Menü
Yeni Albüm : Sahte Rakı Blues & Rock'n Roll Band: "Filtresiz"
14 Mart 2020 Cumartesi - 22:35 GMT
Sahte Rakı

"Filtresiz", Sahte Rakı'nın 2019'un Haziran'ında yayımladığı son EP'si "Ferah"ın kayıtları için gittiği Mostar'da, son gece yaşadığı sıra dışı deneyimin ürünü.

Sahte Rakı, Luciano Pavarotti'nin Bosna Savaşı sonrası Mostar'a armağanı olan Pavarotti Music Center'da; stüdyo için İngiltere'den getirtilen -Bob Marley, Joe Cocker, U2 gibi efsanelerin de kullandığı- kayıt masasında sıkı bir çalışmayla Ferah albümünü tamamlar. Son gece anlık bir kararla tüm kayıt düzeneği ters düz edilir. Tüm grup masaya aynı anda bağlanır ve kayıt planında olmayan üç yeni parça hep birlikte ve tek seferde, sonradan oynanamayacak şekilde "Filtresiz" kaydedilir.

Stüdyo Arı Müzik Yapım tarafından yayımlanan "Filtresiz" EP'sinde üç parça yer alıyor. Çoğumuzun hafta boyu iple çektiği Pazar günlerine tutkulu ve muzır bir anlatımla yaklaşan "Bugün Pazar"ın söz ve müziği Korhan Kodaman'a ait. Sahte Rakı'nın değerli dostu İrfan Alış'ın sözlerini yazdığı ve müziği PEYK'e ait olan "Süpermen" parçasında bir süper kahramanın karanlık yüzü ile tanışıyoruz. Sahte Rakı, Hırvatistan Split Blues Festivali'nde kültürümüzü temsil etmek adına yorumladığı ve büyük beğeni alan "Hekimoğlu" türküsünün Blues yorumuna da yer veriyor.

Filtresiz, Mostar Pavarotti Music Center stüdyolarında hücum kayıt yoluyla kaydedildi. Ses mühendisi olarak Sasha Karabatak ve Sead Zaklan görev yaptı. Parçaların Mix ve Mastering süreçleri ise Arıkan Sırakaya tarafından Stüdyo Arı'da gerçekleştirildi.

Sahte Rakı; şarkıların çoğunun efektlerle makyajlandığı, kayıtların onlarca bilgisayar destekli işlemden geçirildiği günümüz müzik anlayışına; tam da kendisi gibi yalın, samimi bir tepki olarak sunuyor "Filtresiz"i.

2005 yılından bu yana Türkiye'de Rock'n Roll ve Blues müziğin en iddialı temsilcilerinden biri olan "Sahte Rakı"; birlikte vakit geçirmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı seven sekiz sıkı dosttan oluşuyor.

Grup, canlı performanslarında müzik ile harmanlanan teatral sunum, dans ve sahne gösterileri ile geniş bir kitlenin ilgisini çekerek adını farklı müzik türlerinin dinleyicilerine ve ülke dışına taşımayı başardı.

Türkiye içerisinde pek çok şehirde canlı performanslar sergileyen Sahte Rakı, 2007 yılında dünyaca ünlü grup The Commitments'ın ön grubu olarak sahne alması ve 2008 yılında Efes Pilsen Blues Festivali kapsamında John Lee Hooker Jr. Band ile yaptığı unutulmaz jam session ile adından çokça söz ettirdi. 2011 yılı yayın döneminde Hakan Bey Talk Show programının (ATV) canlı yayın orkestrası görevini üstlenen grup zaman içinde Dream TV, Turkmax, Habertürk gibi çeşitli kanallarda sergilediği performanslar ile müziğini daha büyük kitlelere ulaştırdı. Pek çok üniversite, web sitesi ve medya kuruluşu tarafından çeşitli plaket ve ödüllere layık görüldü.

2012 yılında Balkan'ların en büyük Blues festivali olan "Mostar Blues Festivali"nde, festivale Türkiye'den katılan ilk grup olarak ülkesini sıkı bir performansla temsil etti. Ardından 2013 ve 2016 yıllarında Hırvatistan'da gerçekleştirilen "Split Blues Festivali"nde yer aldı. Performansları ile yerel medyada konserin en çok konuşulan konuğu oldu. 2019 yılında yeniden çıktığı son Hırvatistan turnesinde bu sefer "Split Blues Festival" ve "Fontana Blues Festival" sahnelerine ve Hırvat resmi televizyonu HRT'nin en çok izlenen canlı yayın programı Dobro Jutro Hrvatska'ya konuk oldu.

Sahte Rakı, 2016 ortasında ilk göz ağrısı "Mostar Kayıtları" EP'sini dinleyicilerinin beğenisine sunmuş, 2018'in Şubat ayında yayınlanan "Aşk Bu" teklisinde efsanevi "Everybody Needs Somebody To Love" parçasını kendi yazdıkları Türkçe sözlerle yorumlamıştı.

2018 yılında yine Mostar'da Pavarotti Music Centre'da yaptığı yoğun kayıt çalışmalarının ilk ürünü "Ferah" EP'si 2019 yılının Haziran ayında yayımlandı. Tamamen kendi bestelerinden oluşan EP'de yer alan "Kredi Kartı" ve "Beni Bekleme" ve "Ferah" parçaları eleştirmen ve dinleyiciler tarafından oldukça olumlu geri bildirimler aldı.

Grup devam eden bar programları, konser ve festivaller ile dinleyicilerine ulaşmaya, bir yandan seçkin dernek ve kuruluşların özel gecelerinde sahne almaya, bahar aylarında ise hem önemli festivallerde hem de üniversite şenlikleri kapsamında Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinde binlerce kişiye sesini duyurmaya devam ediyor.

Sahte Rakı Blues & Rock'n Roll Band, 8 kişilik zengin kadrosuyla ustalardan derlediği eserlerin yanında kendi bestelerini de güçlü bir yorum ile harmanlayıp, performanslarını dinleyicileri için doyumsuz bir Rock'n Roll ve Blues şölenine dönüştürüyor.

Vokal: Korhan Kodaman
Gitar: Uluç Büyükbeşe
Gitar: Tolga Can Şişman
Saksofon: Fırat Avcı
Saksofon: Ege Cömert
Mızıka: Dinçer Tuğmaner
Bass: Eren Mutlu
Davul: Can Turfan

Sahte Rakı - Süpermen Video Klip