Menü
Mikrofon Kimde: Frekans Kanaltürk Radyo'da ve Mikrofon Yalçın Alaca'da...
21 Nisan 2015 Salı - 15:47 GMT
Yalçın Alaca

Mikrofon Kimde? Frekansımız Kanaltürk Radyo'da ve mikrofonumuz Yalçın Alaca'da: "En zayıf olduğum nokta sunumdu. Zaten 21 yıldır şarkı sunmuyorum programlarımda :)"

Radyoculuğa başlama hikayeni anlatır mısın?

Zonguldak'ta, İstanbul'dan yayın yapan ulusal radyoları dinlemekle başladı aslında bu hikaye. O radyodaki programcıları dinlerken bu işi ne kadar çok yapmak istediğimi gördüm aslında. Sonra Zonguldak'ta açılan ilk özel radyonun sınavına katıldım. Prospektüs bile okutmuşlardı bize. En zayıf olduğum nokta sunumdu. Zaten 21 yıldır şarkı sunmuyorum programlarımda :)

Yalçın Alaca

Kanaltürk Radyo olarak yaz dönemini nasıl geçirmeyi planlıyorsunuz, yeni programlar ve etkinlikler olacak mı?

Bizim yaz dönemi Mayıs ayından başlıyor. Geçen yıl medya sponsorluğuna başladığımız Dragon Festivali bu yıl yine mayıs ayında başlıyor. Bu festival ile etkinlik hareketliliğine başlıyoruz. Sonrasında Ramazan ayı var ve bu ay içerisinde de bir etkinlik düşünüyoruz. Sonrası zaten yaz tatili ve yeni dönem.

Son günlerde yaşadığın ilginç bir radyo anın var mı?

Konuk programıydı. Konuğum İdo Tatlıses'ti. Arka arkaya sorduğum iki soruda da konuşurken teklemiştim. Canlı yayında İdo'nun alay konusu olmuştum. Hatta konuk programımda ilk kez yaşadığım bir olaydır ve ilk olarak da sizinle paylaşıyorum.

Şu sıralar programında çalmaktan keyif aldığın sanatçılar hangileri?

Hande Yener, Murat Boz, Soner Sarıkabadayı, Ferhat Göçer, Nükleer Başlıklı Kız

Şu sıralar eleştirdiğin ve programında çalmadığın ya da çalmaktan keyif almadığın şarkıcılar kimler?

Aslında çalmaktan keyif almadığım sanatçı ve şarkılar var ancak radyoda çalınan şarkıları kendi beğenime göre planlasam bu sefer belki de dinleyiciler o şarkıları beğenmeyecekler :) Ben özellikle dinleyicinin isteği doğrultusunda ve gündemde olan şarkılara göre planlama yapıyorum.

Senin için en özel şarkı hangisi?

Eğer son dönemden sormuyorsan Ferhat Göçer'in "Cennet" şarkısı en özel şarkıdır benim için. Son dönemden ise Gökhan Türkmen'den "Sen İstanbulsun"

Son çıkan albümler arasında en başarılı olanlar sence hangileri?

Artık çok fazla sayıda full albüm göremiyoruz ancak şöyle bir bakacak olursak Bengü "İkinci Hâl" ve Mustafa Ceceli "Kalpten" albümleri başarılı olanlar.

Başarılı olamayan albümler sence hangileri?

Elbette başarısız olanlar var ancak bunları deşifre etmek zaten başarısız bir albümle demoralize olan sanatçılara bir darbede benden gelmiş olur. Şahsen bunu istemem. Zaten onlarda şarkıların çalınma durumlarına bakınca başarısız olduklarının farkına varacaklardır.

Son çıkan albümlerin içinde, yakında fark edileceğini düşündüğün bir şarkı keşfin var mı?

Mustafa Ceceli'nin albümünde "Pervane" ve "Kiraz" şarkıları, Bengü'nün Emre Aydın ile düeti "Kadar" adlı şarkı, Enbe albümünden Tuana Türkay "Ara Ne Olursun" aklıma gelenler.

Radyo dünyasında beğendiğin programcılar kimler?

Üstat Hopdedik Ayhan favorim elbet, Refik Sarıöz, genç yeteneklerden Doğancan Özadlı ve İrfan Aslanhan, Merih Güzelarda.

Şu günlerde yapmayı planladığın başka projelerin var mı?

Dijital platformda kendi radyomu açmak istiyorum ancak epey uğraşı gerektiriyor. Öncelikle iyi bir isim bulmam lazım. Sonrası geliyor zaten. Yaz mevsiminde iyi bir tatil. Yeni döneme hazırlanmak için :)

KÜNYE

Radyo Adı: Kanaltürk Radyo
Program Adı: Yalçın.Net
Program Günleri: Pazartesi - Salı - Çarşamba - Cumartesi
Program Saatleri: Pzt-Salı-Çarş: 17:00-18:00 / Cmts: 14:00-18:00
Burcu: İkizler
İletişim: yalcinalaca@gmail.com

Yalçın Alaca - Kanaltürk Radyo

1- Hande Yener&Volga Tamöz - Sebastian
2- Demet Akalın&Emrah Karaduman - İntikam
3- Edis - Benim Ol
4- Gökhan Türkmen - Sen İstanbulsun
5- Murat Boz - Elmanın İki Yarısı