MENÜ
Mine Ayman
Röportaj : Erkan Güleryüz: "Organik"
21 Mart 2017 Salı - 16:52 GMT

Erkan Güleryüz 13 akustik şarkıdan oluşan ve tüm enstrümanların tek seferde canlı kayıt yapıldığı "Organik" isimli yeni albümünü müzikseverlerle buluşturdu. Bu özel projenin tüm detaylarını yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "ORGANİK albümü isminden de anlaşılacağı üzere tüm hissiyatını doğal olmasından almış müzikal bir şölendir..."

"Organik" isimli yeni albümünüz çıktı, albümün yapım aşamasından ve neden organik olduğundan bahseder misiniz?

Öncelikle merhabalar... Bu güzel röportaj için teşekkürler...

"ORGANİK" albümü isminden de anlaşılacağı üzere tüm hissiyatını doğal olmasından almış müzikal bir şölendir. En önemli özelliği tüm kayıtların tek seferde ve hücum kayıt diye tabir edilen teknik ile, enstrumanlar ve vokal dahil aynı anda kaydedildiği bir albüm olmuştur. Bu sebep ile inanıyoruz ve savunuyoruz ki bu albüm baştan sona dinlemelik ve dinlerken ruhunuza çok iyi gelecek bir albümdür. Gazeteler, dergiler, tv kanalları sağlımız için organik beslenmemizi öneriyor tüm bunları yapmaya çalışırken müziğin de organiğini dinletmek istedik bu noktaya da dikkat çekmek için albüm adını "ORGANİK" koyduk.

Akustik bir albüm yaptınız ve tüm şarkılara klip çektiniz, fikir size mi yoksa yapımcınız Sezen Aksu'ya mı aitti?

Akustik bir albüm yapma fikri uzun zamandır konuştuğumuz bir konuydu Sezen Hanım ile. Projenin, aynı zamanda tüm şarkıların videolu olması ile ilgili ve hangi tarzda, hangi şarkıların olacağını hazırlayıp ona sundum. Fikri beğendi ve özellikle "KENDİMCE" şarkısını da O dahil etti repertuara, dolayısı ile birlikte var ettiğimiz bir proje diyebiliriz.

Klipleri tek mekanda orkestra ekibiyle çektiniz, çekim ne kadar sürdü ve yönetmen olarak kiminle çalıştınız?

Normalde klip çekimleri bir şarkı için minimum 16 saat filan sürer ya, biz 13 şarkıyı 8 saatte üstelik rahat rahat ara vere vere keyifle bitirdik diyebilirim. Yukarda da bahsettim müzikal kaydı tek seferde yaptık tüm bunlar yapılırken 8 kamera ile birlikte Bedran Güzel yönetmenliğinde videoya aldık. Kayıt işlemi bittikten sonra, kaydettiğimiz müzik üzerine playback yaparak Bedran görüntü toplamaya devam etti. Böylece montaj için daha fazla malzeme oldu elinde ve nihayetinde 13 şarkı, 13 video klip olan çok değerli bir iş çıktı ortaya. Burdan sizin vasıtanız ile tüm emeği geçenlere tekrar teşekkür etmek istiyorum zira unutulmaz bir deneyim oldu benim için.

Erkan Güleryüz

Çıkış şarkısı olan "Gitme"yi Sezen Aksu ile birlikte yazmışsınız, şarkının yazılma hikayesini anlatır mısınız, ilk sözler nasıl ortaya çıktı?

Şarkı Selim Hiçyılmaz tarafından bana önce beste formatında geldi. Melodiyi çok sevdim ve söz için bir şeyler karalamaya başladım, belli bir omurgaya ulaştırdıktan sonra sevgili Sezen Aksu ile paylaştım, tabii ki büyük üstad son rötuşlar, son noktalar derken "GİTME" gibi harika duygusal bir şarkı çıktı ortaya. Benim ilk bir şeyleri karalamam noktasında da şarkıda geçen "berzah" kelimesinden ve KUR'AN da geçen anlamından etkilendim diyebilirim.

Yıllardır Sezen Aksu ile çalışıyorsunuz ve desteğini alıyorsunuz, ilk yolunuz nasıl kesişmişti?

İlk kesişme "Yegane" albümümdeki "Yegane" şarkısı ile oldu. Sezen Hanım şarkıyı dinlemiş, yorumumu beğenmiş. Daha sonra bir konser sonrası kulisine girip, yüz yüze tanışma ve sohbet etme şansım oldu. Bir dizi için yazdığı "Esmer" şarkısını (Organik albümünde de yeni bir düzenleme ile mevcut bu şarkı), benden yorumlamamı istedi seve seve kabul ettim. Stüdyo çalışmasından sonra dizi yapımcısı da yorumu beğenince, ortak ürettiğimiz ilk işimiz oldu. O tarihten beridir "SEZEN" üniversitesinin bir öğrencisi olmaya devam ediyorum.

İleride Sezen Aksu ile bir düet projeniz olacak mı?

Neden olmasın tabi ki olabilir...

Akustik albüm sonrası sırada nasıl bir proje var?

Sırada birçok proje var ama hangisi önce yayınlanır bilemiyorum. Sonuçta şarkıcı, besteci ve söz yazarı olarak üretmeye devam ediyorum büyük bir tutku ve aşk ile. Öncelikle "ORGANİK" albümünü mümkün olduğunca tüm platformlarda tanıtmak benim için önemli. Baştan sona dinlemelik bir albüm yaptığımızı düşünüyorum, bu albüm bir iki ay dinleyip atmalık değil uzun süre dinlemelik bir albüm hakettiği tanıtım sürecini sağlamak gerekir.

Son dönemde yapılan şarkıları nasıl buluyorsunuz, sevdiğiniz şarkılar hangileri?

Ben gerçekten çok müzik dinlerim ve çok çeşitli müzik dinlerim. Poptan arabeske, raptan Türk Halk Müziği'ne yerli yabancı her tarz müzik. Çok beğendiğim şarkılar da var, maalesef tesadüfen karşılaşıp bu kadar da kötü olmaz dedirten işler de var. Benim için iyi veya kötü kriteri ister elektronik ister akustik olsun, hissiyatı, gerçekliği ve ruha kalbe dokunması, sözlerinin bir hikayesinin olması. Böyle yapılmış tüm işleri severek dinliyorum.

Yıllardır Antalya'da sahne alıyorsunuz, yakın zamanda başka konser ve sahne çalışmalarınız da olacak mı?

Yıllardır antalya dinleyicisi bıkmadan beni dinlemeye devam ediyor onlara büyük bir vefam var. Tabiki hem Antalya hem de yurtiçinde başka illerde "ORGANİK" ile ilgili konserlerimiz çoğalarak devam edecek. Tüm bu etkinliklerden haberdar olabilmek için aşağıdaki linklerden beni takip edebilir değerli sozmuzik.com okuyucuları.

Tekrar çok teşekkür ederim bu değerli sohbet tadındaki röportaj için. Sevgiler...

ERKAN GÜLERYÜZ

www.erkanguleryuz.com
www.facebook.com/erkanguleryuz
www.instagram.com/erkanguleryuzofficial
www.twitter.com/erkan_online
www.youtube.com/erkanguleryuz