Menü
Röportaj : Fatih Erkoç: "Emmoğlu çokuluslu bir şarkı oldu"
14 Nisan 2007 Cumartesi - 14:56 GMT
Fatih Erkoç

Fatih Erkoç'un geçen hafta yayınlanan "Kör Randevu / Collection" albümünde bir sürpriz var. Mi Amor-Habibi-My Love, Ferdi Tayfur'un 90'larda hit olmuş Emmoğlu şarkısının bir versiyonu. Şarkı İspanyolca sözlerle başlıyor, İngilizce sözlerle ve caz bir altyapıyla devam ediyor, sonra oryantal ezgilere bağlanıp Arapça sözleriyle şaşırtıyor ve rock'n roll havasında sona eriyor. Fatih Erkoç, yeni Emmoğlu'nun hikayesini anlattı...

1993'te Ferdi Tayfur'un "Emmoğlu" adlı şarkısı herkesin dilindeydi. Fatih Erkoç ise kardeşi Sinan Erkoç ile Bostancı Gösteri Merkezi'nde Erkoç Biraderler diye bir şova çıkıyordu. Ferdi Tayfur'un şarkısını başka bir formata çevirmek, şovun prodüktörü Dikran Masis'in fikriydi. Fatih Erkoç'a "Sen bu şarkıyı Arapça, İngilizce, İspanyolca, rock'n roll, caz her türlü, her tarzda söylersin, ne güzel olur" demişti. Böylece Fatih Erkoç, Emmoğlu'nu yeni bir hale büründürerek önce Bostancı Gösteri Merkezi'nde, sonra da başka konserlerinde söyledi.

Şarkının bu versiyonunun yıllar sonra tekrar gündeme gelmesi ise Fatih Erkoç'un geçen yıl katıldığı Beyaz Show sayesinde oldu. "Beyaz'a giderken, acaba sahnede nasıl farklı bir şey yapabiliriz diye düşündüm. Müzisyen arkadaşım Firuz İsmailov'un aklına geldi Emmoğlu. Şovda söyledik, herkes şaşırdı. Ben de best of albümümü hazırlarken şarkıdan Ercan Saatçi'ye bahsettim, albüme koymaya karar verdik."

FERDİ TAYFUR DA YENİ EMMOĞLU'NU SEVDİ

Emmoğlu, sözleri Şemsi Belli'ye, müziği Ferdi Tayfur'a ait bir şarkı. Fatih Erkoç sahnede şarkıyı sadece İspanyolca, İngilizce, Arapça değil, bir bölümünü de orijinal Türkçe sözleriyle söylemiş. Ancak bu albüm çıkarken, söz yazarı Şemsi Belli ile aralarında anlaşmazlık çıkmış. Bu yüzden şarkının Emmoğlu'nun orijinal Türkçe sözlerine benzeyen İngilizce sözleri de yeniden yazılmış. İngilizce ve İspanyolca sözleri Müge Zeren Çalışkan'a, Arapça sözleri Fatih Erkoç'a ait. Yabancı dillerde yazılan sözlerin, Emmoğlu'nun orijinaliyle hiçbir ilgisi yok. Tamamen sevgiliye seslenen, ondan bir cevap isteyen aşığın yakarışı.

Şarkının bestecisi Ferdi Tayfur, Emmoğlu'nun bu yeni halini beğenmiş. Fatih Erkoç, "Beyaz Show'dan sonra magazinci arkadaşlar Ferdi Bey'le bizi bir yerde buluşturdu" diye anlatıyor. "Ferdi Bey, şarkıyı çok beğendiğini söyledi. Ben de albüme almayı düşündüğümü söyledim, seve seve diye cevap verdi. Ama şarkının son halini henüz dinledi mi bilmiyorum."

Fatih Erkoç'a böyle başka denemeleri olup olmadığını soruyoruz. "Bir de I Feel Good'u yorumlayışım pek meşhurdur" diyor. "Dokuz sekizlik ritimlerle söylüyorum I Feel Good'u. Ama tamamı böyle şarkılardan oluşacak bir albüm yapmam. İşin tadını kaçırmamak lazım."

OKAN BAYÜLGEN HEM FOTOĞRAFLARI ÇEKTİ HEM DE ALBÜMÜN İSMİNİ VERDİ

Rec by Saatchi etiketiyle yayınlanan albümün müzik direktörü Reha Falay. Ellerim Bomboş, Anı, Yol Verin A Dostlar, Kör Kuyular, Elveda Tatlım, Penceremden Gökyüzüne gibi Fatih Erkoç'un klasikleşmiş şarkıları, Ercan Saatçi, Ufuk Yıldırım, Can Bener, Firuz İsmailov, Fatih Erkoç ve Tolga Kılıç'ın yeni düzenlemeleriyle yer alıyor. Fotoğraflarda Fatih Erkoç gözlerinde pembe bir göz bandıyla görülüyor. Bunları çeken ve albüme Kör Randevu ismini veren Okan Bayülgen şöyle diyor: "Kör randevu (blind date), daha önce hiç yüzyüze gelmemiş iki kişinin buluşmasıdır. Bu iki kişi birbirini önce resimler, mektuplar, dedikodular aracılığıyla tanımış, geriye yalnızca yüz yüze gelmek kalmıştır. O ana kadar iki taraf da zihninde bir hayal ve kalbinde kocaman bir umut büyütmüştür. Bu nedenle kör randevunun zehirli ve çekici bir heyecanı vardır. Her yeni albüm de bir kör randevudur."

Suat KAVUKLUOĞLU - Hürriyet Gazetesi