Menü
Röportaj : Emrah Karaduman Röportajı!
05 Eylül 2016 Pazartesi - 12:19 GMT
Emrah Karaduman Aleyna Tilki

Birçok hit şarkıda imzası bulunan ve dokunduğu şarkıların izlenme sayısı 1 milyarı geçen Emrah Karaduman, genç yetenek Aleyna Tilki ile yaptığı "Cevapsız Çınlama" isimli yeni çalışmasıyla müzikseverleri yeniden selamladı. Kendisi ve projeleri ile ilgili tüm merak edilenleri yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "Ben sürekli proje düşünürüm, bu güzel bir şey mi değil mi tartışılır..."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve ilk düzenlemeni ne zaman hangi şarkıya yapmıştın?

Herkes gibi klasik çok küçük yaşta başlasam da normal bir başlangıç değildi, ilk müzik enstrümanı denilebilecek aleti bile sokakta oynarken yolun kenarında buldum, 5 - 6 yaşlarında falandım, sonra bayram harçlıkları vs. derken daha ciddiye alınacak bir alet aldım, bu tanışmadan önce tahta kaşıklarla koltukta davul çalarak o dönemin güncel kliplerine dikkat çekecek şekilde eşlik ediyordum, o da sanırım 2 - 3 yaşları, istek bile alıyordum :) İlk aranjemi ve bestemi ise İstanbul'a yeni geldiğimde Mustafa Sandal'ın "Var Mısın Yok Musun" adlı şarkısına yapmıştım.

Emrah Karaduman Aleyna Tilki

Albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın? Albümünde yer alan sanatçıları seçerken neye dikkat ettin?

Albüm yapmaya yoğun istek üzerine 2014'te karar verdim. Şarkıları bestelendikten sonra solisti seçiyorum, kimin daha iyi üstünde durur karar verdikten sonra o sanatçıya şarkıyı dinletiyorum.

Albümünde Demet Akalın, Murat Dalkılıç ve İrem Derici gibi isimlerle çalıştın, albümünde olmasını istediğin başka isimler var mıydı?

Hadise ile bir şeyler yapmak istedim, tatlı fanlarından da "neden yapmıyorsunuz abi" gibi çok twit aldım ama kendisi benimle ya da herhangi bir "feat" projede yer almayı tercih etmiyor. Benim projem olmasa bile yine de ortak güzel bir şarkımız var, Hadise ile bestesi ve aranjesi bana ait olan "Prenses" şarkısında çalıştık. Şu anda youtube'ta 145 milyon dinlenmede ve bu şarkı "Bangır Bangır"dan sonra Türkiye'nin en çok dinlenen 2. hareketli şarkısı olmayı başardı.

"Cevapsız Çınlama" adlı single çalışmanın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve Aleyna Tilki ile yolunuz nasıl kesişti?

Aleyna'yı yarışmada gördüm, sesini ve enerjisini çok sevdim. "Toz Duman" projemde olmasını istedim fakat zamanlarımız uymadı, projemin sonlarındaydım. Birkaç ay sonra yeni projem için şarkı dinlettim o da çok sevdi ve stüdyoda çalışmaya başladık. Beste, aranje, okumalar, mix, mastering derken 3 ayı buldu şarkının bitmesi.

Aleyna Tilki henüz 16 yaşında, sence bu kadar erken yaşta müzik sektörüne girmiş olması onun için bir avantaj mı olacak? Bundan sonrası için birlikte başka şarkılar da yapacak mısınız? 

Dünyaya bakıldığında bu yaşta sahneye çıkan ve dinlenen genç starların örneğini çok görebiliriz, proje yapmak için 30 yaşını beklemek gereksiz. İnsanlar sanatını ne zaman fark eder ve alkışlanmaya başlarsa bunu güzel bir proje ile taçlandırmak bence çok mantıklı. Aleyna ile yeni iş birlikteliklerimiz olacaktır, zaten projeler haricinde de çok görüştüğüm bir arkadaşım.

Yeni albüm hazırlığına başladın mı? Proje albümlerin devam edecek mi?

Ben sürekli proje düşünürüm, bu güzel bir şey mi değil mi tartışılır, şarkının bestesini ne zaman bitirebilirsem proje o zaman şekillenmeye başlıyor bende. Bitmeden "o" ya da "şu" söylesin diyemiyorum, bir süre sadece single projeleri ile devam etmeyi hedefliyorum çünkü biten bir şarkı konusunda çok sabırsızım, hemen paylaşmak istiyorum.

"Cevapsız Çınlama" adlı şarkının yapılma hikayesini anlatır mısın?

Sözlerini Gökhan Şahin yazdı, sözler üstünde 2 hafta çalıştım, bir şarkının bestesi bazen 3 ayı da bulabiliyor, bazen 1 günde de bitebiliyor. Sonra demosunu yaptım, şarkının solistini de seçtikten sonra aranjesini yapmaya başladım.

Müzikle ilgilenmeye başladığında ve düzenlemeler yapmaya başladığında tarzından etkilendiğin isimler oldu mu? Başarılı bulduğun aranjörler var mı?

Onno Tunç'un aranjmanları benim ve birçok müzisyenin ders kitabıdır, onun aranjelerini iyi analiz eden güzel yol alır. Ek olarak daha sonraki jenarasyondan Ozan Çolakoğlu, Enver Günen ve Erdem Kınay aranjelerini çok beğenirim.

"Cevapsız Çınlama" adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştınız?

Klibimizi yönetmensiz çekmek istiyorduk başta çünkü konularımız, senaryomuz, danslarımız, neler giyeceğimiz, ne performans göstereceğimiz vs. belliydi, sadece set ve bizim aramızda bir teknik adam lazım olduğu için Serdar Börcan'dan yardım istedim. Kendisi daha önceden "İntikam" klibimin kurgusunu yapmıştı, daha sonra o da birkaç fikir ekledi ve klibin yönetmenliğini üstlendi, iyi ki de üstlendi ki en az şarkı kadar klibe de çok güzel tepkiler alıyoruz.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Gülşen Hanım'ın albümünü çok beğendim, Ozan Abi ile harika bir iş çıkarttılar, klip çekilmeyen şarkıları bile hit şuan, Bangır Bangır 200 milyonu geçen ilk Türk klibi oldu, bu konuda da onları buradan tebrik etmek isterim.

Aleyna Tilki ve kendi albümün dışında şu günlerde başka hangi isimlerle çalışıyorsun?

Bu ara konserlerim başladı, şimdiki projem "Cevapsız Tour" adı altında Türkiye'yi gezmek, vakit bulduğum zamanlarda da  Demet Akalın'ın albümünde yer alacak olan bir şarkının aranjesini yapmakla uğraşıyorum.

Son olarak bu güzel röportaj için size teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

Teşekkürler...