Menü
Müzik Haberleri : Ender Çabuker'in teknolojisi projesine TÜBİTAK desteği verildi!
18 Ocak 2022 Salı - 21:05 GMT
Ender Çabuker

Bir çok ünlü sanatçının müzik prodüktörü olan Ender Çabuker'in "Gelişmiş Ses Teknolojisi" projesi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından onaylandı ve destek aldı.

Şu an için dünya pazarında eşi olmayan bu teknoloji; "realtime" olarak müzik ve sanatçı sesini birbirinden ayırabilen, ortam akustik kalibrasyonu yapan, kulaklık/soundbar gibi hoparlörlere surround çıkış verebilen yeni bir ses formatı. Teknoloji dünyasında özellikle Spotify, Deezer, Youtube Music gibi dijital müzik platformlarında ve TV/Ev/Araba müzik sistemlerinde çok ilgi çekecek gibi görünüyor.

Konuyla ilgili konuşan Ender Çabuker "Youtube Music veya Spotify'dan şarkı dinlerken bir tıkla sanatçıyı solo veya müziğin sadece altyapısını dinleyebildiğinizi düşünün. Bu izlenme ve dinlenme sayılarını en az üçe katlayacak. Surround ve Akustik Optimizasyon özellikleri ise ses çıkış kalitesini en üst seviyeye çıkaracak. Yıl ortasında bu teknolojinin dünya lansmanını yapacağız. Türkiye'den iki TV firması ve Endonezya'dan bir müzik platformu ile daha şimdiden görüşmelerimiz başladı, umuyorum dünya çapında ses getiren bir ürün olacak. Yazılım konusunda Türkiye dünyada üst sıralarda bir yer edindi, umarım biz de bunun sesli bir parçası olabiliriz" dedi.