Menü
Röportaj : Anıl Özcan Röportajı!
18 Ekim 2017 Çarşamba - 13:38 GMT
Anıl Özcan

Söz ve müziği kendisine ait olan "Gitme" isimli ilk single çalışmasını dinleyici ile buluşturan Anıl Özcan müzikal yolculuğunu ve projelerini yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "İlk gitarımı babam kafamda kırdığında çok üzülmüştüm, ama sonrasında müzik sevgimin ne kadar ciddi olduğunu anladılar..."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve single yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

7 yaşında babam beni piyano dersine gönderdi ve klavyemin boyu benden uzundu. 16 yaşımdan beri profesyonel olarak şarkı söylemenin hayalini kurdum. O zamanlar kendi kendime odanın içinde, babamdan gizli satın aldığım gitar ile şarkı söyler hayal kurardım. İlk gitarımı babam kafamda kırdığında çok üzülmüştüm, onlar derslerimle ilgilenmemi müzik ile uğraşmamı istiyorlardı başlangıçta ama sonrasında müzik sevgimin ne kadar ciddi olduğunu anladılar.

Kendi şarkılarını yapıyorsun, ne zamandır şarkı sözleri yazıyorsun ve "Gitme" adlı şarkını ne zaman yaptın, özel bir hikayesi var mı?

15 - 16 yaşında ilk bestem "Kanmam"ı rahmetli Merzifonlu Yalçın Hocam notaya dökmüştü, sonrasında ise kendim nota yazmaya başladım ve çok fazla şarkı yazdım. "Gitme" adlı şarkımı aşk acısı çektiğim bir zamanda yazmıştım yani gerçek bir şarkıdır.

Anıl Özcan

Şarkının klip hikayesini anlatır mısın, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştın?

Evren Arasıl yönetmenliğinde güzel bir ekip çalışması ile stüdyoda çekilen keyifli bir ilk klip deneyimi oldu benim için. Şarkımın aranjörü ve editörü Targan Berk Türe de klipte bana eşlik etti.

Yeni çıkış yapanlar biri olarak zorlandığın durumlar oldu mu?

Evet, bu sektörde bir şeyler yapmak hem kolay hem de zor; sabır ve ikili ilişkiler çok önemli. Maddiyatın ne kadar kuvvetli olursa olsun birinci öncelik doğru iş ve takım oyunu. Proje Evim'den sevgili Han Çelikcan ve Necmiye Genç, teknik detaylarda, çıkış trafiğinde ve sektörü tanımamda çok yardımcı oldular bana.

Bundan sonra sırada bir albüm projesi olacak mı yoksa single çalışmalarıyla mı devam edeceksin?

Albüm için erken ama ikinci single hazırlıklarım başladı, ara vermeden üretmeye devam edeceğim.

Müzikle ilgilenmeye başladığında ve single projeni hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

Olmadı ama küçüklüğümden beri Türk Sanat Müziği'nin içinde büyüdüm ve bu müziğe yakın nameleri olan sanatçıları takip ettim. Kayahan, Yıldırım Gürses, Tanju Okan ve Sezen Aksu'yu hep örnek almışımdır.

Son dönemde yapılan projeleri nasıl buluyorsun? Takip ettiğin, çalışmalarını beğendiğin kimse var mı?

Evet, merhum Harun Kolçak'ın son yapmış olduğu projeleri yakından takip ettim. Sevgili Cenk Eren'in "Tanju Okan" albümü de arşivimde yerini aldı.

Anıl Özcan - Gitme Video Klip