Menü
Röportaj : Yol Project: "Sonuna Kadar" röportajı!
25 Temmuz 2014 Cuma - 00:33 GMT
Yol Project

Yıllardır sahne performansları büyük beğeni ile takip edilen ve sonbaharda çıkaracakları albüm öncesi ilk single çalışmaları "Sonuna Kadar" ile müzik dünyasına merhaba diyen "Yol Project" yazarımız Mine Ayman'a ilk single çalışmaları "Sonuna Kadar"ı anlattı...

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladınız ve Yol Project ne zaman kuruldu?

Orçun: Ben 12, ağabeyim Zeki ise 18 yaşından itibaren gitar çalmaya başladık. Grup 90'ların başında kuruldu.

Single yaparak müzik dünyasına merhaba demiş oldunuz, yıllardır müziğin içinde olmanıza rağmen proje yapmak için neden bu kadar çok beklediniz?

Bazı fırsatlarımız oldu ancak gerek dış etkenler (99 depremi) gerekse maddi olanaklar istediğimiz düzeyde bir iş çıkarmamızı zorlaştırmıştı.

İki kardeş birlikte müzik yapmak nasıl bir duygu? Önemli kararlar alırken sorun yaşıyor musunuz yoksa genelde iyi mi anlaşırsınız?

Orçun: Çocukluğumda Zeki beni çok erken kendi arkadaş çevresine soktuğu için yaş farkının yarattığı sorunları çabuk aştık. Müziğe bakış açımız farklı olmadığından ve birbirimize tahammül etmeyi seçtiğimizden bugüne kadar çözemediğimiz bir sorunla karşılaşmadık.

"Sonuna Kadar" adlı şarkınızın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve projede kimlerle çalıştınız?

Dostumuz ve şu an ki menajerimiz Süheyl Atay ile yaptığımız iki toplantı sonucu hemen şarkı seçimi ve aranjesi için Ender Çabuker'i aradık. Profabrika fotoğraf çekimlerimizi yaptı. Pilot kayıt ile Öykü Onur Tanyel klibi çekti. Run Ltd yapımcılığında 1,5 ay içinde single çıktı.

"Sonuna Kadar" nasıl ortaya çıktı ve çıkış şarkınız oldu? Bir hikayesi var mı?

Orçun: Bu şarkıyı 2000'lerin başında bestelemiştim. Proje ortaya çıkınca tüm şarkılarımızı Ender Çabuker'e götürdük. Ender'i en çok heyecanlandıran şarkı bu oldu.

Sahnede tarzından etkilendiğiniz isimler oluyor mu? Örnek aldığınız bir isim ya da grup var mı?

Biz sürekli cover yani başkalarının şarkılarını çaldığımız için sahnede onları örnek almaktan ziyade başlarda taklit ediyorduk. Dolayısıyla bu şarkıda Barış Manço'dan, MFÖ'den, Şebnem Ferah'tan, Duman'dan, Athena'dan, Cem Karaca'dan ve daha birçok değerli müzisyenlerden etkilenildiğini söyleyebiliriz.

"Sonuna Kadar" adlı şarkınızın klibinde kimlerle çalıştınız ve ortaya istediğiniz gibi bir klip çıktı mı?

Profabrika ile keyifli fotoğraf çekimi sonucu klipte de birlikte olmaya karar verdik. Öykü Onur Tanyel'in yönetmenliğinde çok eski bir kervansarayda çok keyifli ve yorucu bir iş çıkardık. İki yabancı model ile çektik klibi, onlar da çok iyi iş çıkardılar. İlk klibimiz "Sonuna Kadar" içimize çok sindi.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğiniz albümler ve isimler hangileri?

Orçun: Ben hep albümlere sahnede çalabileceğim potansiyel şarkılar olarak baktığım için kendi müzik tarzıma yakın müzikler dinliyorum. Özellikle gitarın ön planda olduğu albümler tercihim. "Göğe Selam" 1 - 2 albümlerini örnek verebilirim. Yapılan işlerin kalitesi ile ilgili ise kalıcılık en önemli kriter bence.

Yakın zamanda, albüm yapmayı düşünüyor musunuz? Bundan sonra ki planlarınız neler?

Ekim ayında 4 - 5 şarkılık bir maxi single düşünüyoruz. Amacımız zaten vermekte olduğumuz konserlerin daha çok kitlelere hitap etmesi.

Şu günlerde hangi mekanlarda sahne alıyorsunuz? Konser çalışmalarınız da olacak mı?

Yaz programı boyunca Cuma günleri Bodrum Voyage Otel'de, Cumartesi günleri Bodrum Marina Yatch Club'da, Pazar günleri ise Çeşme Paparazzi'de sahne alıyoruz. Kurumsal organizasyonlar, turne ve üniversite konserleri için bağlantılarımız sürmekte.