Menü
Röportaj : Saide "Oradan Oraya" röportajı!
27 Mayıs 2016 Cuma - 14:08 GMT
Saide

Söz ve müziği Zeki Güner'e, düzenlemesi Erdem Kınay'a ait "Oradan Oraya" isimli şarkısıyla müzik dünyasına merhaba diyen Saide şarkılarını ve gelecek projelerini yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "Müzik sektöründe kalıcı olabilmenin ve iyi işlerle gündemde kalmanın çok zor olduğunun farkındayım. Herkesin emeğine saygı duyuyorum..."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve single yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Saide

Müzik hayatıma 6 yaşımda piyano çalarak başladım yani çocukluğumdan beri müziğe olan hayranlığım var ve akademik olarak da bunu meslek haline getirdim. Uzun yıllardır profesyonel olarak müzik sektöründeyim. Ve yıllardır hayalini kurmakta olduğum bu projemi hayata geçirme kararını 2015 Ocak ayında aldım.

"Oradan Oraya" adlı single çalışmanın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştın?

Yaklaşık bir yıl süren projemde değerli isimlerle çalıştım. Projem 2 şarkıdan oluşmakta. Klibimi sevgili Kemal Başbuğ ile çektiğimiz çıkış şarkım olan "Oradan Oraya" şarkımın söz müziği Zeki Güner'e ait olup düzenlemesini ise Erdem Kınay yaptı. "Gözyaşım Sende" isimli ikinci şarkımız ise söz müzik Berk Telkıvıran düzenleme Çağrı Telkıvıran imzası taşıyor.

Erdem Kınay'la yolunuz nasıl kesişti, bundan sonra birlikte çalışmalarınız devam edecek mi?

Bu projemin çıkış tarihi yaz mevsimi olacağı için hareketli şarkı seçmiş olmamız sebebiyle bu şarkıda mutlaka Erdem Kınay imzası olması gerektiğin düşündüm ve yakın bir arkadaşım aracılığı ile kendisiyle tanışıp projede birlikte çalışma kararını almış olduk. İleriki süreçte de yine Erdem Kınay ile planlamasını yaptığımız birkaç projemiz var, onları hayata geçireceğiz. Uzun yıllar işbirliğimizin devam etmesini de çok isterim.

"Oradan Oraya" adlı şarkının sana ulaşma hikayesini anlatır mısın?

"Oradan Oraya" şarkısı Zeki Güner imzalı. Bildiğiniz gibi birbirinden değerli çok sayıda bestesi var ve hepsi çok başarılı. Bu projeye başladığımda ilk olarak kendisini ziyaret ettim. Bestelerin içinden kendime en yakın iki şarkıyı seçtim. Bu projede bir tanesine yer verdim. İlerki süreçte yapacağımız çalışmalarda ikinci şarkımızda yer alacak.

Müzikle ilgilenmeye başladığında ve single projeni hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu?

Saymakla bitmeyecek kadar değerli sanatçılarımız var. İsim vermek gerekirse küçüklüğümden beri şarkılarıyla büyüdüğüm Sezen Aksu ve Ajda Pekkan diyebilirim. Elbette ki bugün de başarılı bulduğum çok sanatçımız var. Ayrıca, popüler müzik dışında kültürümüzü yansıtan sanat müziğini de severek dinliyorum.

"Oradan Oraya" adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın, klipte yönetmen olarak kiminle çalıştın? 

Klibin yönetmenliğini Kemal Başbuğ yaptı ve klibi Anadolu yakasında bir fabrikada çektik. Sabahın erken saatlerinde başlayan klip çekimlerimiz gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü. İlk deneyimim olmasına rağmen muhteşem ekibin verdiği enerjiyle sette hiç yabancılık çekmedim.

"Gözyaşım Sende" adlı şarkın kliplenecek mi?

"Gözyaşım Sende" şarkısının bendeki yeri çok farklı. Severek ve duygulanarak söylediğim şarkımdır. İleriki zamanlarda klip çalışmalarını başlatacağız.

Bundan sonra sırada bir albüm projesi olacak mı?

Daha yeni başladık, Allah'ın izniyle uzun yıllar yeni projelerle yenilenerek sevenlerimle buluşmak isterim.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Müzik sektöründe kalıcı olabilmenin ve iyi işlerle gündemde kalmanın çok zor olduğunun farkındayım. Herkesin emeğine saygı duyuyorum. Müzik göreceli olduğu için elbette ki beğendiğim birçok isim var. Son dönemlerde severek dinlediğim isimler arasında Sıla, Ziynet Sali, Koray Avcı ve Berkay'ı söyleyebilirim.

Yıllardır sahnedesin, bu yaz için sahne programın nasıl devam edecek ve konserlerin ne zaman başlayacak? Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı?

Evet, uzun zamandır Arnavutköy'de "Levendiz" adlı mekanda sahne almaktayım. Yaz sezonu boyunca şehir içi ve şehir dışında birçok etkinlikte yer alacağım. Açık hava konserlerinde ve sosyal sorumluluk projelerinde bulunmayı da canı gönülden isterim. www.sozmuzik.com sitesi ve ekibine bu keyifli röportaj için teşekkür ederim. Sevgilerimle...