Menü
Mine Ayman: Son Dönemin En İyileri
12 Ekim 2014 Pazar - 23:30 GMT
Ayşe Hatun Önal

Merhaba, yeni yazımda sadece en iyilerden bahsetmek istiyorum, bir nevi benim Top 10 listem gibi de düşünebilirsiniz bu yazıyı. Son günlerde dilime takılan şarkıları sıralayacağım ve böylece en iddialı projelerden de bahsetmiş olacağım. Yaz aylarında bizi en fazla şaşırtan ve etkileyen iki şarkı oldu; ilki Alper Narman ile Onur Özdemir'in şarkısı olan ve Ayşe Hatun Önal'ın söylediği "Çak Bir Selam", ikincisi ise Nida Ünsal şarkısı olan ve Aydın Kurtoğlu'nun söylediği "Köle". Bu iki şarkı dışında çok da farklı projelere rastladığımızı sanmıyorum, hatta Tarkan şarkısı "Hop De" bile istenen keyfi vermedi ve belki de uzun zamandır en çok eleştirilen Tarkan şarkısı olmayı başardı!

Geçtiğimiz yazın, bana göre en başarılı ve beklenmeyen isimleri olan Ayşe Hatun Önal ile Aydın Kurtoğlu yeni projeleri için çalışmaya çoktan başladılar bile. Bence, her alanda gerçek başarının sırrı çok çalışmak ve farklı olanı yapmaktan geçiyor.

En sevdiğim şarkıları sıralayacağım ve son dönemdeki bir nevi Top 10 listem olacak olan bu yazıda, şarkıları yazarken sayısal bir sıralama yapmak istemedim. Bana göre en iyileri yazmak ve sıralamayı size bırakmak istiyorum, bu yüzden isim sırasına göre en sevdiklerimi yazacağım.

Atiye

Atiye'nin "Uyan Da Gel" adlı şarkısı, her dinlediğimde enerjimin yükselmesine sebep oluyor. Müzik çok sıcak ve insanın içini kıpır kıpır yapıyor, Atiye'nin klipteki dansı da oldukça başarılı bence. Klipte renkler, kıyafet seçimleri, koreografi yani her şey çok iyi seçilmiş. Özellikle klibin sonundaki halayla karışık dans koreografisi gerçekten çok başarılı ve özellikle bu halay fikrinden dolayı orijinalliğiyle dünya standartlarında bir klip olduğunu düşünüyorum. Şarkının sözleri de çok yaratıcı ve eğlenceli, insanı güçlendirip motive eden bir şarkı. Sözü ve müziği Nazan Öncel'e ait olan "Uyan Da Gel" adlı şarkı, yakında en az "Hay Hay" ve "Aşkım Baksana Bana" kadar başarılı olabilir.

Bengü'nün yeni şarkısı "Sahici", benim aylardır beklediğim bir şarkıydı. Şarkının sahibi Zeki Güner bana aylar önce bu şarkıyı dinlettiğinde çok etkilenmiş ve sürekli dinlemek istemiştim. Hem sözler hem de müzik bence çok etkileyici ve o kadar dertli bir şarkı ki her dinlediğimde hüzünlenmeden duramıyorum. "Yaralı", "Saygımdan" ve şimdi de "Sahici"; Bengü'nün sesine böyle hüzünlü ve güçlü şarkılar çok yakışıyor. Gerçi ben "Gezegen", "Korkma Kalbim" ve "İki Melek" gibi hızlı şarkıları da Bengü'den dinlemeyi seviyorum ve yakında çıkacak albümündeki hızlı Deniz Erten şarkısı olan "Feveran" adlı şarkıyı da heyecanla bekliyorum. Şimdiden Feveran'ın çok konuşulacağını ve dillere düşeceğini söyleyebilirim.

Demet Akalın'ın "Koltuk" şarkısı albümünün en keyifli ve sürpriz yapan şarkısı oldu, özellikle klipte Demet Akalın da oldukça eğlenceli görünüyor. Mikrofon sehpasının etrafında dolaşıp şarkıyı söylemesi çok güzel olmuş, hareketleri de oldukça sempatik görünüyor. Bence, Demet Akalın'a giderli ama aynı zamanda sıcak şarkılar daha çok yakışıyor. Şarkının sözleri Cansu Kurtçu'ya ait, bestesini ise Fettah Can'la birlikte yapmışlar. Özellikle şarkıdaki "evde sıcacık yatak, istemezsen koltuk da rahat" sözü çok zeki ve eğlenceli olmuş.

Deniz Seki'nin "İyisin Tabi" adlı şarkısı da aylardır büyük bir heyecanla beklediğim şarkılar arasındaydı. Sözleri İsra Gülümser'e ait olan adaptasyon şarkı birçok kişiyi can evinden vurmuş durumda. Özellikle sözler o kadar tanıdık ve anlamlı ki, birçok kötü giden ilişkinin durumunu özetliyor. "İyisin Tabi", sadece tek bir tarafın sorumluluk alıp çok sevdiği ilişkilere çok güzel gönderme yapıyor!

Esin İris "Bu Gece" ile müzik dünyasına eğlenceli ve dikkat çekici bir giriş yaptı. Söz yazarı olarak tanıdığımız, özellikle "Tuttu Fırlattı" ile harikalar yaratmış olan Esin, "Bu Gece" ile yine eğlendiriyor. Şarkı dinler dinlemez insanı sarıyor ve dans etme, hatta gerdan kırma isteği uyandırıyor! "Yarına kim sağ kim selamet? Bu gece kalbim sana emanet"… Esin'in sesi de bence çok güzel, yolu açık olsun.

Sıla

Gökhan Türkmen "Dene" ile hakikaten farklı bir şey denedi, böyle bir şarkıyı söylemek, hatta klip çekmek ticari anlamda düşünüldüğünde oldukça riskli olabilir. Gökhan kendini geliştirmeyi ve yeni şeyler denemeyi gerçekten iyi biliyor, çıktığı günden beri kendini yeniliyor. İlk çıktığı zamandan beri özellikle kliplerine de dikkat ederseniz hep farklı ve yaratıcı oldu, üstelik kliplerde oyunculuk gücünü de ortaya başarıyla koydu. Özellikle "Çatı Katı" hem şarkı hem de klip olarak çok başarılı oldu ki herkesin dikkatini çekmeyi ve diline düşmeyi başardı. "Dene" adlı şarkının klibi ise oldukça eğlenceli tatil görüntülerden oluşuyor ve bence şarkının ruhuna hiç uymuyor, bu yüzden sadece şarkıyı dinlemeyi tercih ediyorum. Son derece hüzünlü ve ninni tadında olan "Dene", dinlerken garip bir huzur veriyor. Şarkının söz ve müziği Serhat Tekin'e ait.

İrem Derici'nin "Bir Miyiz" adlı şarkısı da son dönemin en iyilerinden, her ne kadar "Sevgi Olsun Taştan Olsun" ve "Zorun Ne Sevgilim" adlı hızlı şarkıları daha çok sevilmiş olsa da yakında bu şarkının da daha çok yol alacağını düşünüyorum. Şarkının sözü ve müziği aynı zamanda film ve reklam müzikleri de yapan Erkin Arslan'a ait. "Bir Miyiz" sorusu oldukça ilginç, belki de bir ilişkiye başlarken ya da devam ederken eğer ciddi bir şey yaşamak istiyorsak geleceğe dair ilk sorulması gereken soru bu olabilir!

Murat Dalkılıç "Derine" ile her dinlediğimde beni bambaşka bir boyuta götürüyor, sanki bulutların üstüne çıkıyor ve ilahi bir aşk yaşıyor ya da yaşayacak gibi hissettiriyor. Adaptasyon bir şarkı olan Derine'nin sözleri Gülşen'e ait ve Gülşen'in kalemini çok seviyorum. Sanki sözleriyle büyülüyor ve başka bir dünyaya giriş yapmamızı sağlıyor. "Derine daha derine, adını kazı derime" bu nasıl bir aşk? İnsanın aklı almıyor ama bu duyguları yaşamak istiyor. Dövme ile sevgilisinin ismini vücuduna yazdıranlara karşıydım, "ne gerek var" derdim ama şimdi şarkının etkisiyle "keşke böyle güçlü bir aşk yaşasam da o özel kişinin adını derime kazıtsam" diyorum...

Ozan Doğulu ve Model'i yeniden buluşturan şarkı "Böyle Akşamlar", her şeyi ile beni mutlu etti. Daha önce "Dağılmak İstiyorum" ile çok güzel bir başarı yakalamış ve birbirlerine çok yakışmışlardı. Yeni şarkıda da bu uyum devam ediyor, zaten şarkının sözlerine bakacak olursak yine "Dağılmak İstiyorum" tadında bir şarkı, içerek sorunlu durumu atlatmaya çalışma çabaları anlatılıyor. Elektronik dans müzik şarkılarına çok iyi bir örnek olan şarkı, hem dans etmemizi hem de sözleriyle hüzünlenip uzun uzun düşünmemizi sağlıyor!

Sıla'dan "Reverans" geldi, çok da iyi oldu! Böyle iddialı ve kelime oyunlarıyla dolu şarkıları çok seviyorum, Sıla kelimelerin gücünü iyi biliyor ve çok farklı kullanıyor. Şarkıda geçen "hem hata senin hem kırışalım mı" ve "döner bumerang, al sana referans" sözlerini özellikle çok zekice buldum. Siyah beyaz çekilmiş olan klip de çok etkileyici, Sıla harika görünüyor ve O'na böyle gizemli haller çok yakışıyor.