Menü
Röportaj : Bora "Yabancı" röportajı!
26 Mayıs 2014 Pazartesi - 16:54 GMT
Bora

"Yabancı" isimli ilk single çalışmasını DMC etiketiyle müzikseverlerle buluşturan ve Ekim ayında çıkartmayı planladığı albüm çalışmasına hızla devam eden Bora, "Yabancı"yı yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "Dinlediğiniz zaman beni kimseye benzetemezsiniz çünkü kendime göre farklı bir tarzım var."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Müzikle uğraşmaya ilkokulda mandolin kursuna katılarak başladım, sonra darbuka almıştı babam Zeynel Cümbüş'ten ve ilkokul bitene kadar onu çaldım büyük keyifle. Sonrasında ise ortaokula geçtiğimde, elektrik gitar derslerine başladım ve gitar çalmaya devam ettim. Lise yıllarında ise Tünel'deki müzik stüdyolarına albüm yapma aşkıyla gider, okuldan kaçıp müzik yapar, baya gürültü çıkartırdık. Okul şenliklerine katılırdık. Lise sonda ise yazlık yerlerde çalıp söylemeye başlamıştım ilk olarak. Bu durum ilerledi ve beste yapmaya başladım, ayrıca Taksim'deki barlarda çalmaya devam ettim. Albüm yapmayı ilk olarak kafama o yıllarda koymuştum.

Bora

"Yabancı" adlı single çalışmanın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve kimlerle çalıştın?

"Yabancı" adlı şarkımı yazıp oturmam 6 ayı bulmuştu, basit bir kalıbın üstünde maketler yaparak şarkıyı bitirmem zaman aldı çünkü hikaye gerçekti ve bu hikayeyi karşı tarafa birebir anlatmam gerekiyordu. Şarkının tüm sözlerini aynen yaşadım ve yazdım. İyi şarkı yapmak kolay olmuyor. Dinlediğiniz zaman beni kimseye benzetemezsiniz çünkü kendime göre farklı bir tarzım var. İlk başta albüm diye yola çıkmıştım, 5 şarkı hazırlamam iki yılımı aldı. Prodüktörüm Samsun Demir ilk olarak single ile çıkış yapmamı istedi. İlerleyen aylarda hazırladığım diğer şarkılar da hayat bulacak. Şarkılarımı Yüksek Sadakat'in stüdyosunda hazırladık. "Yabancı", yaptığım aslında en farklı şarkı; akustik bir gitar, Yüksek Sadakat'in vokalleri ve ben varım sadece. Bu fikir Serkan Özgen'den çıktı. Diğer şarkılar oldukça sert olduğu için çıkışımı akustik bir şarkı olan "Yabancı" ile yapmaya karar verdik.

Twitter'da Şahan Gökbakar, Toygar Işıklı ve Hüseyin Karadayı gibi isimler güzel yorumlarla Yabancı'ya destek oldu. Peki müzik dünyasına girerken sana destek olan isimler oldu mu?

Şahan Gökbakar benim uğurumdur, sağ olsun ona çok şey borçluyum. Bana inandı başından beri ve destek oldu. Şahan'ın kalbi çok büyüktür ve özel bir insandır, kardeşi Togan da öyledir. Toygar Işıklı ise albümümü çıkarmak için müzik şirketlerini dolaşırken bana çok büyük destek oldu ve akıl koçluğu yaptı. Hala desteğini sürdürmeye devam ediyor, hatta "Yabancı" adlı şarkıma senfonik kemanlar yazacak ve birlikte albüm için farklı bir versiyon hazırlayacağız. Hüseyin Karadayı ise abim gibidir, çok severim. DJ olarak devrim yapmış büyük bir müzik adamıdır. Şarkılarıma her zaman destek verdi ve beni en doğru şekilde yönlendirdi, iyi ki hayatımda dediğim biri. İlerleyen zamanlarda bir projede beraber çalışmayı planlıyoruz. Murat Dalkılıç, Kubilay Kasap ve Korhan Saygıner de bana destek oldular sağ olsunlar...

Yabancı'nın klibinden bahseder misin? Kimlerle çalıştın ve nasıl bir klip oldu?

İlk klibim olan "Yabancı", İmre Haydaroğlu yönetmenliğinde çekildi ve çok içime sinen farklı bir klip oldu. Trump Towers'ın helikopter pistinde çekilen klibimde renkler mavi ve görüntülerde gün batımı ağırlıkta. Çok tehlikeliydi sahneler, o görüntülerin alınabilmesi için helikopter pistinin en ucunda durmam gerekiyordu ve aşağı düşmemem için ayaklarımı bastırdılar çünkü o gün aşırı rüzgar vardı. Çekimler oldukça zor geçti ama bu zorluğa değdi ve ortaya güzel bir klip çıkmış oldu.

Single sonrası neler yapmayı planlıyorsun? Bundan sonra bir single daha mı gelir yoksa albüm hazırlığın başladı mı?

Eylül ayında, albüm öncesi bir single daha çıkartmayı planlıyorum. Aralık ayında ise albümüm yayınlanacak. Bu arada konserlerim için hazırlık yapmaya başladım, yakında birçok yerde sahne almayı planlıyorum.