Menü
Röportaj : Sıla: "Eli testereli kadınım"
20 Ekim 2007 Cumartesi - 14:55 GMT
Sıla

Yedi yıldır Kenan Doğulu'nun vokalistliğini yapan Sıla, sonunda ilk albümünü çıkardı. Sıla'nın en büyük destekçisi ise elbette Doğulu oldu. Kenan Doğulu'dan "O çok pozitif bir insan ve çok iyi bir müzisyendir. Dönem dönem Emre Altuğ ve Zeynep Casalini'ye de vokal yaptım ama Kenan'ın yanından hiç ayrılmadım" diye söz eden Sıla, tarzı hakkanda ise şunları söylüyor: "Albümün çok değişken bir ruh hali var. İçinde pop da bulunuyor, rock da, rap de... Hepsinden önemlisi albümde öne çıkan sound elektronik."

Yedi yıldır Kenan Doğulu'nun vokalistliğini yapan Sıla, artık kendi kanatlarıyla uçacak. "...dan Sonra" adlı ilk albümünü çıkaran genç şarkıcı, "Haksızlığa hiç gelemem. Amazon kadını gibi savaşçı bir yapım var. Zaten ilk klibimde de testereli kadın oldum. Koltukları, her yeri kestim, doğradım. Testere 5 filmini ben çekeceğim bu gidişle..." diyor.

Öncelikle Sıla kim? Kendisini biraz tanıyalım... - Denizli doğumluyum. Ortaokul ve liseyi İzmir'de anneannemin yanında okudum. Yedi yılım orada geçti. Ortaokul ve lise yıllarında müzik korolarında yer aldım. Liseden sonra opera ve şan dersleri alınca İstanbul maceram başladı. İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı'na girdim ama bu bölümde ancak bir yıl okudum. Daha sonra Bilgi Üniversitesi'nde caz dersleri almaya başladım. Bilgi'deki ikinci yılımda Kenan Doğulu ile çalışmaya başladıktan sonra da üniversiteyi bıraktım.

Kenan Doğulu ile nasıl tanıştınız? - Cem Öcal arkadaşımdı. 2000 yılında onun yardımıyla Kenan Doğulu'nun ekibine girdim.

Birazda albümden konuşalım... - Dört yıldır albüm için Ozan Doğulu prodüktörlüğünde Murat Yeter, Nedim Ruacan, Efe Bahadır, Mustafa Ceceli ile birlikte çalıştık. Albümdeki birçok şarkının sözü bana ait. Gözde Kansu ile beraber bir parçam var. Onun dışında Yalın'ın bir bestesi var. Ozan Doğulu'nun çıkış şarkısı "...dan Sonra" var. Ve en önemlisi Sezen Aksu'nun hediyesi "Töre" parçası yer alıyor albümde. Kısacası çok içime sinen bir albüm oldu.

"...dan Sonra" şarkısı neyi anlatıyor? - Bu şarkının müziği Ozan Doğulu'ya, sözleri ise bana ait. Çıkış ve ilk klip parçamız aynı zamanda. Bir rap havası var içinde. Agresif bir şarkı. "Soldan kalktım bu sabah olamaz mı!" diye başlıyor. Özgüven sahibi ama herkes gibi hayatın olan biteninden yorulmuş, sıkılmış bir kadını anlatıyor. Hepimizin kırılgan, agresif, mutlu, sinirli, nahif ruh halleri vardır. İşte bu şarkı tüm bu ruh hallerini yansıtıyor.

Sizin nahif bir kadın olduğunuzu düşünemiyorum. - Aslında evet, hiç nahif olamadım. İçimdeki fırtınaları hiç bastıramadım. Haksızlığa hiç gelemem. Amazon kadını gibi savaşçı bir yapım var.

Klibinizde eliniz testereli bir kadın olmuşsunuz... Kenan Doğulu'da rol almış öyle mi? - Evet, testereli kadın oldum ve çok eğlendim. Koltukları her yeri kestim, doğradım. Kenan var, ben varım. Deli bir kadın var. Daha ne olsun... Testere 5 filmini ben çekeceğim bu gidişle (gülüyor).

Tarzınız pop mu? - Albümün çok değişken bir konsepti yok. Ben yaptığım müziği adlandırmak istemiyorum. Çünkü albümde Ege havaları da var, pop da, rock da, rap de var. Hepsinden önemlisi albümde öne çıkan sound elektronik. Yani albümün değişken bir ruh hali var, tıpkı benim gibi.. Her şeye anlam yüklemem ben. Ama şarkı söyleyen ve yazan kadın olmak istiyorum ölene kadar.

İkizler burcu musunuz? - Evet (gülüyor)... Tam İkizler burcuyum. Değişken bir ruh halim var. Sabahları mutlu kalkıp, güne mutsuz devam ederim. Gün içinde delirdiğimi de çok bilirim.

Kaç yaşındasınız? - 27 yaşındayım. 30'lu yaşlarımı iple çekiyorum çünkü çocukluğumdan beri olgun bir yapım var.

Kenan Doğulu'yla çalıştığınız dönemi anlatır mısınız? - Kenan çok pozitif ve olumlu bir insandır. Çok iyi bir müzisyendir her şeyi çok güzel izah eder. Dönem dönem Emre Altuğ ve Zeynep Casalini'ne de vokal yaptım ama Kenan'ın yanından hiç ayrılmadım.

"Sıla" dizinin jenerik müziğini yaptınız ve adınız da Sıla. İlginç bir rastlantı... - Evet ismim Sıla. Dizinin jenerik müziğini ben yaptım, çok beğenildi. Sezen Aksu da bu jeneriğin üzerine "Töre" şarkısını yaptı.

Röportaj: Dilek DALLIAĞ - Kelebek