Menü
Röportaj : EVVU Röportajı!
30 Ağustos 2017 Çarşamba - 14:48 GMT
EVVU

Söz ve müzikleri kendisine ait olan, aranjörlüğünü ise Can Özyiğit'in yaptığı 2 şarkıdan oluşan "Aşk Esiri" adlı projesini müzikseverlerle buluşturan Evvu şarkılarının hazırlık sürecini ve gelecek planlarını yazarımız Mine Ayman'a anlattı...

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve single yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Çocukluğumdan beri, aslında kendimi bildim bileli müzikle iç içeyim. Devamlı bir şarkı mırıldanır haldeyimdir, zihnimde hep bir melodi çalar. Elazığ gibi oldukça kapsamlı bir müzik arşivi barındıran ve kendine has musikisi olan bir kentte büyümek de sanıyorum bütün hücrelerime müziği kodladı. Ailemde de babam olsun annem olsun herkesin aktif olarak veya geçmişte müzikle yakın teması vardı. Single yapma kararını ise lise son sınıfa doğru ilk şarkılarımı üretmeye başladığım dönemde almıştım.

"Aşk Esiri" adlı single çalışmanın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştın?

"Aşk Esiri" stüdyoya ilk girdiğim günden final aşamasına kadar yaklaşık 2,5 yıl süren bir proje. İnsanlara bir müzik ulaştıracaksam, onlara layık bir hissiyat üretebileceksem yapabileceğimin en iyisi olmalı diye düşündüm hep. Bu yüzden gerek şan, gerek aranjman, gerek enstrüman ve ses mühendisliği kısımlarında şarkıların kılcal damarlarına kadar indik ve ne kadar eksik gedik var ise gidermeye çalıştık. Kısacası ilmek ilmek ördük bu şarkıları. Sanıyorum o bakımdan 2 şarkı 2,5 yıl sürdü. Aranjör olarak Can Özyiğit ile çalıştık. Kendisi benim yıllardır tanıdığım, müzikal bakış açılarına çok inandığım, çok değer verdiğim ve ilklere birlikte imza attığım bir isim. Bu yüzden çıkış single çalışmamızda da beraber yüklendik bu projenin müzikal kısmını. Enstrümanlarda ise çok kıymetli Gündem Yaylı Grubu (Fahri Karaduman, Özer Arkun, İsmet Okyay, Kadir Okyay, Şaban Gölge, Özdemir Güz), Udi Yıldıran Güz, Uğur Varol ve Aykut Sütoğlu isimleri şarkılarımıza can kattılar sağ olsunlar. Mix-Mastering aşamasında ise Emre Kıral ile çalıştık. "EVVU" Logo tasarımımız için de İskoçya'nın Glasgow kentinden "Dheeraj Sarupria" isminde bir Hint logo tasarımcısı ve ekibi ile çalıştık.

EVVU

"Doğum Günü" adlı şarkının hikayesini anlatır mısın, ne zaman yazmıştın?

"Doğum Günü" adlı şarkım aslında bir boşanma hikayesini anlatıyor. 2008 yılında annem ve babam ayrıldıkları zaman yazmıştım. Bursa'da bir "aile" olarak yaşadığımız ev artık dağılıyordu ve eşyalar taşınırken o gün Bursa'da belki de son günümdü, aynı zamanda da doğum günümdü. Çocuklar için elbette zor dönemler oluyor bu tarz ayrılıklar. Çevremde de çok fazla örneğini görüyorum. Belki de boşanmalarda biraz göz ardı edilmiş bir "çocuk" kısmı vardır.

Müzikle ilgilenmeye başladığında ve single projeni hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

Amacım elbette bir "EVVU" tarzı oluşturmak ve bunu uygulamak. Fikir tüketmekten ziyade üretmek diyebilirim yani. Fakat örnekler vermem gerekirse son dönemde Eurovision'a katılan ülkelerden beğendiğim isimler oluyor, ayrıca bir bütün olarak Bollywood'tan Aamir Khan, Shahrukh Khan, Ranveer Singh gibi isimleri inceliyorum. Müzisyen olarak ise Arijit Singh benim için oldukça değerli.

"Doğum Günü" adlı şarkın ne zaman kliplenecek ve nasıl bir çekim olacak?

"Doğum Günü" adlı şarkımızın klibi Eylül'ün ilk haftasında İzmir'de kendilerine çok inandığımız İzmirli bir ekip tarafından çekilecek. Bahsettiğim gibi, hikaye bir boşanma sürecinin çocuk gözüyle verilmesi üzerine olacak. İç ve dış çekimlerin yanı sıra bir spor branşı üzerinden anlatım yapmayı da deneyeceğiz klipte. Şarkımızın içindeki ritimsel ve melodik kurgu ile uyumlu görsel geçişler de mümkün. Umuyorum ki şarkıya hizmet eden, şarkıya değer katan ve izleyenlere layık bir klip gelecektir.

"Aşk Esiri" adlı şarkın da kliplenecek mi?

"Aşk Esiri" de tabi ki 2 önemli şarkımızdan diğeri. En az "Doğum Günü" kadar değerli ve albüme adını veren şarkımız. Onu da mutlaka kliplendirmek istiyoruz ilerleyen zamanlarda.

Bundan sonra sırada bir albüm projesi olacak mı?

Amacımız tabii ki kalıcı ve yeni bir müzik tarzı ile ülkemiz insanları başta olmak üzere insanlığı buluşturmak. Dolayısıyla gün yüzüne çıkamamış diğer şarkılarımızı, hedeflerimizi ve bakış açılarımızı en layıkıyla "gelecek" albümlerle ifade edebilmeyi umuyoruz.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Aslında son dönemde albüm gibi kapsamlı bir duruma kimselerin pek kalkışmadığını, kalkışsa da aceleye getirip kaliteden ödün verdiğini düşünüyorum. Genel olarak tekli şarkı yayınlanıyor gözlemlediğim kadarıyla. Fakat "albüm" kategorisinden örnekler vermem gerekirse; uluslararası isimler olarak The Weeknd, Ed Sheeran gibi isimler ve son albümleri; ülkemizden ise Toygar Işıklı, Buray ve İlyas Yalçıntaş isimleri/albümleri bence değerli.

Sahne ve konser çalışmaların başladı mı? Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı?

"Aşk Esiri" albümümüzün ilk izleyiciyle teması "Aqua Club Dolphin"deki konser organizasyonumuz ile başladı. Gerekli altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Umuyorum ki mümkün olduğu kadar fazla dinleyiciyle/izleyiciyle buluşuruz. www.evvuofficial.com'dan etkinliklerimize bakabilirler takip etmek isteyenler. Albüm dışında ise "Hindistan" müziği ile ilgili sosyal medya / youtube üzerinden yürüteceğimiz bir projemiz var. Onun hazırlıklarına devam ediyoruz.