Menü
Röportaj : Ayşegül Coşkun Röportajı!
12 Temmuz 2017 Çarşamba - 13:40 GMT
Ayşegül Coşkun

Sözü ve müziği kendisine ait olan "Duvardaki Gülüşler" isimli yeni şarkısını müzikseverlerle buluşturan Ayşegül Coşkun'u daha yakından tanımaya ne dersiniz? Yazarımız Mine Ayman'ın keyifli röportajı yazının devamında: "Profesyonel olmak için değil de içimdekileri dökmek için çok zor bir dönemimde bir şarkı yazdım."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve single yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Müzikle doğdugumdan beri dostane bir ilişkim var. Babam enstrumanlarıyla kendimi bildim bileli kulağıma şarkılar türküler fısıldardı. Aile dostlarımız arasında bir arada çalıp söylerdik ve büyüyene kadar okul koroları, soloları derken hep müzikle ilişkimde devamlılık sağlandı.

Profesyonel olmak için değil de içimdekileri dökmek için çok zor bir dönemimde bir şarkı yazdım. O dönemde bi kursa gidiyordum gitar kursuna orda biriyle tanıştım ve o arada bir tv şarkı yarışmasından bana facebooktan davet geldi. Derken kursta tanıştığım kişiyle provalar başladım 2 sene sahne yaptık Türkiye'de birçok şehirde. Otellerde, organizasyonlarda, davetlerde derken yürüdük. Sahne tozlarımı baya attım 4 yıl. Şimdi tv şarkı yarışması noldu diyeceksiniz yalan oldu tabi. Unuttuk o yarışmaya katılmayı. Tabi cebimiz meteliğe kurşun atıyorken para denen şeyi gördü, çalışmaya başladık. Sonra kim takar televizyonu :)

Sahne hakimiyeti geliştirdiğimi gördüğümüz anda artık profesyonelliğe adım atmam gerektiğini anladım ve 2015 yılında ilk single çalışmam kendi söz ve bestem olan "Gerçeğim Seninle" şarkımı çıkardım.

Ayşegül Coşkun

"Duvardaki Gülüşler" adlı single çalışmanın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştın?

"Duvardaki Gülüşler" şarkım yine bi anda gelen ilhamla aniden gelişti ve müzikle ilgili bi arkadaşımın dinler dinlemez "Ya bu şarkı çok gerçek. Herkes hissedicek bunu. Bakın bana güvenin" diye verdiği gazla, 4 ay süren çalışmayla heyecan ve mutlulukla içime sinen bu projemin aranje ve klip çalışmalarını ekip arkadaşlarımızla bitirdik.

Kendi şarkılarını yapıyorsun, ne zamandır şarkı sözleri yazıyorsun ve "Duvardaki Gülüşler" adlı şarkını ne zaman yaptın, özel bir hikayesi var mı?

2011 yılından beri şarkılar yazıyorum henüz ortaya çıkartmadığım ve gelecek projelerimde ve benden başka sanatçılarla da paylaşacağım bir hazinem var. Sürekli üreten biriyim. Şarkı söylemek kadar bu işin mutfağından da çok büyük zevk alıyorum. Şarkı söylemeye insanlarla hep bir ağızdan bağıra çağıra kalplerimizi paylaşmaya aşığım aşık.

Gelelim şarkımızı ne zaman yaptığıma. Aslında şarkımı 2016 Nisan gibi yaptım ve Temmuz'da bitti. Tam yayınlatmaya ramak kaldı derken birşeyler oldu aksadı ve o zaman da ülkemizin başına gelecek talihsiz bir olay, darbe oldu ve projeyi tabi ki erteledik ve beklettik. Bu sebeple 1 yıl sonra yeni çıkarttık ve dinleyicilerle buluşturduk.

"Duvardaki Gülüşler" de aslında şöyle; geçmişimize baktığımızda aklımızdakilere bi sitem ve ardından bi tebessümle yaşadıklarımızı ve duvardaki resimlerimizi gülüşlerimizi anımsamayı anlatmak istedim ve içimden geldiği gibi kendi anlatma tarzımla yazdım.

Müzikle ilgilenmeye başladığında ve single projeni hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

Kendi yorumumu katmak isterim hep şarkılarıma ama bu müzik kültürünün geniş yelpazesini barındıran canım ülkemde çocukluğumdan bu zamana kadar yadsınamaz güzellikte nice çok saygın sanatçılarımızın şarkılarıyla tabiki kulağım dolu. Bu sebeple illaki farkında olmadan esinlendiğim sanatçılar olmuştur.

"Duvardaki Gülüşler" adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştın?

Klibimizi Naim Caferi çekti. Hep beraber klip hikayesini yazdık çizdik karar verdik ve herşeyin en güzeli olsun diye 1 aydan önceden bütün klibi hayalimizde çekmiştik bile. Makyözünden kuaförüne, stylingcisinden ışıkçısına, asistanlarımızdan orkestra arkadaşlarımıza ve oyuncularımıza varana kadar 30 kişilik bir ekiple 2 günde hepimiz kendimizi ilgilendiren konulara göre herkes tek tek özveriyle çalışarak klbimizi çektik.

Çekimimizin 1.günü Keçilik koyu üzerinde teknemiz demir attı. Orada şarkımız çalıyor ve biz çekim yapıyoruz o esnada "heeeey heeeey" diye koro halinde sesler duyuyoruz "Allah Allah noluyo" derken bi baktık kıyıda ormanın arasında yaklaşık 10 kişilik asker grubu bağırıyor alkış tufanı "vuuuuv" diye sesler müziği kestik ve bizde teşekkür ederiz diye karşılık verdik hep birlikte bağıra bağıra haha :) çok tatlı bi anı oldu bizim için hiç unutmayacağım sanırım. Bi kaç kerede tekne sallandıkça çekim de akşama uzayınca rüzgar çoğaldı ve kamera ışık ve ben az kalsın denize düşücektik. Çok komikti halimiz bi görseniz :) İşte böyle samimi projeler böyle çıkıyo demek ki :)

Bundan sonra sırada bir albüm projesi olacak mı yoksa single çalışmalarıyla mı devam edeceksin?

Albüm yapmak hayalim tabi gönlüm ister ki hemen yapayım şarkılarımda var aslında ama albüm projemi bi kaç single'dan sonra yapıcam kesinlikle. İçine farklı tarzda da 2 şarkı koymayı düşünüyorum hatta.

Son dönemde yapılan projeleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin şarkılar ve isimler hangileri?

Sezen Aksu "İhanetten Geri Kalan" bitiyorum şarkıya hiç sıkılmadan ayda 500 kez dinlerim herhalde. Oğuzhan Koç'u beğenerek dinliyorum çok güzel yazıyor ve kendi ruhu hissettiriyo severek 3 parçasını çok seviyorum ve kendimde yazıp çizen biri olduğum için takdir ediyorum. Ziynet Sali çok severek dinlerim hele ki şu "Çeyrek Gönül" ve "Leyla" şarkıları her dinlediğimde yiyor bitiriyor beni.

Yıllardır sahnedesin, bu yaz için sahne programın nasıl devam edecek ve konserlerin ne zaman başlayacak? Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı?

Sahne projelerimiz için teklifler var ve değerlendiriyoruz yakın zamanda Türkiye'de AVM ve bazı mekanlarda çıkacağım. Görüşmeler ve hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

Sıradaki projem ise Eylül ya da Ekim ayı gibi yayınlamayı düşündüğüm, 1 hafta gece gündüz, yatmadan bıkmadan usanmadan, ağlaya ağlaya yazdığım bir şarkım var. Yani heyecanlı Ayşegül koşturmaya son sürat devam edecek tabi. Herşey sizler için :)

Ayşegül Coşkun - Duvardaki Gülüşler Video Klip