Menü
Röportaj : Mert Topel "Serendipity" Röportajı!
25 Temmuz 2017 Salı - 10:06 GMT
Mert Topel

"Şanslı tesadüfler ve buluşlar" anlamına gelen "Serendipity" isimli ilk solo albümünü müzikseverlerle buluşturan başarılı müzisyen Mert Topel, albümünü ve yeni projelerini yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "Enstrümantal bir albüm yapıp popüler olmasını ummak gereksiz. Bu sebepten klip yapmayacağım. O enerjiyi yeni müzikler üretmeye ayırmayı tercih ediyorum..."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladınız ve nasıl bir eğitim aldınız?

Profesyonel olarak çalışmaya 1989 yılında başladıysam da, müzikle ilk ilgilenişim okul yıllarıma kadar uzanır. O dönemde lise grubumuzla müzik yarışmalarına ve okul etkinliklerine katılarak el yordamı ile işi öğrenmeye çalışıyorduk.

Liseden sonra İTÜ konservatuarı ve Marmara Üniversitesi müzik bölümlerinde eğitimime devam ettim. Marmara'daki değerli piyano hocam Aytaj Rzaguliyeva'nın teknik ve felsefi olarak üzerimde büyük emeği vardır.

Uzun yıllar sahnede Tarkan'la çalıştınız, yolunuz nasıl kesişti ve ilk ne zaman çalışmaya başlamıştınız?

Tarkan'ın aranjörü Ozan Çolakoğlu ile lise grubumuzdan arkadaşız. O, davul ben de klavye çalardım. İlk albüm "Yine Sensiz"in konserleri için grup oluşturulurken Ozan beni aradı ve böylelikle olaya en başından dahil oldum. Üç kişi sahneye çıkıp klavye disketine yüklediğim altyapı ile sahne alıyorduk.. 2008 yılına kadar aralıksız 14 sene birlikte çalıştık.

Mert Topel

Tarkan'ın son albümünü nasıl buldunuz?

Tarkan'ın en sevdiğim albümü "Karma"dır. "10" bu anlamda fikrimi değiştirmediyse de, Tarkan'dan yeniden bir Ümit Sayın şarkısı dinlemek harika oldu.

Tarkan pop müziğimizdeki standartları belirleyen adam. Bu albümle de "kaliteli pop müzik nasıl yapılır" dersi vermeye devam ediyor. Eline sağlık. Bu arada Sezen Aksu faktöründen de bahsetmeden geçilmemeli. "10"da favori parçam Sezen Aksu bestesi "Her Şey Fani"... Emeği geçen herkesi kutlarım.

Enstrümantal albüm yapmaya nasıl karar verdiniz?

Aslında enstrümantal müzik yapmam, söz yazarı bir ortak bulamamam yüzünden. Müzik üretiminde ortaklıklar çok değerli. "Nilüfer - Kayahan"dan, "Onno Tunç - Sezen Aksu"'ya onlarca harika örneğini sayabiliriz.

2011 de Emre Akdeniz ile "Bir Kez Yaşarsın" adlı güzel bir Grizu albümü yaptıysak da, ortamın tozu dumanı arasında kimselere duyuramadık ve devamı için şevkimiz kalmadı. Yeniden kafa dengi bir söz yazarı bulana kadar solo üretimler yapmaya devam edeceğim :)

"Serendipity" albümünüzün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştınız?

Albüm üstünde çalışmam aralıksız olarak bir yıl sürdü. Altı ayrı lokasyonda 25 çok değerli müzisyenle çalıştım. Liste uzun ve renkli! :)

Alen Konakoğlu, Alper Maral, Altay Acar, Alpay Şalt, Anıl Çifter, Arıkan Sırakaya, Aydın Karabulut, Aydın Şeref, Barış Doğukan Yazıcı, Burak Güven, Can Alper, Çağdaş Oruç, Çağlayan Yıldız, Demirhan Baylan, Gür Akad, İsmail Soyberk, İzzet Kızıl, Levent Candaş, Mert Alkaya, Sarp Maden, Serdar Barçın, Okan Ersan, Tigin Aray, Tuncer Tunceli ve Zafer Şanlı.

Albümünüzün ismi neden "Serendipity" oldu, bu ismi koymanızın bir hikayesi var mı?

Sri Lanka'nın eski adlarından biri Serendib. Yakın zamanda o coğrafyaya bir seyahatimiz oldu ve çok etkilendik. "Serendipity" kelimesi ise "şanslı tesadüfler ve buluşlar" anlamına geliyor. Bu seyahatin de çağrışımı ile albüme "Serendipity" adını vermek istedim. Şanslı tesadüflerin hayatımda kalıcı izleri olmuştur.

Müzikle ilgilenmeye başladığınızda tarzından etkilendiğiniz isimler oldu mu? Beğendiğiniz aranjörler hangileri?

Ülkemizde pop müzik dalında Onno Tunç, İskender Paydaş ve Ümit Kuzer beni etkileyen isimler.

Enstrümantal olan albümünüzle ilgili nasıl bir tanıtım planlaması yaptınız, albümdeki şarkılara klip çekilecek mi?

Enstrümantal bir albüm yapıp popüler olmasını ummak, dahası bunun için didinmek gereksiz. Bu sebepten klip yapmayacağım. O enerjiyi yeni müzikler üretmeye ayırmayı tercih ediyorum. Ama sizinki gibi seçkin mecralarda Serendipity'den bahsetmek benim için çok değerli, ilginize teşekkür ederim.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğin projeler ve isimler hangileri?

Hande Yener'in şarkı söyleyişi ve soundu da bence harika. Aklıma gelen diğer isimler Mirkelam, Özgün ve Bedük.

Rock dünyasında alaturkaya bulaşmamış her gruba saygı duymakla beraber, Mor ve Ötesi'ni çok ayrı bir yerde tutuyorum. Ayrıca "Flört", müziğindeki samimiyeti ve işine olan saygısı ile şapka çıkarttığım bir başka grup. Şu yukarıda saydığım kadrodan herhangi üçü birlikte Türkiye turnesi yapsa, fanları olarak her konserlerine giderdim.

Dünyaya bakınca Jan Hammer, George Duke, Chick Corea, Aydın Esen gibi isimlerin fena hayranıyım. Çalış ve kompozisyon stilime yön vermişlerdir.

Sahne ve konserleriniz başladı mı? Bundan sonra müzik kariyerinize nasıl devam edeceksiniz, yakın zamandaki projeleriniz neler?

Sonbaharda Serendipity'nin konserleri olacak. Bunun için provalar yakında başlıyor. Yeni bir solo albüm üzerinde çalışmalara da başladım.

Web Sitesi: www.merttopel.com
Facebook: facebook.com/merttopelmusic