Menü
Röportaj : "Geçmişimin üzerine beton döktüm..."
01 Haziran 2007 Cuma - 14:05 GMT
Niran Ünsal

Şarkıcı Niran Ünsal, müzik yaşamındaki suskunluğunu "İyi Niyetlerim" adlı yeni albümüyle bozdu. Albümünü eşi Oğuz Türksev ile birlikte kurduğu NÜ Müzik Yapım'dan çıkaran Ünsal, hem yeni albümünü hem de özel hayatını anlattı...

Şu an özel hayatında çok mutlu olduğunu dile getiren Ünsal, ilk evliliğinden olan 15 yaşındaki kızı Hande ile Peker Açıkalın'la evliliğinden olan 5 yaşındaki Şeker'in velayetinin üzerinde olduğunu söyledi. Peker Açıkalın'ın, kızı Şeker'i 23 Nisan'da "Sabahın Körü" adlı televizyon programına çıkartmasına çok kızdığını anlatan Niran Ünsal, "Bir daha benden habersiz böyle bir şey yaparsa, avukatım aracılığıyla hukuki süreci başlatacağım" dedi. Bir dönem intihar etmeyi bile düşündüğünü, ancak sorunlarını kendi başına çözdüğünü anlatan Ünsal'la yeni albümünü ve yaşamını konuştuk.

* 'İyi Niyetlerim' ile 3 yıl aradan sonra yeniden müzik severlerin karşısındasınız... Albümü 1.5 ay gibi kısa bir süre de hazırladık. Eşim Oğuz ile birlikte NÜ Müzik'i kurduk ve bu albüme başladık. Albümdeki bütün şarkıların sözleri Günay Çoban'a ait.

* Albüm de sizin hiç şarkı sözünüz yok değil mi? Evet. Ben söz yazma konusunda biraz kısır kalmışım. Kendimi biraz eğitmem lazım ama beste konusunda süperim. Dün gece tam yattık, sabaha karşı 3'te ilham geldi. Kalkıp, kayıt yaptık. Kafamı yastığa koyduğum anda melodiler geliyor.

* Zaten birçok ünlü sanatçının yeni çıkan albümünde de besteniz var değil mi? Evet Özcan Deniz'e ve Rober Hatemo'ya 3'er beste verdim. Seda Sayan da beste verdiğim ünlüler arasında... Bu arada İzmir Ege Üniversitesi'nde eğitim almış Ersin adında bir arkadaşımız var. Yeni çıkacak albümüne 2 beste verdim.

Niran Ünsal

* Şu an çok iyi görünüyorsunuz. Daha önce kızgın, sinirli ve yorgun bir haliniz vardı. Yaşadığınız olaylar yüzünden biraz umutsuz gibiydiniz... Hayatın içinde her şeyi yaşıyorsunuz ama önemli olan o süreci nasıl yaşadığınız... Çok büyük hasarlarla atlatıyorsanız, iyileşme süreciniz biraz uzun oluyor. Ama işimi yapmak her zaman beni tedavi etmiştir. Ruhumu müzikle besliyorum. Kulağımı kirletmemeye çalışıyorum.

* Üçüncü kez evlilik de size iyi gelmiş gibi... Ben aslında üçüncü evliliğim demiyorum. Geçmişte yaşadığım evlilikler ya da birlikteliklerle ilgili çok fazla bir şey konuşmak istemiyorum. Ama ben kendimi ilk kez evlenmiş gibi hissediyorum. Yaşadığım iyi veya kötü her şeyin üstüne sünger çekmedim, adeta beton döktüm. Geriye dönük yaşamanın manası yok! Ben ileriyi görmek istiyorum. İleriye dönük hedeflerim var. Yapmayı istediğim ve yapamadığım çok şey var. Bunları yapmak istiyorum. Geride kalan her şey geçmiş bitmiş benim için...

* Kızlarınız büyüyor. Kızlarımız ve oğlumuz... Biz üç çocuklu bir aileyiz. Kızlarım Hande ve Şeker. Eşimin oğlu Ata ile birlikte mutlu bir aileyiz.

* Yeni bir bebek gelecek mi? Çok istiyoruz ama şu anda değil! Anne olmak güzel bir duygu. Oğuz ile birlikteliğimizden bir çocuğumuzun olmasını istiyorum. Yani ilk defa bu kadar bilinçli bir çocuk sahibi olma düşüncesi içerisindeyim. Öncekileri saymıyorum. Onlar gerçekten apar topar, benim istemim dışında gelişmiş. Ama iyi ki de varlar. Kızlarım olmasaydı, ölmeyi düşünebilirdim. Çünkü arkana baktığın zaman bıraktığın hiçbir şey yok!

* Kızlarınız sizin o kötü dönemlerinizden etkilendi mi? Onlar hiçbir şeyin farkında değiller. Ben onlara duygu ve düşüncelerimi asla fark ettirmedim, hep kendi içimde yaşadım. Ben onlara yalnızca mutluluklarımı anlatıyorum. Şu anda her şey yolunda. En ufak bir şey yok! Benim eşimle aramdaki hem eş, hem de iş birlikteliği bize çok iyi geldi.

* Canlı yayına bağlanıp, Aysel Gürel'e "Güllerim Soldu" şarkısının hikayesini anlatmasını istediniz. Bu durum yanlış anlaşılmadı mı? Ben orada kimseye hakaret etmedim, kimseyi bir şeyle suçlamadım. Amacım, bildiğim bir şeyi insanlarla paylaşmaktı. Programın konusu aşk'tı. Aysel Gürel'in de çocuklarına olan aşkını anlatan bir şarkının hikayesini anlatmasını istedim. Bana dedi ki: "Onun hikayesi yok!" Şok oldum. Ancak Aysel Gürel, sabah beni aradı. 'Onu o anda söyleyemedim' dedi ve sebebini anlattı.

* Aysel Hanım sebebini bize söylemedi. Size ne anlattı? Zannedersem Sezen Aksu ile yapılan ortak bir şarkı. Fakat sözlerini daha önce Aysel Abla yazmış. Ben de anlayamadım. Orada bir karmaşa var.

* Siz tecrübelerden doğru yolu bulmuş insanlardansınız sanırım... Şükürler olsun! Ben böyle olmasından yana çok mutluyum. Psikolojik anlamda kendi kendimi tedavi edebilen bir tarafım var benim. Kalkıp dışarıdan bir psikolog yardımı almıyorum. En sıkıştığım yerde hayatımın bir döneminde olmuştu; iki-üç kere eski bakanlardan Yıldırım Aktuna ile, onun kendi odasında sohbetim oldu. Ne ilaç tedavisi, ne de yatarak tedavi gördüm. Yani aştım ben kendi sorunlarımı...

* Biraz da aşk iyileştirdi galiba. Eşinize ilk görüşte mi aşık oldunuz? İlk görüşte değil! Yaşayarak birtakım ikili ilişkilerde yaşanması gerekenleri yaşayarak, bugünlere geldik. Yaklaşık 1.5 yıllık bir süreç bu... Gerçekten acı tatlı, güzel günleri birlikte yaşıyoruz.

* Sizin bir de yaramaz bir kız kardeşiniz var: Nida Ünsal. İntihar etti ve sizi zaman zaman suçladı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Herkes kendi yaşadıklarından, düşüncelerinden, yapacaklarından ve yaptıklarından sorumlu... Aynı şekilde ben de öyle... İş yaptığım, birlikte çalıştığım arkadaşım ya da dostum olabilir. Mutlaka fikir ve düşüncelerini alırım. Çok özel ve önemli bu yaşadığım her dakika, geçen her saniye benim için çok daha fazla önemli geçmişe nazaran... O yüzden de çok az hata ile hayatımın geri kalan sürecini yaşamaktan yanayım. Böyle... Ne diyeyim ki başka?

* Kardeşinizin yaşamına çok müdahale ediyor musunuz ? Etmiyorum ve etmek de istemiyorum. Fikrimi sorarsa, düşüncelerimi ve fikirlerimi paylaşıyorum. Ama ciddiye almak ya da almamak konusunda herhangi bir yaptırımım olamaz. Sonuçta aklı başında, 30 yaşında koskocaman bir insan. Onun da kendine göre bir hayat görüşü mutlaka var.

ESİN ÖVET - SABAH GAZETESİ