Menü
Röportaj : Özgün: "Anladım ki şımararak hiçbir yere gelinmiyor"
14 Temmuz 2007 Cumartesi - 15:49 GMT
Özgün

İlk albümü "Elveda"yı 2005 yılında çıkaran Özgün, "Aşk Çiçeği", "Elveda", "Günahkar", "Kandırman Lazım" ve "Şeytan" isimli şarkılarıyla geçen yazın en sevilenleri arasında yerini aldı. 1.5 yıllık bir hazırlık döneminin ardından ikinci albümü "Nöbetçi Aşık"ı çıkaran genç popçu, "Kıvırır" adlı Mustafa Sandal'ın vokal desteği verdiği şarkısıyla yaza hızlı bir giriş yaptı. Albümünün asıl patlamasını slow şarkılarla ekim ayında yapacağını söyleyen Özgün, kulüplerde şarkı söylediği dönemlerde şımardığı için işinden olduğunu, bir daha böyle bir kayıp yaşamamak için dikkatli olduğunu söylüyor...

* İlk albümünüz 'Elveda' size ne kattı, hayatınızda neler değişti? En önemli getirisi, bana dinleyenlerimle tanışma fırsatı vermesiydi. İlk albüm için demiştim ki; 'Albümümle insanların kapısını çalıyorum, içeri davet ediyorlar ama misafirlik ne kadar sürecek ikinci albüme bağlı'. Çok iyi misafir ettiler. Kolay olmayan bir işi başardık ilk albümde. Şarkıların kuvvetiyle yürüdük. Pek çok insan beni tanımasa da şarkılarımı öğrendi.

* Ne kadar ünlendiniz? İlk albümde şarkılar her zaman benim önümdeydi. İsmimi değil şarkılarımın adını biliyordu insanlar.

* Bu bir promosyon taktiği miydi? Özellikle seçmedik ama bundan rahatsız da olmadık. Sadece şarkılar ve kliplerle ortadaydık. İnsanların kafasında Özgün'ün görüntüsü ile şarkıları birleşemedi ilk başta.

* Albümlerinizden önce bar çalışması yaptığınız dönemde şımardığınızı, ardından işinize son verildiğini söylemişsiniz. Profesyonel müzik hayatınız başladıktan sonra bu deneyimi göz önüne alarak daha mı temkinli davrandınız? Bütün hayatımı etkileyen bir olay o. Şu anda yapıyor olabilirdim o hataları. Çok küçük yaşta neden öyle bir havaya girdiğimi bilmiyorum ama şımarmıştım. Bu olay sonradan benzer bir şey yaşamamın önüne bir set çekmiş oldu. Anladım ki öyle şımararak falan bir yere gelinmiyor. Benim insanlara en çok ulaşan yanım; sempatim, samimiyetim. Şarkılarımı saf ve temiz bir yürekle yapıyorum. Eğer bu yürek kirlenip, duygularım değişmeye başlarsa şarkılarıma yansıyacaktır.

* Ün, kirletecek bir faktör mü? Nasıl kullandığınıza bağlı. Şöhret olmak için hayatınızdan ödün vermeye başladıysanız, bu insanı bitirip ruhunu kirletir.

* Yeni albümünüz "Nöbetçi Aşık"ın kapağında isminiz iki satıra yayılarak yazılmış. "-Ün"; üne, şana şöhrete kapılmayacağım' anlamına mı geliyor? İsmim zor bir isim. Özgür'le çok karıştırılıyor. İlk logomuzda da Ö, o'ya benziyordu. Daha anlaşılır bir şey yapsak dedim. Bu tamamen bir logo çalışması aslında. Ama tabii ki oradaki '-ün' siz söyleyince hoşuma gitti... Çok güzel, evet biz de öyle düşünmüştük zaten... (Gülüyor)

* Bu albüm ilki ile çok yakın sanırım... Tarzınızda, şarkıların yapısında çok fazla bir değişiklik yok değil mi? Duygusal parçalar daha mı ağırlıkta? İlk albümün slow şarkıları çok daha isyankardı. Bu kez karşı tarafı suçlamayan, o yalnızlığı kabullenmiş bir Özgün var. Şarkıların yoğunluğu daha fazla oldu. Yaşanmışlıklara bir de bu iki yılın yaşanmışlıkları katıldı. Albümün sonlarına doğru 'Kumru', 'Bir Yaşıma Daha Girdim' ve 'Sar Beni' adlı üç slowu ardarda koyduk. İnsanlar slow bir şarkı dinlerken ardından hareketli bir parçayla dağılmasın istedik. Hareketli şarkılar da ilk albüme göre daha hareketli.

* Albümünüz bu yaz kendine nasıl bir yer bulur? Çıkmış olan en keyifli albümler arasında olur. Ekim ayına kadar çok iyi bir satış grafiği yakalar. Şarkılar çalar ama ekim ayında albüm çok iyi bir patlama yapar duygusal parçalarla birlikte. Albümün asıl zamanı o zaman...

* Yaptığınız müziğin paralellik gösterdiğini düşündüğünüz isimler hangileri? Hoş bir rekabet var tabii ki, olmak da zorunda. Albümüm çıktığından beri arabada radyo dinliyorum. Bakıyorum kimin şarkısı en çok çalıyor diye. Herkesin içinde hoş bir kıskançlık olur. 'Daha iyisini yapmalıyım' diye. Bu duygu insanı hep daha iyi müzik yapmaya teşvik eder. Ukalalık olarak algılanmasın ama benim çıktığım dönemde çıkıp (2005 Kasım) hâlâ var olan fazla isim yok. Son 5-6 yılda da çok fazla insan çıkmadı. En iyi çıkış yapan Yalın oldu. Ondan sonra da o kadar iyi bir patlama olmadı. Bu sene Emre Aydın iyi bir çıkış yaptı. Kulvar olarak değil ama yaptığımız müzik, tarz Emre Altuğ, Yalın, Kenan Doğulu, Mirkelam ile aynı çizgide. Ama tabii ben onlardan daha geriden geliyorum. Onlar 15 yıldır bu işi yapıyor. Ben daha yolun çok başındayım. Onlarla birlikte bu yolda yürümeye çalışıyorum.

* Bu yaz çıkan albümler arasında hangilerini beğendiniz? Mustafa Sandal, Emre Altuğ ve İzel'in albümünü beğendim. Zaten kötü işler yapan isimler değil hiçbiri. Bir de Yalın'ın albümü çok iyi. Demet Akalın ve Hande Yener'in şarkıları da güzel...

* Bu yazın en hit 5 şarkısı? 1. Özgün-'Kıvırır' / 2. Mustafa Sandal-'Gününü Gün Edeli' / 3. Emre Altuğ-'Kapış Kapış' / 4. Demet Akalın-'Tatil' / 5. Yalın-'Cumhuriyet'

* Hande Yener'in Serdar Ortaç ve Demet Akalın'ın şarkılarına 'bakkal' şarkısı yorumu yapmasına ne diyorsunuz? Mühim olan iyi müzik yapmak. Ben kimsenin albümüne 'kötü' deme hakkı bulmuyorum kendimde. Düşünsem de söyleme hakkım yok bence. Çünkü her müzisyen iyi bir şey yapmak için albüm yapıyor.

* Albümde Mustafa Sandal'ın da vokal desteği var size. Nasıl bir araya geldiniz? Çok büyük sürprizdi benim için. Albümün prodüktörü İskender Paydaş. Yapımcım da, ortağım Tolga Tezsevin. Tolga Mustafa Sandal'ı çok seviyor. O dönem de İskender ağabey Mustafa Sandal'ın yeni albümündeki "Çoban" adlı şarkısının aranjesini yapıyordu. Sürpriz yapayım demiş. "Kıvırır" şarkım için bir vokal geleceğini söyledi. "Saat 01.30'da gelecek" diyor, şaşırıyoruz "o saatte kayıt mı olur?" diye. Bekliyoruz gelmiyor... Sonunda bana söyledi. Mustafa Sandal'ın süper bir enerjisi var! Geldi, o bildik hareketleriyle "Harika şarkı, burada bir eksiği var, ben şimdi bunu yaparım" dedikten sonra vokal yapmaya başladı. Böyle bir dönemde yanımızda olan çok büyük bir destekti. Kendi albümü de çıkıyordu, buna rağmen gelip destek vermesi; sevdiğim ve beğendiğim bir müzisyeni, kişilik olarak daha da değerli yere koydu.

* Kenan Doğulu da albümü ilk dinleyen olmuş. Onay alma ihtiyacı mı duydunuz? Onay değil... Yarım bir şarkımız vardı. İçinden çıkamıyorduk. O bu tip konularda çok yaratıcı. Belki o bir şeyler yapar dedik. O dönem de o kadar yoğun ki... Eurovision zamanı... Onu gönderirken şarkıların demolarını da yollayalım dedik. Çok olumlu yorumlar yazdı. Onun desteği de manevi olarak çok önemliydi bizim için.

Kaynak: SEZEN BAŞARAN GÜNAYDIN