Menü
Röportaj : Hande Ünsal Röportajı!
01 Kasım 2019 Cuma - 17:29 GMT
Hande Ünsal

"İki Çift Laf", "Oyna Oyna", "Nerdesin" ve "Seni Sever Miydim" gibi arka arkaya çıkardığı dinlenme rekorları kıran şarkılarıyla kariyerinde sağlam adımlarla ilerleyen Hande Ünsal, yeni single projesi öncesi yazarımız Mine Ayman'ın sorularını yanıtladı: "Söz ve müziği bana ait bir şarkıyı dinleyicimiz ile buluşturmak için son sürat çalışıyoruz."

Üst üste hit şarkılar çıkartarak müzik dünyasında çok güzel başarılar elde ettin, bu başarıların sırrı ne sence? Şarkı seçimlerin mi yoksa ses rengin mi?

Tam anlamıyla bir bütün olduğunu düşünüyorum, şarkı seçimi aranje tabi ki şarkıcının ses rengi, imajı, şarkının şarkıcıya yakışıp yakışmadı tüm bunlar çok önemli ama ben bu başarıyı tek başıma elde etmedim, arkamda gerçekten çok sağlam bir ekip var. Hem çok sıkı dostuz hem de Hande Ünsal markası adına bende dahil çok sıkı çalışıyoruz. Bizim başarımız rastgele elde edilmiş bir başarı değil ben gerçekten hak ettiğimizi düşünüyorum. Buradan da tüm ekibimi kutluyor ve çok teşekkür ediyorum :)

Özellikler radyolar şarkılarını çok seviyor ve listelerde 1 numaraya kadar ulaşan isimlerden birisin, şarkı seçimlerinde nelere dikkat ediyorsun?

Şarkılara tek başıma karar vermiyorum içime gerçekten çok sinen bir şarkı olduğu zaman direk ekiple paylaşıyorum aynı enerjiyi onlardan da aldıysam o zaman şarkıyı yapıyoruz. İçinde tereddüt olan hiçbir işe girmemeye özen gösteriyoruz. Çoğu kez şarkıyı ekibe dinlettiğim zaman kırk kere en ufak bir tereddüt duyup duymadıklarını sorarım herkes için yüzde yüzse o zaman oy birliği ile karar vermiş oluyoruz zaten.

Yakında yeni şarkın çıkacak, yeni projenin hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştın?

Şarkı çıkana kadar çalışma sürecimiz devam ediyor. Zaman zaman mix'ten şarkıyı alıp tekrar aranjeye oturduğumuz bile oluyor. Bazen klip bitene kadar aranje üstünde değişiklikler yapabiliyoruz. Yeni proje için de hala çalışma içindeyiz. Fotoğraflarımızı Halil Güzel çekti, aranjemizi Serkan Balkan yapıyor, klip için Onur Sarsıcı ile toplantılarımız devam etmekte. Radyo PR her zaman olduğu gibi Refik Sarıöz yapıyor, fotoğraf çekimimizde stylingimizi Seda Solmaz ve Yusuf Can Dirik üstlendi, make-up Nihal Dinç ve saç Talat Kıvrak yani ekip yine aynı ekip. Sözü müziği bana ait bir şarkıyı dinleyicimiz ile buluşturmak için son sürat çalışıyoruz.

Sevgilin ve aranjörün Serkan Balkan'la yolunuz nasıl kesişti ve single projelerinden önce de birlikte şarkılar yapıyor muydunuz?

Serkan ile 2007 yılından beri beraberiz, Serkanların sahne aldıkları yere arkadaşlarımla eğlenmeye gitmiştik bu vesileyle tanıştık. Bizim tanışmamıza bir nevi müzik vesile olmuş olabilir. Tanıştığımızdan beri birlikte müzik yapmaktan çok keyif alıyoruz.

Yeni şarkının hikayesini anlatır mısın, nasıl bir zamanda ya da ortamda yazdın?

Bu yaz çok yoğun bir konser tempomuz vardı neredeyse her gün uçağa bindim diyebilirim. Şarkının sözlerini uçağın içinde yazmaya başladım bestesi ise uçaktan inince Bodrum Havalimanı'nda tamamlanmış oldu. Şarkıyı Bodrum'da bizi almaya gelen aracın içinde kaydettim. Şarkının hikayesine gelince hepimizin hayatında kalbi ve aklı arasında kaldığı zamanlar eminim olmuştur, yeni şarkımız tam da bunu anlatıyor.

Hande Ünsal

Müzisyen ve sanatçı bir ailenin içinde doğdun, müzikle ilgilenmeye başladığında ve ilk single projeni hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

Profesyonel anlamda müzik yapmaya başlamadan çok önce hatta çocukluğumdan bu yana kendime idol olarak anneannemi belirlediğim söylenebilir. Tabi ki müzikal açıdan beni inanılmaz etkileyen ve çok büyük hayranı olduğum isimler var, bunların en başında Sezen Aksu ve Aysel Gürel geliyor.

Yeni şarkına nasıl bir klip çekmeyi planlıyorsun ve yönetmen olarak kiminle çalışacaksın?

Şu anda Onur Sarsıcı ile görüşüyoruz, Onur ile yaklaşık iki projedir beraberiz birbirimizi çok iyi tanıyoruz fikirlerimiz çoğunlukla birbiriyle çok uyumlu ve çok örtüşüyor. Şu an klibin içeriği ile alakalı bir şey söylemek istemiyorum biraz sürpriz olsun istiyorum. Daha önceki kliplerimden çok farklı bir klip olacağını söyleyebilirim.

Bundan sonra sırada bir albüm ya da bir düet projesi olacak mı?

Görünen bir düet projesi şu an için yok albüm içinse hazırlık yapıyoruz fakat albümün çıkmasına daha uzunca bir süre var.

Son dönemde yapılan şarkıları nasıl buluyorsun? Beğendiğin şarkılar ya da sanatçılar hangileri?

Çok beğendiğim işlerde var hiç beğenmediğim işlerde. Son dönemde Göksel, Mabel Matiz, Buray, Oğuzhan Koç, Ziynet Sali, Merve Özbey, Sıla, Hadise ve Ersay Üner'in son çıkarttığı şarkılara gerçekten bayıldım. Bu isimler dışında da şu an saymadığım ama takip edip çok severek dinlediğim bir sürü sanatçı büyüğüm ve arkadaşım da var.

Yıllardır sahnedesin, bu kış için sahne programın ve konserlerin nasıl devam edecek?

Bu yaz benim için yeterince yoğun ve yorucu geçti görünen o ki kışında böyle devam edecek. Önümüzde çok güzel konserler var, aylık ve haftalık olarak sosyal medyadan konser takvimimizi paylaşıyoruz dinleyicimiz konserlerimizi bu şekilde takip edebilir.

Harika şarkılara imza atıyorsun, yakında senin şarkılarını başka hangi isimlerden dinleyeceğiz?

1 Kasım da Tuğba Yurt'un albümü çıkacak o albümde iki tane şarkım var. Bir tanesi sözü müziği bana ait, bir tanesi de Melda Gürbey ile ortak. Bunun yanı sıra Bade Derinöz ile birlikte yaptığımız bir şarkıyı da Pınar Soykan yorumuyla dinleyeceğiz.

Yakın zamanda müzik dışında başka bir projede yer alacak mısın?

Müzik dışında şu an herhangi bir proje düşünmüyorum. Zaten yeterince yoğun bir tempo içerisindeyim kalan kısıtlı zamanımı da üretmek, kendime ve sevdiklerime vakit ayırmak için değerlendirmekten istiyorum.