Menü
Röportaj : Murat Boz: "Tek aşkım müzik"
25 Ağustos 2007 Cumartesi - 13:24 GMT
Murat Boz

Tarkan'ın vokalisti olarak tanınan Murat Boz: "Aşka küstüm! Özel hayata da işe olduğu gibi zaman ayırmak gerekiyor. Oysa ben aynı anda iki işle birden ilgilenemiyorum. O yüzden şu anda aşkım müziğim..."

Yakışıklılığıyla genç kızların kalbini fetheden Murat Boz "Maksimum" isimli albümüyle adından söz ettirmeye devam ediyor. 7 Mart 1980 yılında Karadeniz Ereğlisi'nde dünyaya gelen Boz, müzik yaşamına 1999 yılında Bilgi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde başlamış. 2003 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü'ne girmiş. Boz müzik yaşamını ve özelini anlattı.

* Sahnelerle tanışmanız nasıl oldu? 1998 ve 99 yıllarında 'Rapsodi' diye bir grubumuz vardı. O zamanlar Bağdat Caddesi'nde 'Pizza Pina'da sahne alıyorduk. Para kazanmaya orada başladım. Orada kazandığım deneyimler beni bugünlere getirdi diyebilirim. Bunu yeni yeni fark ediyorum.

* Daha sonra neler yaptınız? Bilgi Üniversitesi'nde okurken Emel Müftüoğlu'na vokal yapmaya başladım. 5 yıl Tarkan'la çalıştım. 2001-2006 yılları arasında Tarkan dışında kimseyle çalışmadım. Arada, arkadaşım olduğu için Burcu Güneş'le sahnede şarkı söyledim. Onun dışında çeşitli albümlerde vokal yaptım.

* Bu albüm nasıl doğdu? Ozan Çolakoğlu, "Sana albüm yapalım" dedi. Biz ilk albüm yapacağız dediğimiz zamandan bu yana 5 yıl geçti. En zor kısım repertuvar oluşturma aşamasıydı. Albümün tarzına Ozan ile birlikte karar verdik. Ben nasıl müzik dinlemeyi seviyorsam, o tarzda bir albüm yaptık. Biraz klasik olacak ama hoşuma giden her tür müziği dinlerim ve bu albümde de neredeyse hoşuma giden her tarz şarkı var. Alaturka ezgili parçaların yanında rap, pop ve R&B tarzı şarkılar da var. Benim müzikal zevkim bu albüme tamamen yansıdı. AŞKI BULAMADIM BEN...

* Yakışıklı olmanızın bu kadar kısa sürede tanınmanızda etkisi var mı? Sadece fiziğin düzgün olması da yetmiyor, sahne eğitiminizin olması lazım. Dünyada da bu böyle. Ses ve fizikle birleşirse kesinlikle güzel sonuçlar doğuruyor. O da bende var. Ama bunun yanında işinizi de iyi yapmanız lazım. İkisi dengede olduğu sürece başarı geliyor.

* Günlük hayatınızda neler yaparsınız? Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, benim 3-4 yıldır özel hayatım neredeyse hiç yok! Kendime bile zaman ayıramıyordum. Hemen hemen her günümü stüdyoda geçiyorum. Diğer zamanlarda da spora gidiyordum. Önümüzdeki dönemde de Viyana, Amsterdam, Münih, Ankara, Antalya, Eskişehir gibi yerlerde konserlerim var. Bu yüzden kendime zaman ayıramıyorum ama bu durumdan da şikayetçi değilim. Aslında çok duygusal bir insanım. Duygularımla varım. Aşk hayatım herhalde bir 3 yıldır bitmiş vaziyette. Zaten, 'Aşkı bulamam ben' diye çıktım ortaya.

* Bundan sonra bulacak mısınız? Bilmiyorum... Aramıyorum da. Küstürdüler beni aşka. Belki de bulurum. Zaman ayrılması gereken bir konu bu. İşime verdiğim emek gibi ilişkiye de çaba sarf etmek gerekiyor. Aşka da zaman lazım... Oysa ki ben aynı anda iki işle birden ilgilenemiyorum. O yüzden şu anda aşkım müziğim.

(Marie Claire)