Menü
Mine Ayman: Müzik Dünyasındaki Yazmaya Değer Projeler
19 Mart 2017 Pazar - 18:10 GMT
Mine Ayman

Merhaba, uzun zamandır yazılarıma ara vermiştim ama Venüs retrosunda eskiden olduğu gibi müzik ve sanatla ilgili yeniden yazmanın vakti geldi. Müzik dünyasını hem bir radyocu hem de bir dinleyici olarak sıkı bir şekilde her zaman takip ediyorum. Radyo programlarımda genelde sevdiğim ve sevmediğim şarkıları dile getiriyorum ama söz uçar yazı kalır tabii, bu yüzden önce son dönemdeki iyi şarkıların kritiğini yapmak istedim.

Ayşe Hatun Önal

En son yazdığım yazıda Ayşe Hatun Önal'ın "Çak Bir Selam" şarkısına övgüler yağdırmışım, ki yazdığım her kelimeyi hak etmeyi başardı ve şarkısı 2,5 sene önce dillere pelesenk oldu. Yeni yazıma yine Ayşe Hatun Önal ile başlamak istiyorum, yeni şarkısı "Olay" bence dünya kalitesinde bir şarkı olmuş. Şarkının klibinde de Ayşe Hatun Önal harika görünüyor, klip her görüntüsüyle "Olay" olmuş ve yine bu kadar kaliteli bir proje yaptığı için Ayşe Hatun Önal'ı tebrik ederim, tarzında rakibi yok gibi görünüyor.

Aynur Aydın "Damla Damla" adlı şarkısıyla tahmin ettiğim gibi çok büyük başarı yakaladı ve radyolarda en fazla çalınan şarkılardan biri olmayı başardı. Albümü ilk çıktığında favorim "Damla Damla" olmuştu, klip çok geç geldi ve şarkı ilk başta anlaşılmadı ama sonra hak ettiği yere ulaştı. Şarkı özellikle müziği, aranjesi ve back vokalleriyle bence muhteşem.

Müzik dünyasında yeni isimlerin başarılı olması özellikle bu dönemde çok zor, kıyasıya bir rekabet sürüyor ve yeni isimlere arkasında çok güçlü bir şirket yoksa çok fazla şans verilmiyor maalesef. Fakat iyi bir şarkı ne olursa olsun, altı ay bile geçse fark ediliyor yani iyi olan er ya da geç kazanıyor. 2017'in diğerlerinden ilk sıyrılıp fark edilen ismi Bilge Nihan oldu, Bahadır Tatlıöz ile düet yaptıkları şarkı "Net" hakikaten çok iyi şarkı ve şu günlerde herkesin diline düşmeyi başardı. Şarkının söz ve müziği Bahadır Tatlıöz'e ait, bu kadar güzel bir şarkı yaptığı için özellikle Bahadır Tatlıöz'ü tebrik etmek istiyorum ki "Uzun Lafın Kısası" adlı o harika şarkı da O'na aitti. Bahadır son dönemde o kadar başarılı oldu ki çok yakında Ajda Pekkan ile düet şarkıları yayınlanacak, şarkının sözü müziği yine kendisine ait olacak, enerjik ve iddialı şarkı çok yakında çıkacakmış, merakla bekliyorum. Şu ana kadar birçok kişiyle düet yapan ve sesi herkesle uyan Bahadır Tatlıöz, bakalım Ajda Pekkan ile nasıl bir uyum yakalayacak.

Çelik sevdiğim ve özlediğim isimlerden, yeni albümü çıktı ve çıkış şarkısı "Yerlerdeyim" özellikle müziği ile beni mutlu etmeyi başardı. Çelik'in kendine has sesini ve yorumunu seviyorum, öyle ya da böyle ne yaparsa yapsın farklı olmayı başarıyor. 5 yeni şarkıdan oluşan "İyi Günde Kötü Günde" adlı yeni Çelik albümünde en beğendiğim eğlenceli şarkı "Maşallah" ve yakında o şarkı da kliplenecek. Ayrıca "Nereye Kadar" adlı duygusal şarkıyı da çok beğeniyorum, o şarkı da ilerleyen dönemde herkes tarafından fark edilecek bence.

"Okyanus" şarkısıyla geçen senenin en başarılı ismi olan ve yeni bir isim olmasına rağmen hemen dikkatleri üzerine çekip kısa sürede aranan isimlerden biri olmayı başaran Derya Uluğ özellikle güçlü ve farklı sesiyle başarıyı hak ediyor. Yeni şarkısı "Canavar" çıktığı günden beri "Okyanus" ile kıyaslansa da çıkar çıkmaz başarıya ulaştı. Bir şarkı çok büyük bir başarı yakaladığında, ister istemez sonra gelecek olan şarkı sanatçı için çok stresli olabiliyor çünkü aynı başarıyı korumak, hatta o başarıyı geçmek büyük mesele oluyor. "Canavar" belki "Okyanus" kadar sevilmedi ama Derya Uluğ'un başarısını sürdürmesine yetti, bence de gayet keyifli şarkı.

Ferhat Göçer "Aşkın Mevsimi Olmaz Ki" diyerek yine sevenlerin yüreğine su serpmeyi başardı. Şarkı, aşk dolu sözleri ile bu yazın düğün şarkısı olma yolunda ilerliyor. Beklenen tarzda bir şarkı ile sevenlerini sevindiren Ferhat Göçer, önümüzdeki aylarda çıkartacağı albümünde yer alacak farklı şarkılarla ise çok şaşırtmaya hazırlanıyor. Belki albüm öncesi bir single daha çıkabilir ve büyük sürpriz yapabilir.

Gülben Ergen "Esasen" adlı şarkısı ile bir kez daha duygusal şarkıların kendisine ne kadar çok yakıştığını ispatladı. Özellikle "Aşkla Aynı Değil", "Kalbimi Koydum", "Yalnızlık" ve "Giden Günlerim Oldu" gibi duygusal şarkılarla çok sevilen Gülben Ergen, ilk defa çalıştığı Soner Sarıkabadayı'dan aldığı "Esasen" şarkısı ile de oldukça beğeniliyor. Yakında bu şarkının yaza özel hızlı versiyonu da yapılacak.

Hande Yener en beğendiğim kadın seslerden biri ve son albümünde özellikle "Emrine Amade" şarkısını çok beğeniyorum, keşke şarkıya konser görüntüleri yerine "Sebastian" gibi iddialı bir klip çekilseydi, o zaman çok daha konuşulur ve başarılı olurdu diye düşünüyorum. Son kliplenen şarkısı "Seviyorsun" tarz olarak çok Hande Yener şarkısı gibi değil, özellikle şarkının alt yapısı sanki biraz arabesk şarkı gibi olmuş. Kapadokya'da çekilen renkli klibi ve Kızılderili imajı ile Hande Yener yine çok konuşulacak, şarkı da dinlendikçe sevilecek gibi görünüyor.

Nazan Öncel, yeni kliplenen şarkısı "Madalyon"daki performansı ve farklı dansı ile harika görünüyor. İddialı ve eğlenceli sözleri ile tam bir Nazan Öncel şarkısı olan "Madalyon", elektronik ve güçlü alt yapısı ile de dikkat çekiyor. Aynı zamanda iddialı kıyafetleri ile de genç şarkıcılara taş çıkartan Nazan Öncel iyi ki var, ondaki cesaret keşke birçok isimde daha olsa da ortaya böyle iddialı ve farklı daha fazla proje çıksa.

Ece Seçkin

Sezen Aksu'nun "Biraz Pop Biraz Sezen" adlı son albümündeki en beğendiğim şarkı olan "İhanetten Geri Kalan" sonunda kliplendi ve benim gibi birçok kişi mutlu oldu. Kendi evinde kamera karşısına geçen Sezen Aksu klibinde beyaz kıyafetiyle kuğu gibi süzülüyor, yıllar sonra yeniden kullandığı "Gülümse" albümündeki saç kesimi ve koyu kahve saçları ile harika görünüyor.

Son olarak Ece Seçkin'in Sinan Ceceli ile yaptığı "O La La" şarkısından bahsetmek istiyorum, daha çok yeni bir şarkı ama dinler dinlemez çok beğendim. Ece Seçkin'e kesinlikle enerjisi yüksek olan hızlı ve farklı şarkılar yakışıyor. "Adeyyo" ile çok beğenilen Ece seçkin, duygusal şarkı olan "Olsun" ile istediği kadar dikkat çekemedi, oysa çok güzel bir aşk şarkısıydı ama bazı isimlere slow şarkılar olmuyor. Ki bu sene bir çok isim genelde hızlı şarkılarla başarılı olmalarına rağmen mevsim gereği bir de slow şarkı yapalım diyerek slow şarkıya klip çektiler ama maalesef hiç biri slow şarkıda çok büyük başarı yakalayamadı bence. Hit şarkı yapmak zaten çok zor ama slow şarkı tutturmak bence çok daha zor ki ben çok az slow şarkıyı beğeniyorum. Sonuç olarak Ece Seçkin kendine yakışan tarzda yepyeni bir şarkıyla yeniden karşımızda ve ben O La La'nın önümüzdeki günlerde en çok çalınan şarkılardan biri olacağını düşünüyorum. Ece'nin sesi sanki bu şarkıda daha da ortaya çıkmış ve yorumu kulağıma harika geliyor, yolu açık olsun.

Yeni çıkan projeleri yazmaya devam edeceğim, artık arayı çok fazla açmak istemiyorum, yeni ve güzel projelerle daha çok buluşmak dileğiyle sevgilerimi sunuyorum.