Menü
Yeni Albüm : Çekmeköy Underground Film Müzikleri
11 Mart 2015 Çarşamba - 16:44 GMT
Çekmeköy Underground

KAPİTAL-İSTanbul ve Selahattin'in İstanbul'u belgeselleriyle tanınan Aysim Türkmen'in 13 Mart'ta "Başka Sinema" kapsamında sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanan ilk uzun metrajlı filmi Çekmeköy Underground, alternatif müzikleri ile önümüzdeki günlerde adından sıkça bahsettirecek!

Belgeselleriyle Akbank Kısa Film Festivali dahil birçok festivalden ödüller kazanan Aysim Türkmen'in senaryosunu Can Merdan Doğan ve Şirin Güven ile beraber yazdığı filmin Türkiye prömiyeri geçtiğimiz Ekim ayında yapılan 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ulusal yarışma bölümünde gerçekleştirilmiş ve film özellikle müzikleriyle çok dikkat çekmişti.

Arabesk Rap ile ilk defa müzik dinleyicisi tanışıyor...

11 şarkının yer aldığı filmin, tanıtım amaçlı hazırlanan ilk videosu Acarkan Özkan ve Erhan Seyran'ın arabesk rap olarak seslendirdiği "Harabın Öyküsü" isimli çalışmaya filmden görüntüler kullanılarak oluşturuldu. Varoşların iç sesi olarak, ait olduğu alt kültürün tüm sıkıntılarını, rap müzikle dışa vuran gençlerin, dünya ile kurdukları bağın adı olan "Arabesk Rap", ilerleyen zamanın en popüler müzik türlerinden biri olmaya şimdiden aday oldu.

Filmin herkes tarafından konuşulmaya başlanan müziklerini; Adana Underground denilen oluşumun, Doğu Akdeniz rap grubundan Acarkan Özkan ve Erhan Seyran ile birlikte Londra'dayaşayan Nupark ve Wild East gruplarının üyesi Uran Apak birlikte hazırladılar.

Yaşadıkları mahallelerde gitgide alanları daralsa da dansları, şarkıları ve kendilerine özgü stilleriyle hayallerinin peşinde koşan, kendilerine mekansız krallar diyen gecekondulu gençlerin hikayesinin anlatıldığı Çekmeköy Underground'un başrollerinde son dönemin dikkat çeken genç oyuncuları Can Sipahi, Gözde Kocaoğlu, Aslı Menaz ve Barış Gönenen yer alırken, onlara Kerem Can, Ayşe Selen, Levend Yılmaz, Tülin Özen ve Selen Uçer gibi deneyimli oyuncular eşlik ediyor.

Yapımcılığını Metropol Film'in üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğini Vedat Özdemir, sanat yönetmenliğini Elif Taşçıoğlu yaptı. Müziklerini Acarkan Özkan, Uran Apak ve Erhan Seyran'ın yaptığı Çekmeköy Underground'un kurgusu ise Ayhan Ergürsel tarafından gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nden yapım desteği alan, Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Köprüde Buluşmalar platformuna ve !f & Sundance Senaryo Lab'e seçilen filmin tüm çekimleri geçtiğimiz sene İstanbul'da yapıldı.