Menü
Röportaj : Aleyna Dalveren Röportajı!
05 Ekim 2016 Çarşamba - 12:23 GMT
Aleyna Dalveren

Geçtiğimiz yıl Serdar Ortaç şarkısı "Karabiberim"i yorumlayarak dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ve bu yıl da 90'lı yılların en sevilen şarkılarından biri olan "Havam Yerinde" ile beğeni toplayan Aleyna Dalveren, müzikal yolculuğunu yazarımız Mine Ayman'a anlattı...

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve müzik projeleri yapmaya ilk nasıl karar verdin?

Müzikle uğraşmaya ilk olarak 15 yaşımda ablama vokal yaparak başladım. Yaptığım projelere ise ailemin isteği ve desteği ile karar verdim.

Daha önce Serdar Ortaç'tan "Karabiberim"i yorumlamıştın, şimdi ise yine bir cover şarkı olan "Havam Yerinde" ile müzik dünyasındaki yolculuğuna devam ediyorsun, bu şarkıları yorumlamaya nasıl karar verdin?

"Karabiberim" şarkısını okuma fikri ablamdan çıktı, sonra aile dostumuz olan Emre Altuğ'u aradık o da Serdar Ortaç'la konuşup şarkıyı bana hediye ettiğini söyledi, bu destek ve jest için çok mutlu olmuştum. Tekrar ikisine de sizin aracılığınızla tesekkür ederim. "Havam Yerinde" şarkısına gelince de aranjörüm Murat Yaprak bu şarkının bana çok yakışacağını söyledi, böylece bende karar verdim okumaya. Gelen yorumlar da güzel olduğu için keyfim yerinde, doğru bir şarkı seçimi yapmış olduk.

Aleyna Dalveren

“Havam Yerinde” adlı single çalışmanın hazırlık aşaması ne kadar sürdü?

"Havam Yerinde" şarkısının hazırlık aşaması 2 ay sürdü. Müzikle ilgili her şeyi Emre Altuğ'a danışarak yaparım, bu şarkıda Emre Altuğ aynı zamanda okuma koçluğumu da yaptı.

Bir gün bir Emre Altuğ şarkısını yeniden yorumlamak ister misin ya da birlikte düet yapmayı düşünüyor musunuz?

Tabii ki neden olmasın, özellikle düet çok güzel olur. Ben zaten başladım şimdiden ikna çalışmalarına, inşallah yakında beraber düet yaparız.

Çok erken yaşta müzik sektörüne giriş yaptın, sence bu kadar erken yaşta bu sektörde olmanın zorlukları ya da avantajları neler?

Müzik evrenseldir ve yaşı yoktur bence, bu yüzden yaş durumunun ne zorluğu ne de avantajı vardır. Ben şarkı söylemeyi çok seviyorum ve söylemeye devam ediyorum.

Yeni single için hazırlıklara başladın mı? Bir sonraki şarkına karar verdin mi?

Evet şu anda yeni şarkılar dinliyorum, en kısa zamanda tekrar güzel bir şarkıyla karşınızda olacağım.

Müzikle ilgilenmeye başladığında tarzından etkilendiğin isimler oldu mu? Başarılı bulduğun isimler kimler?

Ajda Pekkan ve Britney Spears en beğendiğim isimler, ikisinin de kendine has bir tarzı var.

"Havam Yerinde" adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştın? Klibin Britney Spears'ın son klibine çok benziyor, böyle bir klip senin tercihin miydi?

Klip yönetmenim Erkan Nas ve basın danışmanım Selim Akar ile birlikte böyle bir klip çalışmasına karar verdik. Britney Spears'ın son klibinin bazı sahnelerinden esinlendiğimiz doğrudur. Sevdiğim ve takip ettiğim bir sanatçı olduğu için klibinden etkilenip böyle bir klip çektik, çok da dikkat çekti ve konuşuldu. Hatta benzerlik Amerika'daki haber sitelerine de konu oldu.

Son dönemde yapılan şarkıları nasıl buluyorsun? Beğendiğin şarkılar ve sanatçılar hangileri?

Son dönemde yapılan şarkıları genelde beğeniyorum. Türkiye'de en beğendığim sanatçılar Ajda Pekkan, Tarkan, Sezen Aksu ve Sıla.

Sahne çalışmaların devam ediyor mu? Şu günlerde yapmayı planladığın başka bir proje var mı?

Evet, sahne ve konser programlarım devam ediyor. Aynı zamanda yakında bomba gibi bir projeyle geliyorum ama içeriğini şu an için söyleyemem, sürpriz olacak.