Menü
Röportaj : Tufan "Sevda Hikayesi" Röportajı!
15 Mayıs 2017 Pazartesi - 16:58 GMT
Tufan

Çocukluğundan bu yana hayatında olan müziği solo albümü "Sevda Hikayesi" ile profesyonel kariyere taşıyan ve DMC etiketiyle müzikseverlerle buluşturan Tufan albümün hazırlık sürecini ve yeni projelerini yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "Sevda Hikayesi herkesin içinde anılarından bir parçada olsa bulabileceği bir gönül hikayesidir..."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın?

Çocukluğumdan beri çok istedim ama fırsat bulamadım son 4 yıldır profesyonel anlamda müzikle ilgili çalışmaya başladım.

"Sevda Hikayesi" adlı albümünün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştın?

"Sevda Hikayesi" albümünün hazırlık aşaması 2,5 ay sürdü ve İrem Haykır ile birlikte yaptık. Şarkıların seçiminde birçok hit şarkıya imza atmış söz yazarı ve besteci Serkan İzzet Özdoğan ile çalıştım ve altı yeni şarkıdan oluşan projemi tamamlamış oldum. Albümümde Serkan İzzet Özdoğan dışında Günay Çoban, Hakkı Yalçın, Selami Şahin ve Halil Gökkaya şarkıları da yer aldı. Tüm şarkıların düzenlemelerine Burak Buluç, mix ve masteringine de Özer Yener imza attı.

"Sevda Hikayesi" adlı şarkının sana ulaşma hikayesini anlatır mısın?

Uzun süren şarkı arayışları sonunda Semih Erdoğan'ın "şu şarkıya da bir bakar mısın" demesi ile dinlediğim eserin içinde herkesinde yaşadığı bir sevdanın hikayesi olduğunu gördüm ve hissettim. Böylece bu şarkı tarafımdan okunmalı dedim, o gün eserden gerçekten çok etkilenmiştim.

Müzikle ilgilenmeye başladığında ve albümünü hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

Aslına bakarsanız en çok sevdiğim tarz Türk Sanat Müziği olduğundan ona yakın her türlü sesi ve müziği hep dinlemişimdir. Bu nedenle şu ya da bu sanatçı demekten çok izahını etkilenme noktasında ancak böyle yapabilirim.

"Sevda Hikayesi" adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştın? 

Bu klipte sayın yönetmenim İrem Haykır ile çalıştım. Aslında hikayenin tamamı adında gizli, bu klip bir sevda hikayesidir. Herkesin içinde anılarından bir parçada olsa bulabileceği bir gönül hikayesidir. Yaşanmış ya da yaşanmakta olan...

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin projeler ve isimler hangileri?

Son dönemde yapılan albümler gönül ister ki dolu dolu olsun ama içinde hiçbir anısı olmayan ayrıca hiçbir hikayeyi barındırmayan şarkılar insanlara sunulmakta maalesef. 90'lı yıllar öncesi ve sonrası yapılan albümlerin tadı kalmadı. Bu yüzden eski şarkılara bir dönüş var ve cover şarkılar yeniden düzenlenerek dinleyiciye sunulmakta. Buradan Günay Çoban ve Hakkı Yalçın'a, ayrıca muhteşem bestelere imza atmış inanılmaz bir enerjisi olan Serkan İzzet Özdoğan'a ve emeğini kelimelerle anlatamadığım kadar özel olan aranjörüm Burak Buluç'a ayrı bir parantez açmak isterim. Son dönemde beğendim projelerden birisi tabii ki bu piyasanın duayeni olan Sezen Aksu'dan "İhanetten Geri Kalan" şarkısı.

Sahne ve konserlerin başladı mı? Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı?

Albüm daha çok yeni, şu an yalnızca "Sevda Hikayesi" albümünün tanıtım çalışmalarına yoğunlaşmış durumdayım. İkinci klibimi "Lokum Gibi" şarkıma çekmeyi planlıyorum, hazırlıklarımız başladı.