Menü
Yeni Albüm : Baki Duyarlar: "TIME OF SPRING"
03 Ekim 2014 Cuma - 23:35 GMT
Baki Duyarlar

Türkiye ve uluslararası caz müziğinin önemli temsilcisi, piyanist, besteci ve eğitmenlerinden Baki Duyarlar'ın farklı köklerden gelen müzisyen dostlarıyla kaydettiği dördüncü ve yeni albümü "TIME OF SPRING" Ada Müzik etiketiyle yayınlandı!

22. Akbank Caz Festivali kapsamında biraraya gelen ve Akbank Sanat'ın desteğiyle gerçekleşen özel bir proje konserinin hemen ertesinde kaydedilen, "Time of Spring" (Bahar Zamanı) albümünde Duyarlar'a üç usta müzisyen dostlu eşlik ediyor.

Baki Duyarlar'ın (piyano ve klavyeler) dışında Polonya asıllı İngiliz Janek Gwizdala (bas gitar), Londra'lı Louie Palmer (davul) ve Teksas'lı Justin Vasques'in (alto saksofon) yeraldığı dördüncü ve yeni albümü "Time of Spring" müzik marketlerde yerini aldı.

Yapımcılıkla birlikte tüm bestelerin ve düzenlemelerin de Baki Duyarlar'a ait olduğu albümde yedi parça yer alıyor. Sırasıyla "Time of Spring", "The Piano Intro to Moonshine", "Moonshine", "The Beautiful Thin Line Of My Life","There Is No Water In Deserts", "The Wish Of Three-legged Horse" ve "Seven Lizards".

Bir üçlemenin parçaları olan önceki "Overseas","Colors" ve "Kemenjazz" albümleri, anlattığı hikayeler bağlamında dinlemesi yalnızca derin caz dinleyicisi için nispeten biraz daha kolay olan bir sound ile başlayıp (Overseas), sonraki albümde kullanılan formlar bağlamında daha anlaşır bir hikaye anlatan (Colors), ardından, Türk müzik dinleyicisine biraz daha yakın duran (Kemenjazz)... Şimdi ise "Time of Spring" ironi ve atıflarla dolu bir içerik ile yeni bir başlangıç. Albümün adında bulunan bahar kelimesi, her türlü bahara başlama zamanı temsil eder. Bu baharın mevsimsel bir bahar olmadığı albümün bu isimle sonbaharda yayınlanmasından da anlaşılabilir, bu geç kalmış ya da erken gelmiş bir bahar ironisidir.

Babajim stüdyolarında Zeynep Tunay tarafından kaydedilen albümün edit-miks&masteringi da Stüdyo-İhsan Apça ve Özkan Mete'ye ait.

Baki Duyarlar, albüm ve konserler dışında aynı zamanda eğitmeni ve kurucularından olduğu Bahçeşehir Üniversitesi Caz Okulu ve eğitim bazlı kurulan İstanbul Gençlik Caz Orkestrası (İGCO) ile çalışmalarını sürdürmekte.