Menü
Röportaj : Sezer Röportajı!
20 Ağustos 2019 Salı - 18:11 GMT
Sezer

Yıllardır hem şarkı söyleyen hem de profesyonel anlamda gitar çalan Sezer, bundan sonra daha da geniş kitlelere ulaşmak için büyük bir titizlikle hazırladığı ilk projesi "Hadi Sor" hakkında merak edilenleri yazarımız Mine Ayman'a anlattı...

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve single yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Müzikle uğraşmaya 10 yıl önce başladım tabii lise yıllarımdan önce de dinlediğim şarkılara eşlik etmeyi küçüklüğümden beri severdim hep, şarkı söylemek insana huzur veriyor. Single çıkartma fikri de profesyonel olarak çalışmalar yaptığım 10 yıllık süre içerisinde zaten hep aklımdaydı fakat doğru şarkı doğru zaman terimlerini dikkate alarak bekledim.

"Hadi Sor" adlı single çalışmanın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştın?

"Hadi Sor" isimli single şarkım ilk bana geldiğinde bir aranjesi vardı bir düzenleme yapılmıştı. Son derece güzel bir aranjeydi sadece sesleri güncelledik, günümüzde daha çok kullanılan seslerle ve efektlerle soundu yeniledik. O yüzden aranje süresi çok kısa oldu, okumaları Babajim stüdyolarında yaptık şarkımın sözleri Şebnem Gürbüz ve Berk Telkıvıran'a ait müzik ve aranje ise Metehan Köseoğlu'na ait.

Sezer

"Hadi Sor" adlı şarkının sana ulaşma hikayesini anlatır mısın? 

"Hadi Sor"u ilk önce kıymetli müzisyen arkadaşım Murat Pirpiri yollamıştı bana. "Benim için değerli bir arkadaşım var şarkı arıyor" deyip fikirlerimi aradığım şarkıdaki beklentilerimi izah ederek Metehan Köseoglu'ndan rica etmiş ve böylece "Hadi Sor" bana ulaşmış oldu. İlk dinlediğimde "güzel şarkı ben söylesem nasıl olur acaba" diye düşündüm bana yakışır mı bu şarkıyı söylesem hissettirebilir miyim dedim ve elime gitarı alıp çalıp söyleyerek kayıtlar yaptım sonra tekrar tekrar dinledim, nasıl duyuluyor kulağa hoş geliyor mu diye baktım, çok sevince de şarkı için bir araya gelip keyifle çalışmaya başlamıştık.

Müzikle ilgilenmeye başladığında ve single projeni hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

Herkesin etkilendiği isimler var olmuştur tabii ki. Elektronik müziği zaten seviyordum kendi yaptığım aranjelerde de altta hep bir elektronik alt yapı hazırlayarak çalıştım, kendi tarzımda etkilendiğim güncel bir şarkıya örnek vermek gerekirse Katy Perry - Chained to the Rhythm adlı şarkıdır. Biraz daha eskilere gidecek olursak Bee Gees - Stayin Alive derim...

"Hadi Sor" adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştın?

Şarkının aslında hikayesi yazana göre farklıdır kesinlikle insanlar yazarken etkilendiği yaşadığı hissettikleri şeyleri yazarlar, burada bir hesap sorma söz konusu sonra da bir vazgeçemeyiş ama bu ayrılık hikayesinin anlatım şekli yani müzikle buluştuğu nokta çok güzel bir aşkta hesaplaşma hikayesini daha hoş ve eğlenceli bir şekilde anlatamazdık diye düşünüyorum.

Bundan sonra sırada bir albüm projesi olacak mı? Kariyerinle ilgili yeni planların neler?

Bir albüm olur mu bilemiyorum şu an çok erken buna karar vermek için, buna aslında birazda dinleyici yardımcı oluyor karar verme durumunda etki büyük. Sevilirsem, sevildiysem neden olmasın ama bir single gelebilir tabii ki kariyerim ile ilgili planlarım da şu yönde sesimi daha çok dinleyiciye duyurmak icin bıkmadan yorulmadan organizasyonlarda sahne titizliğimle ve soundumla çok kıymetli müzikseverler ile iç içe olup sahlerde hep beraber eğlenmek ve şarkı söylemek istiyorum hep birlikte şarkılar söylemekten daha güzel bir şey olabilir mi? Küçük ya da büyük organizasyon demeyip bir birlik yakalamak bence en doğrusu çünkü en mutlu olduğum yer müziğimi dinletebildiğim değerli dinleyicilerle paylaşabildigim yerler. Şu an yeni şarkı hazırlıkları içinde olduğum için bir süre sahnelere ara verdim. Zaten sosyal medya hesaplarımda paylaşımlar yapıyorum etkinlikler ile alakalı "sezerresmi" instagram hesabımdan beni takip edebilirler ve gelişmelerden haberdar olabilirler.

Son dönemde yapılan şarkıları nasıl buluyorsun? Beğendiğin şarkılar ve sanatçılar hangileri?

En sevdiğim sanatçılar arasında Selamı Şahin, Kenan Doğulu, Yıldız Tilbe, Işın Karaca gibi birçok birbirinden kıymetli sanatçılar var. Şu an yoğunluktan ötürü gündemi çok yakından takip edemiyorum ama tabii ki yeni çıkan çok güzel ve çok kıymetli şarkılar var.

Sahne programın olacak mı? Yakın zamanda, single dışında başka bir projen olacak mı?

Şu an bazı görüşmeler var zaten sadece tarih netleştirmedik ileri tarihte olduğu için tabii ki tekliflere her zaman açığım buradan bunu da duyurmuş olayım. Müziği, müziğimi paylaşmak bana huzur veriyor ben sahnede mutluyum sonuçta. Yakın zamanda yeni bir single hazırlığım daha var ve bir cover çalışmam da olabilir. Yapımcılığımı üstlenmiş olan değerli Esse Müzik'in YouTube sayfasından bütün çalışmalarımı kıymetli dinleyicilerimiz izleyebilir ve takip edebilirler. Esse Müzik YouTube sayfasına abone olanlar şüphesiz video paylaşımlarımdan hemen haberdar olabilirler.