Menü
Röportaj : Yaşar İpek röportajı!
30 Nisan 2015 Perşembe - 11:44 GMT
Yaşar İpek

Geçtiğimiz aylarda 90'lı yıllara ait sevilen pop şarkılarını yeniden yorumladığı "Sus" isimli yeni albümüyle sevenlerinin karşısına çıkan Yaşar İpek, albümünü ve yeni projelerini yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "Yorumcu bir kimliğim var ve bunu bu albümde daha belirgin olarak ortaya koydum..."

"Sus" adlı yeni albümünün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve bu projede kimlerle çalıştın?

6 aylık bir çalışma sonucunda albümüm müzik marketlerdeki yerini aldı. Aranjelerde Caner Tepecik ve Erdem Kınay ile çalıştım. Mix'lerde ise Barış Büyük, Emre Kral ve Özgür Yurtoğlu ile çalıştım.

Doksanlı yılların hit şarkılarını yorumladığın bu albümü yapmaya nasıl karar verdin?

Bu bir ekip çalışması ve bu projeye ekibimle birlikte karar verdik. Şarkıları seçerken çok zorlandık, 90'lar müziğe damgasını vurmuş gerçekten.

Yaşar İpek

Eskiden arabesk ve fantezi müzik şarkıları söylerken, artık pop müzik şarkıları söylüyorsun, bu geçişi yaparken eleştirilmekten ve eski kitleni kaybetmekten hiç korktun mu? Yeni tarzınla ilgili tepkiler nasıl?

Birbirinden özel insanlar tarafından bestelenmiş ve yorumlanmış eserlere yıllar sonra kendi yorumumu kattım, tüm şarkıların önceki yorumlarındaki farklı duyguları çok iyi hissettim. Ben zaten geçmişte yaptığım tüm albümlerde pop eserlere her zaman yer verdim. Fikret Kızılok, Yıldız Tilbe, Altan Çetin ve Gökhan Tepe şarkılarını yorumladım ama sanırım bu albümde bir şeyler yerine oturdu. Yorumcu bir kimliğim var ve bunu bu albümde daha belirgin olarak ortaya koydum. Benim gerçek dinleyicim zaten bunların farkındaydı, bu yüzden değiştirdiğim bir şey yok, müzik hayatımda sesim beni nasıl yönlendirirse onu yapıyorum.

"Sus" adlı şarkının klip hikayesini anlatır mısın? 

"Sus" klibi Belçika Brugge'da çekildi, burası tarihi çok eskilere dayanan çok özel bir şehir. Çekimler sırasında bir masal gibiydi her şey, bunu seyirciye de hissettirebildik. Hala bu klibimin etkisindeyim.

Bundan sonra hangi şarkın kliplenecek? Albümde hangi şarkılar öne çıkıyor?

Yeni klip "Alışamadım" adlı şarkıma çekilecek ve bu klip de sürprizlerle dolu olacak. Önümüzdeki günlerde yeni klibim müzik kanallarındaki yerini alacak.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun?

Son dönemde yapılan albümlerin birçoğunu çok fabrikasyon buluyorum, çok iyi projeler de var ama çok az.

Konserlerin ne zaman başlayacak ve gece programı yapmayı düşünüyor musun? Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı?

Konserlerim yaz aylarında başlayacak, gece bar çalışmalarım ise zaten devam ediyor. Kısmetse yakın zamanda başka sürpriz projelerim de olacak, güzel şeyler yapmaya çalışıyorum.