Menü
Röportaj : Kerim "İlla Aşk" röportajı!
28 Temmuz 2016 Perşembe - 23:50 GMT
Kerim

İlk single çalışması için başarılı isimlerle çalışan genç sanatçı Kerim, "İlla Aşk" isimli single projesini yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "Özgün olmak bu işi yaparken en çok önem verdiğim şey. Tabii ki yaptığı işi beğendiğim herkesten bir şeyler alıyorum..."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve single yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Müziğe 9 yaşında davul dersleri alarak başladım, sonrasında müzikal eğitimime çeşitli okullarda devam ettim, piyano çalmaya başladım, çeşitli korolarda ve müzikallerde görev aldım, bir çok kez sahneye çıkma fırsatı buldum ve eğitmenlerimin de yönlendirmesiyle kariyerime vokal ağırlıklı devam etmeye karar verdim. Bir gün bu işi profesyonel olarak yapmak en büyük hayalimdi. Viyana'da öğrenciyken şimdiki yapımcım Umut Özel'le tanışmam ve ailemin beni bu konuda sonuna kadar desteklemesi, herşeyi bırakıp Türkiye'ye gelmeme ve albüm çalışmalarına başlamaya karar vermeme sebep oldu.

Kerim

"İlla Aşk" adlı single çalışmanın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştın?

"İlla Aşk" ile ilk tanışmamız 3 yıl önce oldu sanırım, hazırlık aşamaları da 9 ay kadar sürdü. Ortaya istediğimiz gibi bir işin çıkması için inanılmaz bir titizlikle yürüttük süreci. Şarkının sözleri Berksan ve Güzide Seda Orcan'a, müziği Turaç Berkay Özer'e ait. Aranjesi, yeni jenerasyonun en önemli isimlerinden birisi olduğunu düşündüğüm Emir Batkan'ın. Müzik direktörlüğünü hepinizin yakından tanıdığı bir isim olan İsra Gülümser üstlendi. Vokal çalışmalarını sevgili Cihan Okan'la birlikte yaptık. Zeynel Abidin harika fotoğraflar çekti. Ve daha adını sayamadığım bir çok isim bu projeye katkı sağlamaktan büyük bir keyif alarak imzalarını attılar. Hepsine bu işin birer parçası olup benim heyecanıma ortak oldukları için ayrı ayrı minnettarım.

"İlla Aşk" adlı şarkının sana ulaşma hikayesini anlatır mısın?

Berksan ve Turaç, Türkiye'ye geldiğimde ilk tanıştığım isimlerdendi, istediğimiz etkiyi yaratacak ve enerjisi yüksek bir şarkı arayışındaydık ve "İlla Aşk" tam da bu sırada karşımıza çıktı. İlk duyduğumuzda "bu şarkı olur!" dedik ve hemen çalışmalara başladık. Geçen süreç içerisinde defalarca dinlemiş olmamıza rağmen, şarkının ilk dinlediğimiz andaki enerjisini hiç kaybetmemiş olması da ne kadar isabetli bir karar vermiş olduğumuzu bize gösterdi.

Müzikle ilgilenmeye başladığında ve single projeni hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

Özgün olmak bu işi yaparken en çok önem verdiğim şey. Tabii ki yaptığı işi beğendiğim herkesten bir şeyler alıyorum, etkilenmek gibi değil belki ama doğru ve yanlışları analiz ederek sonuçlar çıkarmanın önemli olduğunu düşünüyorum.

"İlla Aşk" adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştın?

Görsel anlamda fark yaratacak bir klip çekmek istiyorduk "İlla Aşk" için, yönetmen arayışına girdiğimiz süreçte Doruk Çetin ile tanıştık ve bizi o kadar hızlı ikna etti ki yarım saatlik kısa bir görüşmenin ardından hemen el sıkıştık ve çalışmaya koyulduk. İki haftalık ön hazırlık sürecinin ardından, 20 kişilik bir ekiple 24 saatte tamamladık çekimleri. Çok yorucu ama yorucu olduğu kadar da keyifli bir süreç geçirdik diyebilirim. Bütün ekip gerçekten harika bir iş çıkardı.

Bundan sonra sırada bir albüm projesi olacak mı?

Türkiye'de geçirdiğim 3 yıl tabii ki sadece "İlla Aşk" ile geçmedi. Bu süre zarfında bir çok harika isimle tanışma ve çalışma fırsatı yakaladım. İskender Paydaş, İsra Gülümser, Ersay Üner gibi birbirinden önemli isimlerin içinde yer aldığı, benim de dinleyicilerle paylaşmak için sabırsızlandığım, hazırda bekleyen şarkılarımız var. Yapım şirketimle belirleyeceğimiz bir yol haritası dahilinde belki bunları bir albüm haline getirerek veya yine singlelar şeklinde, arayı uzatmadan yayınlamayı planladığımızın müjdesini verebilirim.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

İsim vermek belki doğru değil ama gerçekten başarılı bulduğum isimler olduğunu söyleyebilirim.

Sahne çalışmaların olacak mı, bu yazı nasıl geçirmeyi planlıyorsun? Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı?

Bu aralar single'ın tanıtım çalışmaları neredeyse tüm vaktimi alıyor fakat çok yetenekli müzisyenlerden oluşan bir orkestramız var, fırsat buldukça onlarla bir araya gelip sahne performansımızı planlıyoruz, yavaş yavaş konser teklifleri de gelmeye başlıyor, zannediyorum önümüzdeki ay itibariyle etkinlik tarihlerini paylaşmaya başlarız. Şimdilik müzik dışında birşey yok açıkçası planlarım dahilinde, sadece ona odaklanmış durumdayım ama tabii ki bunları konuşmak için daha çok erken, gelecekte neler olur, zaman ne gösterir bekleyip birlikte göreceğiz.