Menü
Röportaj : Karnaval: "Albümün tamamında bir 'Serzeniş' var aslında..."
27 Ocak 2015 Salı - 12:14 GMT
Karnaval

2008 yılında kurulan "Karnaval" grubu DMC yapımcılığında ve İskender Paydaş prodüktörlüğünde hazırlanan "Serzeniş" adlı albümleriyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Grup albümün bilinmeyenlerini ve yeni projelerini yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "Albümün tamamında bir "Serzeniş" var. Hayat'a, Aşk'a, Hızla Geçen Hayat'a, Eğlence'ye, Ölüm'e... "

Karnaval olarak bir araya nasıl geldiniz ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldınız?

Senelerce aynı mekanlarda, farklı projelerde birlikte çalıyorduk ya da birbirimizi tanıyorduk. 2005 yılında "Bestelerimiz var, bi grup mu kursak?" sorusunu hızla cevaplamamızın ardından "Karnaval"ı kurduk :) Ardından şarkılar hızla şekillendi ve bir müzik yarışmasına "Sadece Sev" isimli şarkımızla katıldık. Burda şarkının çok beğeni alması üzerine albüm hayali kurmaya başladık :). 2008 yılında ilk albümümüzü çıkardık.

Grubun ismini kim buldu ve neden Karnaval?

Grup ve besteler oturmaya başladıktan sonra en büyük sıkıntı aslında isim. Çok düşündük ne olsa diye. Bize ilham olan şey herkesin farklı kişiliklerde, tavırlarda ve farklı beğenilere sahip olması oldu. Karnaval'lar da böyledir. Farklı tavırlardan, karakterlerden oluşur. İsim bize çok uygun geldi ve kimsenin itiraz etmediği tek isim "Karnaval" oldu :)

Karnaval

"Serzeniş" adlı albümünüzün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve albümde kimlerle çalıştınız?

2 seneye yakın bir zamanda hazırlandı "Serzeniş". Bu albümde prodüktörümüz İskender Paydaş oldu. 2013 yılında albümün 7 şarkısı hazırdı ancak bi eksiğimiz olduğunu düşündük hep. Sonrasını bunu yapımcımız Samsun Demir'inde söylemesinden sonra bir daha kolları sıvadık ve ev çalışmalarına, kayıtlara tekrar başladık. "Gitme" albüme eklendi bu aşamada. Bir toplantımızda Samsun Demir bizi "Serzeniş"le tanıştırdı. Hem ismine, hem de şarkıya bayıldık ve kendimize çok uygun bulduk ve albüm tamamlanmış oldu. Kısaca albümün künyesinden de bahsetmemiz gerekirse. Aranjeri prodüktörümüz İskender Paydaş'la birlikte Alişan Göksu, Mix Uğur Memiş, Mastering Çağlar Türkmen tarafından yapıldı.

Albümünüzün ismi çıkış şarkınız olan Serzeniş'le aynı adı taşıyor, oysa şarkı oldukça eğlenceli fakat albüm adı dertli duruyor, albümün geneline uyan bir isim mi oldu Serzeniş?

Kesinlikle öyle. Albümün tamamında bir "Serzeniş" var aslında. Hayat'a, Aşk'a, Hızla geçen hayat'a, eğlence'ye, Ölüm'e ... Günlük yaşadığımız çoğu duyguya olan bir serzeniş bu albüm aslında. "Serzeniş" şarkısı bunun biraz tatlı kısmı. Serzenişimizi eğlenceye dökebildiğimiz kısmı Albümümüzün :)

Albümünüzü hazırlarken tarzından etkilendiğiniz isimler ya da gruplar oldu mu? Diğer gruplarla kıyaslandığınızda bulunduğunuz yeri nasıl görüyorsunuz?

Biraz konservatif bi grubuz bu açıdan sanırım. Kendi içimizde bile farklılaşabiliyoruz bazen :) Tarz olarak kendimize "bu tarz yapıyoruz" demek bile yanlış geliyor bazen. Çünkü şarkılar arasında bile tarz farklılıkları olabiliyor. Ama müzikleriyle büyüyebildiğimiz ve belki de tanıştığımız ilk rol model oldukları ve bu işi çok iyi yaptıklarını düşündüğümüz için "MFÖ" kesinlikle etkilendiğimiz isimlerin başında olsa gerek.

İlk klip "Serzeniş" adlı şarkıya çekildi, ikinci klip için hangi şarkıyı düşünüyorsunuz?

Kısaca cevap vermek gerekirse, aklımızdaki şarkı "Gitme". Ama tabi bu çok ciddi düşünerek ve çalışma yaparak verilecek bir karar. Mart ayında 2. klibi çekmek istiyoruz. Bu arada gerekli çalışmayı yapacağız zaten. Hakeden kazansın diyelim :)

Albümde başka hangi şarkılar öne çıkacak sizce? Başka hangi şarkılar kliplenir?

Albüm gerçekten çok içimize sindi. Hepsi bizim çocuğumuz gibi bir yere gelmek istemiyoruz :) ancak gerçekten bütün şarkılarımıza güveniyoruz. Biraz önce de söylediğimiz gibi "Gitme" çok özel bir şarkı bizim için. Çok inanıyoruz bu şarkıya. Bunun yanında Prodüktörümüz İskender Paydaş'ın favorisi olan "Al Yanına" var. Albümün gizli kahramanları olacaklarını düşündüğümüz "Yaşlansan da" ve "Yok mu Delikanlı?" var. Hangileri kliplenir şu anda buna cevap vermek çok zor.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğiniz albümler ve isimler hangileri?

Eskisi kadar fazla alternatif iş üretilemiyor malesef. Ama yine de çok güçlü, güzel albümler ve isimler var tabi. Mesela "Zakkum". Yıllardır çok sevdiğimiz bir isim. "Kayahan'ın en iyileri" albümü gerçekten büyük emekler verilmiş bir albüm. Çocukluğumuzdan beri bizi etkileyen bir isimdir o da. Bir de tabi ki "Tarkan". Gerçekten sahnesini izleyip etkilenmemek mümkün değil.

Konserleriniz ne zaman başlayacak? Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projeniz olacak mı?

4 şubat İstanbul Bronx Pi Sahne'de olacak albüm lansmanımızla konserlerimize başlıyoruz. 12 şubat Ankara IF Performance Hall bunu takip edecek. Şubat ayında bildiğimiz kadarıyla birkaç tane daha konserimiz olacak. Şu anda albüm ve konserler tek önceliğimiz :)