Menü
Röportaj : Okay Barış Röportajı!
14 Haziran 2017 Çarşamba - 17:02 GMT
Okay Barış

Sözü ve müziği kendisine ait olan "Beter Ol" isimli ilk teklisini DMC etiketiyle müzikseverlerle buluşturan başarılı müzisyen Okay Barış, müzikal yolculuğunu ve yeni projelerini yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "İlk duyulduğunda sert gelse de temelde kırık bir kalbin sitemidir Beter Ol..."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladınız?

Kendimi ilk hatırlamaya başladığım yıllardan beri müzik oldu hayatımda. İlk enstrümanım su bardaklarıydı :) İçine su doldurup, onlara vurarak müzik yapıyordum. Birgün daha önce hiç görmediğimiz çift kaset çalar, kayıt alabilen teyp geldi eve. O da benim ilk kayıt cihazım oldu. Sonrasında hurdalıktan alıp, yenilediğim bisikleti bir keyboard ile takas ettim. 1990 yılında, çok küçük sayılacak bir yaşta da profesyonel olarak müzik ile uğraşmaya başladım.

Sezen Aksu ile yolunuz nasıl kesişti?

Sahne repertuarı hazırlıyordum. Levent Yüksel şarkılarını çok severim. "Kadınım" şarkısının sözlerini bir gözden geçirdim. Bitmiş bir ilişki. "O başkalarıyla hayat kurmuş, sen neden hala kadınım diyorsun ona?" diye düşündüm. "Ben olsam" dedim ve şarkıya cevaben "Kadınım Diyorsan" isimli şarkıyı yazdım. "Yollar ayrıldıysa karışamazsın; sana ne kimleri öptüyse..."

Şarkının Sezen Aksu'nun olduğundan haberim yoktu tabii :) Tesadüf ki şarkılarımı ilk dinleyen kişi olan Aykut Gürel, şarkının hikayesini duyunca, "bunu hemen Sezen Aksu'ya dinleteceğim" dedi. Şaşırdım, "Neden" diye sorunca onun şarkısı olduğunu o zaman öğrendim. Şarkıları Sezen Hanım'a gönderdi. Çok beğenmiş ve o yılki (2011) Harbiye Açık Hava konserlerinde hem sahnede kendisine vokal yaptım, hem de sahneye beni davet ederek bana ve şarkıma yer verdi. Sonrasında albümlerinde birlikte çalıştık. Hala da stüdyo Lonca'da biraradayız.

Okay Barış

İlk albümünüzden bu yana neler değişti hayatınızda ve müzik tarzınızda?

Aslında hayatımda ve müzik tarzımda pek bir değişiklik olmadı. Temel malzemede, ben yine aynı benim. Tabii ki her geçen gün daha da gelişiyorum. Şarkı sözlerimde ve bestelerimde farklılıklar görüyorum. Sanırım bunun sebebi hem geçen zaman hem de tabii ki Sezen Aksu ile birlikte üretim yapma deneyimi.

"Beter Ol" şarkınızın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştınız?

"Beter Ol"un sözü ve müziği aynı anda çıktı. Sonrasında aranjesini yapmam çok uzun sürmedi. Şarkıyı hazırladıktan sonra heyecanla Sezen Aksu'ya dinlettim, fikri benim için çok önemliydi. O da "bence bununla çıkmalısın" deyince, bir gecede canlı kayıtlarını aldık. Bas gitarları Hakan Yelbiz, kemanları Fahri Karaduman ve Muzaffer Egelioğlu, gitarları Altan Turan, perküsyonları Memduh Akatay çaldı. Mix'i Murat Bulut ile beraber yaptık. Mastering'i de Çağlar Türkmen yaptı. Bu değerli müzisyenler eski dostum zaten. Her biri kendi alanında çok profesyoneldir. Zaten mutfakta olunca, su gibi aktı anlayacağınız.

"Beter Ol" şarkınızı ne zaman yazdınız, hikayesini anlatır mısınız?

2014 yılında yazmıştım. Günümüzde ilişki yürütmek çok zor. Sizi gerçekten anlayanı bulduğunuzda, kıymetini bilmeniz gerekiyor. Eğer size karşı gösterilen özeni çok fazla suistimal ederseniz, o ilişki biter. Sonrasında "pişmanım,uyuyamıyorum, ah ben ne yaptım" demiyeceksiniz :) Eğer derseniz karşı taraf da size, kırgınlıkları nedeniyle öfkelenip "e hak ettin, beter ol" diyebilir. Tabii ki bu aslında gerçek duyguları olmaz, öfkeyle söylenen bir sitemdir aslında. Bu açıdan ilk duyulduğunda sert gelse de temelde kırık bir kalbin sitemidir "Beter Ol". Kötü niyet barındırmaz yani, beter olsun da istemez :)

Müzikle ilgilenmeye başladığınızda tarzından etkilendiğiniz isimler oldu mu?

Doğduğum, büyüdüğüm yer Pendik'de fazla alternatif yoktu o tarihlerde. Yerli yapımlar dinleniyordu her yerde. 1991 yılında ablam ve eşi İsviçre'den geldiklerinde bana 2 CD'den oluşan bir albüm hediye ettiler. Dinledikten sonra anladım ki ben de newage formunda çalışmalar yapıyormuşum, adını bilmiyormuşum, onu o gün öğrendim. Sevdiğim, tarzını beğendiğim birçok sanatçı var tabii ki. Fakat onlar farklı formlarda müzik yapıyorlar. Herkes başkadır; zaten öyle de olmalıdır. Aslında ben sadece içimden gelen müziği yapıyorum.

"Beter Ol" şarkınızın klip hikayesini anlatır mısınız, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştınız?

Kendimiz çektik, kendimiz oynadık. Görsel işlere de merakım çok, o yüzden kullanılan cihaz ve programlara aşinayım. Yönetmenliği kendim denemek istedim. Kurgu ve montajını da kendimiz yaptık. Klibi Sarıyer Kısırkaya plajında çektik. Nisan ayının sonlarına doğruydu; hava soğuktu ve plaj bomboştu. Issız bir dünyada anlatmak istemiştik şarkıyı. Bu açıdan ortam da tam istediğimiz gibiydi. Çekimlerde 3 kamera ve 1 drone kullandık. Dansçılarımız da bize eşlik etti.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğin projeler ve isimler hangileri?

Özenle çalışılmış her projeyi dinlemek isterim. Ama tabii ister istemez içinde olduğumuz ya da yakın çevremizdeki işleri takip etme fırsatı daha rahat oluşuyor. Tabii ki, mutfağında da olduğum Sezen Aksu'nun "Biraz Pop Biraz Sezen" albümü muazzam bir albüm oldu. Albümde çok sayıda hit var bence. Arkadaşlarım Hakan Yelbiz'in yönetiminde, Mustafa ipekcioğlu'nun seslendirdiği "Korkma Kalbim" cover'ı da yeni tadıyla çok güzel oldu. MFÖ'nün ve Tarkan'ın yeni albümünü heyecanla bekliyorum. Yaşar Gaga'nın "Alakasız Şarkılar" albümü de oldukça sürprizli. Orada da çalışmalarım var.

Sahne ve konserleriniz başladı mı? Bundan sonra müzik kariyerinize nasıl devam edeceksiniz, yakın zamandaki projeleriniz neler?

Hayır henüz başlamadı, fırsat olamadı ama tekliflerin yoğun olması çok sevindirici. Hepsini değerlendiriyoruz. Tarihler netleşince web sitemizden ve sosyal medya hesaplarından paylasacağız. Şu anda ikinci single üzerinde çalışıyorum. Bir taraftan da Sezen Aksu ile stüdyosunda (Studio Lonca) farklı projelerde çalışmanın gururu ve keyfini yaşıyorum. Hayalimdeki stüdyoyu yapmış zaten kendisi. Üretiyoruz, yaşıyoruz, iyiyiz çok şükür.

Okay Barış - Beter Ol Video Klip