Menü
Röportaj : Melike Cem Röportajı!
07 Ekim 2021 Perşembe - 15:25 GMT
Melike Cem

6 şarkıdan oluşan "Düşler Büyür" isimli albümünü müzikseverlerle buluşturan Melike Cem, müzikal yolculuğunu yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "İlk albümümde neredeyse tüm enstrümanlar akustik çalındı, böylesi gönlümden geçti çok da güzel oldu ama yeni şarkılar biraz daha elektronik altyapıya sahip olacak..."

Müzik yolculuğunuz nasıl başladı ve bu güne kadar müzikle ilgili neler yaptınız?

Müzik sevdam çocukluk yıllarımda başladı. İlk öğrenim yıllarım boyunca müzik korolarında şarkı söyledim ve kıymetli öğretmenlerden müzik eğitimi aldım. Hacettepe Üniversitesi İşletme bölümünde okurken de Müzik, Oyun & Deneme Topluluğu'nda 3 yıl kadar yer alıp değerli koro şefimiz Prof. Dr. Ayten Kaplan'dan müzik eğitimi aldım. Her sene korist arkadaşlarımla birlikte bir müzikli oyun sergilerdik. Bu eğitim beni müzikal anlamda çok besledi. Üniversiteden mezun olduktan sonra da Müjdat Gezen Sanat Merkezi Cihangir Actor Studio'da 1 sene kadar oyunculuk, şan ve dans eğitimleri aldım. Daha sonraki yıllarda da yine şan ve piyano dersleri aldım özel ders şeklinde. Ardından içimde kendi şarkılarımı üretme isteği belirmeye başladı. Yavaş yavaş ürettiğim şeylerin kayıtlarını almaya başladım ve sonunda ilk şarkım olan "Sevda İçinde"'yi yaptım korona günlerimde. Ardından diğer 5 şarkımı da yapıp albüm hazırlıklarına başladım.

Melike Cem

Profesyonel bir albüm yapmaya nasıl karar verdiniz ve albüm şarkıları ne zaman ortaya çıktı? Albümde kimlerle çalıştınız ve şarkı seçimlerini nasıl yaptınız?

İlk şarkımı yaptığımda albüm yapmak aklımdan geçmiyordu ve henüz eşime bile dinletmemiştim şarkımı. Ama 2. şarkım olan "Serin"i yaptıktan sonra daha fazla bu isteği içimde tutmak istemedim ve ilk eşime dinlettim. O da çok beğendi ve şarkımı müzisyen bir arkadaşımıza dinletmemi önerdi. Kabul ettim ve onun da beğenmesi ve destek olmasıyla bu şarkıları çıkartmaya karar verdik. Aranjörüm Emre Şen ile yollarımız kesişip birlikte çalışmaya karar verince ben şarkılar üretmeye devam ettim. Tam olarak 18 günlük kapanma dönemindeydik. Evde ikiz oğullarım ve eşimle birlikte kapanma dönemini huzurla geçirmek için çabalarken ben bir taraftan albümün geri kalan 4 şarkısını yaptım. Gerçekten o dönemin zorluğunu düşününce şimdi çok çılgın geliyor bana o sıkışık dönemde şarkıları yapabilmek! :) Oğullarıma istedikleri böreği pişirip ardından bana müsade deyip çocuklarımı eşime emanet etmek, sonra odama çekilip orada şarkı yazıp bestelemek, gerçekten çok ilginç, komik ve bir o kadar da gurur verici geliyor bana! :) Tüm albümü bu istek ve azimle çalışıp yaklaşık 4 ayda çıkarttık. 10 Eylül'de müzik piyasasına sunduk. Albümde bas gitarları Kıvanç Kaplan, elektro gitarları aranjörüm Emre Şen, klavyeyi Erhan Elmaslar, bateriyi de Emre Yıldız çaldı. Hepsi kendi alanında çok yetenekli isimler, çok şanslıyım onlarla çalıştığım için.

Tarzınızı nasıl tanımlarsınız? Rock dünyasıyla ilgili hedefleriniz var mı? Beğendiğiniz ve tarzınıza yakın hissettiğiniz isimler hangileri?

Tarzımı en geniş manada Indie pop müzik olarak tanımlayabilirim. Ama "İçimde Yangınlar" şarkımda Poprock tarzı ağır basarken, "Serin" şarkımda Lounge müzik, "Sevda İçinde" şarkımda Soul müzik etkisi var diyebilirim. "Gözlerim Senin", "Zaman" ve "Düşler Büyür" şarkılarımı daha çok Indie pop müzik tarzı etkisiyle yaptım. Ama bundan sonraki şarkılarda biraz daha elektronik müzik alt yapısı kullanmayı hedefliyorum. İlk albümümde neredeyse tüm enstrümanlar akustik çalındı, böylesi gönlümden geçti çok da güzel oldu ama yeni şarkılar biraz daha elektronik alt yapıya sahip olacak. Beğendiğim Türk müzisyen ve grupların başında Mor ve Ötesi, MFÖ, Redd, Şebnem Ferah, Nilüfer, Sezen Aksu, Sertap Erener, Cem Karaca, Hüsnü Arkan, Birsen Tezer, Bülent Ortaçgil, yenilerden Ekin Beril, Sena Şener ve Ezgi Alaş geliyor. Yabancılardan da en etkilendiğim müzisyenler Aretha Franklin, Scorpions, Queen, The Doors, Elvis Presley, yenilerden de Billie Ellish, Alicia Keys, Miles Cyrus, Bruno Mars, The Weeknd. Liste tabii ki uzayabilir daha :)

İlk klip şarkınız olan "İçimde Yangınlar" ile ilgili nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Klip ve şarkı ile ilgili güzel dönüşler alıyorum. Spotify'da aylık 20 bin dinleyiciye ulaştım, Youtube kanalımda da klibim 145 bin izleyiciye ulaştı şimdiden. Mutluyum. "İçimde Yangınlar" Radyo Mega ve Best Fm gibi ulusal radyolar ve birçok yerel radyoda çalınmaya başlandı. Heyecanla devam ediyoruz çalışmaya...

Albümde başka hangi şarkılar öne çıkıyor ve ikinci klip hangi şarkıya gelecek?

"Gözlerim Senin" şarkısı 2. sırada en çok dinlenen şarkı oldu hem Spotify hem de Youtube'da. Yine "Serin" ve "Zaman" şarkılarına da çok güzel tepkiler alıyorum. 2. klip "Gözlerim Senin"e çekilecek önümüzdeki 2 ay içinde.

Müzik dışında çocuklarıyla sürekli ilgilenen süper annelerdensiniz, ikisi bir arada nasıl gidiyor?

Aslında gerçekten zor ama çok da keyifli! Onların varlığından güç alarak çıkarttım bu albümü. İnsan işini yaparken kendini bir de çocuklarının gözünden görmeye çalışıyor. İsterim ki beni gördükleri yer hep güzellikler içinde sanat içinde olsun. Onların sevgisine layık olmak için her daim üretmeye devam edicem. Onlar benim her şeyim. Gerçekten kadınların anne olduktan sonra farklı bir üretkenlik kanalı açılıyor bence. Bende de öyle oldu.. Bunun verdiği yaratıcılık gücünü müziğime akıttım tüm kalbimle.

Bu albümden sonra kariyerinize nasıl devam etmeyi düşünüyorsunuz, başka projeleriniz var mı ve konserleriniz olacak mı? 

Yeni şarkılar için çalışmaya başladım bile. Menajerim Çağlar Tavşanoğlu ile çalışmaya başladık çok yeni. Yeni güzel şarkıları birlikte çıkartacağız. Sonrası da konserler illa ki olacaktır gelecekte. Üretmeye, müzik yolculuğuma devam edicem bu şekilde.

Melike Cem - İçimde Yangınlar Video Klip