Menü
Röportaj : Mert Davran röportajı!
28 Haziran 2016 Salı - 18:53 GMT
Mert Davran

İlk single projesi "İkimize Benzer" ile müzik dünyasına merhaba diyen Mert Davran şarkısını, klibini ve yeni projelerini yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "Albüm işi şu dönemde biraz riskli, çok ünlü şarkıcıların bile albümleri tutmazken yeni çıkan biri olarak o kadar şarkıyı heba etmeyi doğru bulmuyorum..."

Mert Davran

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve single yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Çocukluğumdan beri şarkı söylemeyi çok seven biriydim ve okulda sürekli müzik kolu başkanı oluyordum. Profesyonel anlamda orkestrayla sahne almam 2009 yılında 80'li yılların gazino sanatçısı Serpil Benay'ın sayesinde oldu. Single için kendimi en hazır hissettiğim zaman ise şu an... Akışta olmayı severim.

"İkimize Benzer" adlı single çalışmanın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştın?

Bir buçuk yıl kadar sürdü ve sürekli kulağıma takılan şeyler vardı, daha iyisini yapabileceğime inandığım için şarkıyı 4 kez girip okudum stüdyoda. Şarkı ilk başta slow bir alt yapıya sahipti fakat gece clublerinde çalınabilmesi için Emrah İş ve Nurettin Çolak'tan şarkının aranjesini yapmalarını istedim, vokal koçluğumu da Ayşen Şimşekyay üstlendi.

Zeki Güner ile yolunuz nasıl kesişti, bundan sonra birlikte çalışmalarınız devam edecek mi? "İkimize Benzer" adlı şarkının sana ulaşma hikayesini anlatır mısın?

Daha Zeki'yle tanışmadan şarkılarına bayılan biriydim, repertuarımın büyük bir kısmını oluşturuyordu onun şarkıları. Tanıdıktan sonrada gördüm ki o kadar sıcak, samimi ve duygularıyla yaşayan bir adam ki ayrıca benim gibi o da İzmirli :) Güzel bir dostluğumuz oldu yıllar içinde, en sonunda gidip ben hazırım Zeki bana göre bir şeyler var mı elinde dedim. 2015 Şubat ayında, "bak bu şarkıyı dün yazdım Sevgililer Gününde" dedi ve "İkimize Benzer"in demosunu dinletti, gözlerim doldu o an. Şarkıyı kendisi okumak için ayırmış olmasına rağmen, hiç düşünmeden çok sevdiğimi anladığı için bana emanet etti. Bende bu müzik yoluma onun şarkısıyla merhaba dediğim için çok şanslı hissediyorum kendimi, umarım daha birçok işte de beraber yürüyeceğiz.

Müzikle ilgilenmeye başladığında ve single projeni hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

Aslında etkilendiğim biri yok fakat ben canlı müzik yapan biri olarak sahnedeki gibi daha nağmeli okuduğumu fark ettim ve stüdyoda istenenin bu olmadığını, daha net  ve duyguyu geçirmede daha basit okumam gerektiğini vokal koçum Ayşen tarafından öğrendim.

"İkimize Benzer" adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştın?

Çok enteresan bir hikayesi var aslında, abimin ısrarı üzerine klibi Barcelona'da çekmeye karar verdik. Daha önce hiç görmemiş olmamıza rağmen tüm ekip uçağa atladık ve birlikte 3 günlük bir serüven yaşadık. İlk gün şehri keşifle geçti, kalan 2 günde de en sevdiğimiz sokaklarda parklarda çekimleri gerçekleştirdik. Klibin yönetmenliğini Aytekin Yalçın üstlendi ve aynı zamanda albüm fotoğraflarımı da çekti. Klipte ise bana tasarımcı Benan Bal eşlik etti.

Bundan sonra sırada bir albüm projesi olacak mı? 

Albüm işi şu dönemde biraz riskli, çok ünlü şarkıcıların bile albümleri tutmazken yeni çıkan biri olarak o kadar şarkıyı heba etmeyi doğru bulmuyorum. Çok inandığım bir veya iki şarkıyı farklı versiyonlarıyla çıkarmak bana daha mantıklı geliyor.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Genel olarak proje albümlerini seviyorum, Tarkan'ın "Ahde Vefa" albümü bence herkesin arşivinde bulunması gereken bir kalitede. Onun dışında şarkılarına yorumlarına ve besteci kimliklerine en bayıldığım sanatçılar arasında Gülşen ve Sıla var, eski Sezen Aksu ve Ajda Pekkan şarkıları kalitesinde şarkılar yaptıkları için beğeniyorum.

Yıllardır sahnedesin, bu yaz için sahne programın nasıl devam edecek ve konserlerin ne zaman başlayacak? Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı?

İkinci şarkım da hazır aslında fakat ilk bebeğimin biraz palazlanmasını bekliyorum :) Sahne tabii ki devam edecek, İstanbul ve İzmir olmak üzere yaz boyunca birçok sahil şeridinde programlarım olacak.

Mert Davran - İkimize Benzer Video Klip