Menü
Röportaj : Onur Cuma Röportajı!
31 Mart 2022 Perşembe - 16:27 GMT
Onur Cuma

"Renöve" isimli ilk albümünü Happy Jingles etiketiyle dijital platformlarda yayınlayan Onur Cuma, yıllardır ezbere söylediğimiz pek çok reklam müziğinin ardından hazırladığı 13 şarkıdan oluşan albümünü Mine Ayman'a anlattı.

Müzikle ilgilenmeye ne zaman başladınız ve müzik dünyasına girişiniz nasıl oldu?

6 yaşımda, ısrarlarım sonucu babamın gitar almasıyla başladı müzikle olan somut yaşantım. Kendimi bildim bileli şarkı yazarım. Lise sonrasında stüdyolarda çalışarak profesyonel müzik hayatına başlamış oldum.

İlk albümünüz "Renöve" yayında, bu projede kimlerle çalıştınız, albümün oluşum hikayesini anlatır mısınız?

Hayatımı yenileme/değiştirme üzerine karar aldığım bir sürecin sonunda, her zaman yaptığım şekilde ticari olan işlerin aksine, kendimi ifade etmek istediğim müziği de ortaya koyasım geldi :)

Bu projede, hem çok yakın dostum, hem de yapımcım olan Murat Badem ile yola çıktık. Albümde kıymetli varlıkları ile Erdem Sökmen, Timur Atasever, Seçil Akmirza Ersönmez, Doğukan Aydın, Deniz Akdoğan, Özgür Yurtoğlu, Utku Ünsal, Mustafa İplikçioğlu, Ekin Eti ile birlikte çalıştık.

Onur Cuma

Aynı zamanda başarılı bir aranjörsünüz ve birçok reklam müziğine hayat verdiniz, reklam müziklerinden albüm şarkıları yapmaya nasıl geçiş yaptınız?

Yaptığınız reklam ya da kurumsal müziklerde, bir markanın/şirketin kimliğine ses oluyorsunuz. Kendi sesini duyurmak da, "kendini gerçekleştirme"nin bir parçası gibi hissediyorum.

İfade etmek istediklerimi tek başına kendime söyleyeceğime, benzer duygular taşıyıp, henüz tanışmamış, karşılaşmamış olan insanlarla paylaşmanın daha mutlu edeceğini düşündüm.

Çıkış şarkınız "Kamyon" oldu, sevilen şarkınızın bir klibi yok, ne zaman klip gelecek?

Sıradan bir klip yapmaktansa, güzel ve nadir bir iş çıkartma isteği ile çok acele etmiyorum, ama geç de kalmayacağız bu konuda :)

Albümde başka hangi şarkılar öne çıkıyor? Bundan sonra hangi şarkı kliplenecek?

"Çerkes Güzeli", "Deli Dahim" ve "Katarsis" öne çıkıyor. Klip konusunda dijital platformlardaki ilerleyişe göre hareket etmeyi düşünüyoruz.

Şarkılarınızın söz ve müzikleri size ait, başka sanatçılara da şarkı vermeyi ya da projelerinde aranjör olarak yer almayı düşünüyor musunuz?

Daha önce filmler için yaptığım besteler olmuştu, İrem Derici, Gülçin Ergül seslendirmişlerdi. Reklamlarda ise çok sayıda sanatçı bestelerimi seslendirdi. En son Sertab Erener, Edis ve Zeynep Bastık, Getir reklamları için güzel seslerini paylaştılar.

Profesyonel olarak albüm çalışmaları için beste hazırlamak gibi bir kariyer planım yok, ama hayatın akışına göre, o'ndan gelen her şey kabulüm.

Konser ve sahne çalışmalarınız başladı mı? Bu yaz için başka projeleriniz olacak mı?

Henüz çok yeniyim ben bu okyanusta :) Dilediğimiz şekilde gerçekleşirse her şey, güzel fikirler var açıkçası aklımda :)

Onur Cuma - Kamyon YouTube