Menü
Röportaj : Can İlter Röportajı!
21 Aralık 2021 Salı - 09:35 GMT
Can İlter

Söz, müzik ve düzenlemesi Yunus Adak'a ait olan, pop rock tarzındaki ilk single çalışması "Boş Ver"i Keremcem'in yapımcılığı, müzik direktörlüğü ve süpervizörlüğünde KCM Müzik etiketiyle müzikseverlerle buluşturan Can İlter şarkısının hikayesini Mine Ayman'a anlattı.

Şarkınız "Boş Ver" yayında, bu şarkının size ulaşma hikayesini anlatır mısınız?

Bu kadar sene müziğin içinde bulunmuş biri olarak, artık bir şekilde müzik piyasasının içinde olmalıydım. Single yapma fikri bu düşüncemden dolayı doğdu. Şarkının söz yazarı ve bestecisi olan Yunus Adak, benim çocukluğumdan beri çok eski arkadaşımdır, hatta gitar çalmaya başlama isteğim de onun sayesinde olmuştur. Sene sanırım 2005 veya 2006, Yunus bana "Boş Ver"i ilk kez gitarla çalıp söylediğinde, ben bu şarkıya resmen aşık olmuştum. Şarkının introsundan tutun nakaratı tümüyle beni içine almıştı ve ileride bir single yada albüm yapmak fikrim olursa, ben bu şarkını istiyorum, bu şarkı kıyıda köşede kalmamalı demiştim. Böylelikle "Boş Ver" sizlerle buluşmuş oldu.

Can İlter

Yapımcınız Keremcem ile bir araya nasıl geldiniz ve bundan sonra da birlikte çalışmalarınız olacak mı?

Keremcem ile tanışıklığım 1997 senesine dayanır. O zamanlar Yunus Adak ile birlikte canlı sahne performansları olurdu. Ve ben ilk kez Temmuz 1997'de Keremcem ile tanıştım. Ben o zamanlar Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümünde okuyordum. 1998 senesinde Ege Ünv. U.arası İlişkiler bölümüne yatay geçişim gerçekleşti ve Keremcem ile aynı bölümde okul arkadaşı olduk. Okul içerisinde çeşitli etkinliklerde birlikte canlı müzik yaptık. 2021'nin Nisan ayında ise Keremcem ile İstanbul'da toplantı için bir araya geldik. Malum pandemi koşulları hepimiz birbirimizden ayrı düştüğümüz için, bir araya gelemiyorduk. Sohbet sohbeti açarken neden biz bu üç eski arkadaş bir şeyler yapmıyoruz dedim. Samimi düşüncem doğrultusunda, Keremcem her türlü destekle yanımda olduğunu belirtti. Ve ben İzmir'e döner dönmez Yunus ile birlikte çalışmalara başladık. Birkaç şarkı içerisinden "Boş Ver"i çekip çıkardık. Zaten benim en büyük hayalim de bu şarkının gün yüzüne çıkmasıydı. Şarkıyı Keremcem'in şirketi KCM Müzik'ten böylelikle yayınlamış olduk. Güzel ve keyifli bir süreç içerisindeyiz, umarım birlikte nice güzel çalışmalara imza atarız.

"Boş Ver" şarkınızın klibi nerde çekildi ve yönetmenliğini kim yaptı? İlk klip deneyiminiz nasıl geçti?

Aslında klip fikri aklımızda yoktu. Yani öncelik şarkı içindi. Tabii ki en az şarkı kadar görselliğe de önem vermek gerekiyor. Yunus Adak söz ve müzik yazarı olması dışında, medya işleri de yapmaktadır. Bir de klip yapalım dedik. "Boş Ver" duygusal bir şarkı, sonu ayrılık bile olsa biz yine de yaşayalım yaşatalım aşkı diyen bir adamın hikayesi. Klip oldukça sade, Urla - İzmir'deki doğal görüntüler eşliğinde ve stüdyoda çekilen planlarlardan oluşmakta. Klipte bana Zoka grubumuzun solisti Ayşegül Kuru eşlik etmekte. Klip yönetmenliği ise yine Yunus Adak'a ait. Benim için de bir ilk olduğu için heyecan yapmıştım, ama çabuk kavradığımı düşünüyorum. Çünkü doğal "Ben" vardı klipte. Klibimi izleyenler ve beni yakından tanıyanlar oldukça heyecanlanmışlar, açıkcası ben de kendimi dev ekranda şarkımı icra ederken görünce aynı heyecanı hissettim. Güzel dönüşler alıyorum klibim ile ilgili. İzleyicimin bol olması dileklerimle.

Bundan sonra sırada nasıl bir şarkı var? Keremcem'den şarkı almayı ya da düet yapmayı düşünüyor musunuz?

"Boş Ver" projesinden sonra, söz ve müziği kendime ait biraz daha rock bir parça ile dinleyicilerimin karşısına çıkmayı planlıyorum. Henüz kararlaştırdığım bir tarih yok ancak çalışmalarına başlamış durumdayım. Keremcem'den şarkı alma fikri de güzel bir fikir, ama birlikte düet yapmak ise tadından yenmez :) .Keremcem ile bu konuyu masaya yatırıp değerlendirmek gerekir. Belki bir sürpriz olabilir.

Aynı zamanda Zoka grubunda gitaristsiniz, sahne çalışmalarınız nasıl devam ediyor? Yakında kendi sahneleriniz de başlayacak mı?

Evet aynı zamanda Zoka Grubu'nun bir üyesiyim. Sahnelerimiz, hem ekip hem de akustik trio olarak devam etmekte. Şu an için bana bireysel şekilde bir konser ya da canlı performans teklifi gelmedi. Ama tabii ki Can İlter olarak sahne performansı ya da kendi sahnemin olmasını isterim. Bu konuda tekliflere açığım.

Yeni yıl için sahne programınız var mı? Yeni yıla nerde gireceksiniz?

Yeni yıl için sahne programımız var. Zoka ile İzmir'de Malt Tierra Garden Cafe Bar'da canlı performansımız olacak. İzmir'li dinleyici ve izleyicilerimizi beklerim.

Müzik dışında ilgilendiğiniz başka bir proje var mı? Sürpriz bir projede yer alacak mısınız?

Şu an için kendimi söz ve müziği şahsıma ait şarkıların yapımına vermiş bulunmaktayım. Bir nevi eski defterleri karıştırıyorum, daha güncel ve daha kendime özgü melodiler yazmaya çalışıyorum. Tamamen yepyeni sürprizlerle karşınıza çıkmayı planlıyorum. Umarım bu süreç çok uzamayacak ve en yakın zamanda tekrar sizi güzel projelerimle buluşturacağım.

Bu arada herkese şimdiden keyifli, sağlık ,mutluluk ve aşk dolu bir yıl dilerim.

Can İlter - Boş ver Video Klip