünürlerde. Kendi kendine bir şarkı söylemeye başladı, danslarıyla kendinden geçerken, yukarıdan onu izleyen Süleyman'ın hızlanan kalp atışlarından ve nefesinden habersizdi.

5 - Mahidevran

Valide Hafsa Sultan Kafkaslara haber saldı ve oğluna bir pırlanta istedi. Çerkesler onu seçtiler ve Manisa'daki veliaht'a gönderdiler. Gençlik yıllarından beri Süleyman'ın tek aşkıydı o, ta ki Hürrem gelene kadar. Ona ruhunu ve ilk oğlu Mustafa' yı verdi, ama kader tüm çocuklarını ve geleceğini aldı götürdü. Şimdi, içindeki sessiz çığlığı, geldiği Çerkes dağlarında yankılanmakta.

6 - Muhibbi

Senin gamın, derdin bu gece güçsüz candan geçti gitti.
Göz yaşlarıma bak, yeryüzünü ve gökyüzünü doldurdu şimdi.
Kimsesizim, hali perişanım, kala kalmışım.
Aşığım, sabırsızım ve acılar içindeyim.
O yürüyen servinin, sevgilimin ayrılığından, ayağı toprağa bağlı bir çam gibi kalmışım şimdi.
Aşk derdim için ne söyleyeyim ki, söylemek, anlatmak mümkün değil.
Ey doktor bir çare bul bana, çünkü gönül derdi bu can-ı aştı geçti.
Ey ay yüzlü sevgilim, senin aşkınla dertli oldum ne yapayım.
Kendi kendime bu bela içine düştüm ne yapayım.
Ey eziyet eden sevgili, senin elinde Muhibbi gibi
Akşam sabah kıyamete kadar feryat ediyorum.

7 - Muhteşem Süleyman / SULEYMAN THE MAGNIFICENT

Sonsuz barış içinde yaşanılan bir dünya hayal ederdi Süleyman. Dünya onun muhteşemliğinden bahsederken ona, bütün cihanca meşhur, en zengin, en kudretli, en haşmetli, kutsal Kudüs'ün hakimi, Anadolu'nun, Arab'ın, Acem'in, Rum'un, Slav'ın,Tatar'ın , Çerkez'in, Gürcülerin, Kürd'ün, Türkmenlerin, ve Türk'ün sahibi "SultanlarSultanı", "Osmanlı'nın en büyük Padişahı" derdi. Onun zamanında imparatorluk en zengin ve en güçlü dönemini yaşadı. Uçsuz bucaksız üç kıtaya adil kanunlar gitti.

8 - Rodos Korsanları / RHODIAN PIRATES

Güneşten gelenler, bellerinde kılıçları ve durmak bilmeyen kahkahalarıyla yelkenlerin üzerinde uçuyorlardı adeta, "kara göründü" diye bağırdı birisi, hepsi toplandı, dümeni ve yelkenleri yeni ganimetlere doğru çevirdiler.

9 – Mum Işığında hayaller / DREAMS AT THE CANDLE LIGHT

Mimar Başı Sinan gecenin ıssızlığında yapayalnız odasında zamanın ötesine geçecek hayallerini çiziyordu. "Taşlar'ın ruhu ancak insanları kucaklayarak sonsuza kadar yaşayabilir" diye düşündü ve mumunu söndürdü.

"Dünya durdukça, eserlerimi gören aklı selim sahiplerinin, çabamın ciddiyetini göz önünde bulundurarak bana insaf ile bakacaklarını ve hayırlı dualarla anacaklarını umarım inşallah"

10 - Akdeniz'de günbatımı / SUNSET IN THE MEDITERRANEAN

Geminin burnu dalgalarla dans eder gibi sonsuzlara uzanıyordu. Kıyılarda el sallayan çocuklar tüm gemicilerin yüzlerine sıcacık bir tebessüm yayıyordu. Kıyıya yanaşmak için demir atıldı, denizciler tahta halatların üzerinden limana ayak bastılar.

11 - Piri Reis'in Haritası / THE MAP OF PIRI REIS

1470 yılında Gelibolu'da Muhiddin adlı bir çocuk dünyaya geldi. Amcası ile birlikte Akdeniz'in ünlü korsanlarından oldular. Kanuni'nin Rodos seferinde Osmanlı donanmasına katıldı. 1513 yılında ilk dünya haritasını ceylan derisi üzerine çizdi. Haritasında bilinmeyen dünyanın madenlerine, hayvanlarına, bitkilerine ve hayali yaratıklarına yer verdi.1528 de ikinci dünya haritasını hazırladı. Bu haritalar zaman içinde bilim ötesi birçok teoriye ilham kaynağı oldu.

12 - Kitab – ı Bahriye / THE BOOK OF THE SEAS

Piri Reis'in 1520 de tamamladığı kitabı denizcilik bilgileri ve Akdeniz ile ilgili döneminin en kapsamlı kitabıydı. Kıyılar, adalar, geçitler, boğazlar, körfezler, fırtına halinde sığınılabilecek limanlar ve kesin rotalar bu kitapta ayrıntılarıyla anlatılmaktaydı.

13 - Kefe – İnsan Pazarı / CHAFA: THE HUMAN BAZAAR

Nastasia donuk gözlerle bakıyordu çevresine. Yarı baygın bir halde, diğer kızlarla birlikte pazarın ortasına doğru sürükleniyordu. Rüzgardan tozlar yerden kalkıyor peçesinden içeri, gözlerine doluyordu. Konuşulan hiçbir şeyi anlamıyordu. Sadece bağıran bir sürü insan ve çaresiz, günahsız yüzlerce köle. İşte o an, kaderini her ne pahasına olursa olsun değiştirmeye yemin etti. Yüzüne bambaşka, buz gibi bir tebessüm yayıldı ve bu tebessüm hayat boyu hiç değişmedi.

14 - Gayrı Resmi Hürrem – "Nastasia'nın teması"

( Sahne Müziği Orkestral Versiyon )
THE UNOFFICIAL HURREM: THEME OF NASTASIA (Stage Music - Orchestral Version )
"Afife Jale Yılın Tiyatro Müziği" ve "Tiyatro Tiyatro" En Başarılı Sahne Müziği ödülleri

15 – Aşk – Hürrem / THE LOVE FOR HURREM ( Radio edit )