Menü
Röportaj : Bulut Duman röportajı!
09 Aralık 2015 Çarşamba - 00:15 GMT
Bulut Duman

18 şarkıdan oluşan "İki Aşık İki Düşman" isimli albümünü müzikseverlerle buluşturan ve "İşte Öyleyim" isimli şarkısının video klibiyle beğeni toplayan Bulut Duman, hazırlık aşaması 4 yıl süren albümünü ve yeni projelerini yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "18 şarkı günümüzde bir albüm için iddialı bir sayı."

Bulut Duman

Müzik hayatına nasıl başladın? Albüm yapma kararını ne zaman aldın?

"Sanat ne bir oyun ne de bir eğlencedir, o ancak ruhun dışarıya vurarak kendisini gösterme ihtiyacıdır" demiş E.G. Benite... Sanırım benim ruhumun da böyle bir ihtiyacı hep vardı. 12 yaşından beri çocuk oyuncu olarak ve illüzyonist olarak 200'ü aşkın sahne deneyimim oldu. Güzel sanatlar lisesine hazırlanırken müzik derinlik kazandı bende ve yolculuğum böylece başlamış oldu. Beste de yapabildiğimi fark edince ve sesime övgüler almaya başlayınca bir albüm yapma kararı aldım.

Albümünde kimlerle çalıştın? Albümünde 18 şarkı var, bu dönemde bu kadar çok şarkıyı bir arada hazırlayabilen isim çok az, albüm sürecini anlatır mısın?

Albümde Ozan Doğulu, Erdem Kınay, Deniz Erten, Berkan Kaya, Kerem Güneş, Toylan Kaya, Zeynep Dizdar, Güven Baran, Aşkın Tuna gibi büyük markalar var. Bu markaları ve 18 şarkıyı bir araya getirmek 4 yıl gibi bir sürede olabildi. Şarkıları bitirdik ve elimizde beklettik. Soundlar eskidi ve bir daha hepsine düzenleme yapıldı :) Diğerleri gibi ürkek davranmadım. 18 şarkı günümüzde bir albüm için iddialı bir sayı. Albümde 13 şarkının sözü ve bestesi bana ait. Youtube'ta şarkılar kısa sürede toplamda 7,000,000 izlenmeye yaklaştı. Meyvelerini alıyorum yani.

"İşte Öyleyim" adlı şarkının klibi yayında, klipte kimlerle çalıştın?

"İşte Öyleyim" güzel ve fantastik bir iş oldu. Klibin yönetmenliğini ve sanat yönetmenliğini ben yaptım. Senaryosu da bana ait. Kendi geçmişi ve anılarıyla temas halinde olan bir şizofreni canlandırıyorum. Hal böyle olunca oyunculuk isteyen de bir iş oldu. Klipte birçok planda iki tane Bulut Duman olduğu için, çekimler bir hayli zor geçti. Görüntü yönetmenimiz Murat Tuncel ve visual efekt direktörümüz Kerem Gürsoy dahil yaklaşık 60 kişilik bir ekiple çalıştım. Çekim günleri gergin ve kaprisli olabiliyorum, sağ olsunlar beni iyi idare ettiler :)

Bundan sonra hangi şarkın kliplenecek?

Şubat ayında maxi single geliyor 3 şarkılık. Daha 18 şarkılık "İki Aşık İki Düşman"daki tüm hit şarkıları kliplendiremeden albüme ufak bir ara verip, maxi single çıkarma kararı aldık. Sonra tekrar albüme geri dönüş yapacağız. Sıradaki klip şarkımız "Rütbe" olacak. Yine çok iddialı ve farklı bir klip gelecek. Sanıyorum Türkiye'nin en ilginç ve en renkli klibi olacak :)

2016 için kariyer planın nasıl, bundan sonra neler yapmayı planlıyorsun?

Şubat ve Mart ayında Avrupa turnemiz var. Onun yanı sıra menajerimizle aldığımız ortak kararda Türkiye'de ki tüm AVM'leri toz "Bulut Duman" etmek istiyoruz. Alışveriş merkezlerini canlandırmak ve gelen ziyaretçilere görsel bir ziyafet yaşatmak adına, tüm alışveriş merkezleriyle iletişim halindeler. Yakın gelecekte ise şarkılarımı, adımı duyurup, markamı güçlendirdikten sonra Türkiye'de sahne showlarının ve müzikal kalitesinde konserlerin ajitatörü olmak istiyorum. 2016'da "biraz konuşalım mı" adında bir kitabım da çıkacak. Yazımına devam ediyorum.

Son dönemde hangi isimleri beğeniyorsun, beğendiğin albümler var mı?

Hiç kuşkusuz Edis, Elnur Hüseynov ve Güliz Ayla diyebilirim. 2015 yılında çıkan en beğendiğim ve iyi ki bu sektöre girdiler dediğim isimler. Ancak bildiğimiz marka sanatçıların bu yıl çıkardığı albümler tam bir fiyaskoydu bana göre. Müzik piyasası kısır bir döngüye girdi. Eskiler can çekişiyor. Yeniler patlıyor! Çünkü daha cesuruz!

Albüm ve konserler dışında başka bir projen var mı?

Konserleri konuştuk :) Maxi single'dan bahsettik... 2016'da çıkacak kitabımdan da bahsettik.. Daha ne olsun :) Yeni isimlere destek veren ve sahip çıkan sizin gibi büyük gönüllü editörler sayesinde daha da güçleniyoruz ve sesimizi duyurabiliyoruz. SözMüzik.Com ailesine ve ziyaretçilerinize sevgiler...