Menü
Röportaj : Barış Yıldırım Röportajı!
16 Kasım 2021 Salı - 15:42 GMT
Barış Yıldırım

"Sen Gül Yeter" şarkısıyla müzik dünyasına giriş yapan, "Lanetlendim" isimli yeni şarkısını Mai Müzik etiketi ile geçtiğimiz günlerde müzikseverlerle buluşturan Barış Yıldırım, kariyerini ve yeni projelerini Mine Ayman'a anlattı...

Müzik yolculuğunuz nasıl başladı ve bu güne kadar müzikle ilgili neler yaptınız?

Yaklaşık sekiz yıl önce amatör bir sahne teklifi almam ile her şey başladı. Tabi daha öncesinde de müzikle yaşayan şarkı söylemeyi çok seven biriydim. Ardından çeşitli yerel sahnelerde sahneler yapmaya devam ettim.

Profesyonel single projeleri yapmaya nasıl karar verdiniz ve şarkılarınız ne zaman ortaya çıktı? Projelerinizde kimlerle çalıştınız ve şarkı seçimlerini nasıl yaptınız?

Yazdığım şarkıları seslendirmenin vaktinin geldiğini düşündüm. Bir çok sahne ve tarzı dinledim, her birinden bir şeyler kattım kendime. Artık Barış Yıldırım kimliğini insanlara duyurmam gerekiyordu. Böyle hissettim. Projelerimde müzik dünyasında hatırı sayılır bir ismi olan sevgili Bahadır Tanrıvermiş ile çalıştım. Şarkı seçimlerinde çok zorlanmadık, malum söz müziği bana ait olan şarkılarla yola çıktık çünkü. Dört şarkılık bir projenin ilk fazı olarak "Lanetlendim" şarkısını seçtik. Hem benim için önemli bir beste hem de tarzımızı hızlı bir şekilde anlatabileceğini düşündüğümüz bir şarkıydı.

Tarzınızı nasıl tanımlarsınız? Rock dünyasıyla ilgili hedefleriniz var mı? Beğendiğiniz ve tarzınıza yakın hissettiğiniz isimler hangileri?

Ben insanların doksanlar pop müzik tınılarını çok özlediğini düşünenlerdenim. Ben de bu ekolde büyüdüm. Müziğim de kaynağını buradan almış olmalı. Ayrıca içimde bir rock müzik esintisi var sürekli ve benim müzik enerjim de buradan geliyor. Bu iki tarzı harmanlayıp üzerini güncel müzik tarzlarından dokunuşlarla süslemek ve kendi yaşanmışlıklarımla, yazdıklarımla, anılarımla bir araya getirmek benim müzik tarzımı oluşturdu. Kıssadan hisse söyleyecek olursak; doksanlar, pop-rock karması ve Barış Yıldırım sözleri birleşimi diyebiliriz.

Yeni klibiniz "Lanetlendim" ile ilgili nasıl geri dönüşler alıyorsunuz? Klipte kiminle çalıştınız ve nasıl bir klip deneyimi oldu?

Şarkı genel olarak olumlu tepkiler aldı ve bence gönülden yapılan, samimi bir çalışma oldu. Bu konuda içim çok huzurlu... Yapmak istediğimi, müzik dünyasına tam da istediğim şekilde aktardığımı düşünüyorum. Klip için şarkının ruhuna uygun bir atmosfer yaratma çabasındaydık. Fikirlerimizi gerçeğe dönüştürmeyi başardık. Tabi ki buradaki büyük övgü klip yönetmenim sevgili Serkan Vatansever'indir. Kendisi yeniliklere ve farklı fikirlere son derece açık birisi… Yaklaşık 2 gün süren klip çekimimiz zor şartlarda fakat bir o kadar da keyifli geçti. Gelecek çalışmalar için bize ilham kaynağı olacağını düşünüyorum.

Bundan sonra sırada nasıl bir şarkı olacak? Hazırlıklarınız başladı mı?

Aralık ayı sonuna doğru yeni bir teklimiz yayında olacak. "Matemimdeyim" adlı şarkımız için neredeyse her şey hazır. Ruhunda doksanlar müziği ve rock müzik tınıları barındıran herkesin beğeneceğini düşünüyorum.

Müzik dışında neler yapıyorsunuz? Hobileriniz ya da başka ilgi alanlarınız var mı?

Bir diğer iş olarak da çalışmaktayım. Aslen endüstri mühendisiyim zaten. Kendi işyerimde ticaret ile uğraşıyorum. Müzik ve iş dışındaki zamanlarımı spor yaparak geçiriyorum. Film izlemek, kitap okumak vakit buldukça yeni yerler keşfetmek de en büyük hobilerim diyebilirim.

Sahne ve konser çalışmalarınız devam ediyor mu?

Yaklaşık üç yıldır Cuma ve cumartesi günleri İstabul - Silivri'de bir mekanda ve Tekirdağ - Çorlu İlçesi'nde bir mekanda sahne alıyorum. Çok da keyifli geçiyor. Dönem dönem Taksim, Kadıköy gibi yerlerde, dönem dönem de İzmir gibi şehir dışında da sahnelerim oluyor.

Barış Yıldırım - Lanetlendim Video Klip