Menü
Röportaj : Taner Kaya Röportajı!
07 Ocak 2022 Cuma - 17:59 GMT
Taner Kaya

Profesyonel müzik hayatına, 2011 yılında Ferhat Göçer'in seslendirdiği "Ayrılsak Ölürüz Biz" şarkısının söz ve müziğini üstlenerek başlayan ve "Dilhun" isimli ilk albümünü geçtiğimiz günlerde müzikseverlerle buluşturan Taner Kaya, müzikal yolculuğunu Mine Ayman'a anlattı.

"Dilhun" isminde ilk albümün çıktı, hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve şarkıları nasıl seçtin?

Yaklaşık 3 - 4 yıldır üstünde çalıştığım, 7 - 8 parçadan oluşan bir albümdü. Şarkıların arada kaynamaması için son anda 3 parçaya düşürdük diğer parçaları belli aralıklarla sunmaya devam edicem. Buna part 1 diyebiliriz :)

"Ayrılsak Ölürüz Biz" şarkısının söz ve müziği sana ait, bu şarkıyı ne zaman yapmıştın ve şarkı Ferhat Göçer ile nasıl buluşmuştu?

"Ayrılsak Ölürüz Biz" 2000 senesinde yazdığım bir parça. Ferhat Göçer'le kendisinin besteniyolla.com adlı amatör besteciler için kurduğu bir platformu vardı, oraya göndermiştim.

"Ayrılsak Ölürüz Biz" için uzun bir süre geri dönüş olmayınca, tercih edilmediğini düşündüm. 2010 yılıydı, beklemediğm bi anda telefonum çaldı. Arayan Ferhat Göçer'in menajeriydi. Şarkımı beğendiklerini, okumayı istediklerini söyledi. O telefondan sonra profesyonel müzik hayatım da başlamış oldu.

İlk olarak "Yaklaşmayın" şarkın kliplendi, ilk neden bu şarkıyla müzik kariyerine başlamayı seçtin?

Açıkçası sürekli gel git yaşadığımız bir noktaydı. "Savaş Yeri" mi, "Yaklaşmayın" mı olsun, sürekli gidip geldik. Finalde ortak kararla "Yaklaşmayın" olsun istedik. Herhangi bir sebebi yok açıkçası tamamen doğaçlama gelişti.

"Yaklaşmayın" şarkının klip çekimi nasıl geçti? Yönetmen kimdi ve nerde çekildi? İlk klip deneyimin nasıl geçti?

İlk klip deneyimimdi. Sabah saat 06:00'da başladı, akşam 18:00'da bitti çekimler, aşırı soğuk bir havada çektik. Yaklaşık 50 kişi vardı arka planda. Ercan Şencan yönetmenliğinde, Ferhat Göçer koçluğunda keyifli bir çalışma oldu.

Albümdeki diğer şarkıların da kliplenecek mi? Bundan sonra sırada hangi şarkın var kliplenecek?

Albümde 3 parça var diğer ikisine de klip çekilecek. Hatta "Savaş Yeri"nin klip planlamasına başladık bile.

Ferhat Göçer'e başka bir şarkı vermeyi düşünüyor musun? "Yaklaşmayın" şarkında düet de yaptınız, birlikte başka şarkılar da olacak mı?

Ferhat Göçer'in yeniden başka bir şarkımı okumasını tabiki çok isterim. "Ayrılsak Ölürüz Biz" tadında yeni bir şarkı sunarsam hayır diyeceğini sanmıyorum orda bana iş düşüyor sanırım :)

Başka isimlere de şarkı vermeyi düşünüyor musun? Sırada yayınlanmayı bekleyen kaç şarkın var?

Talep gelirse hayır diyeceğimi sanmıyorum. Doğru kişilerle doğru şarkıları buluşturabilirsem, önceliklerimden biride besteci kimliğimi ön plana çıkarmak. 2022 yılı içinde yaklaşık 8-10 parça yayınlamayı planlıyorum.

Sahne ya da konser yapmayı planlıyor musun, yakında başka farklı projelerin de olacak mı?

Şu an için sahne konser planım yok gelecek talepler sonrası ilerleyen zamanlarda olacağını düşünüyorum. Yakın zamanda olası bir proje planım yok ama olmaması için bir sebebte yok.

Her an yeni fikirler farklı düşünceler doğabilir, müzik ve sinema alanlarında.

Taner Kaya - Yaklaşmayın Video Klip