Menü
Mine Ayman: Yazın hit şarkısı hala çıkmadı!
23 Mayıs 2014 Cuma - 21:07 GMT
Tarkan

Uzun zamandır yazmıyorum çünkü yazmaya değer çok fazla şarkı ile karşılaşamıyorum, maalesef son dönemde yapılan birçok proje oldukça sıradan ve etkisiz. Yaz demek enerji, hareket ve eğlence demek ama maalesef son dönemde yaşadığımız acı olaylar da tadımızı iyice kaçırmış durumda. Bundan sonrası ne olur bilemiyorum ama umarım her şey güzel olur...

Ajda Pekkan

Son dönemde çıkan şarkılara bakınca, hala yazın hit şarkısının çıkmamış olduğunu hep beraber görebiliyoruz. Eskiden bir şarkı çıkardı ve yediden yetmişe o şarkı herkesin diline yapışırdı ama uzun zamandır bu kadar etkili bir şarkı ile karşılaşamadık. Sektöre hareket getirmesi beklenen isimler de maalesef büyük bir etki yaratamadı. Peki şimdi ne olacak? Müzik dünyasına belki de beklenen hareketi yine Tarkan getirecek. Her ne kadar Nazan Öncel ile yaptığı "Hadi O Zaman" adlı düet şarkı yeterince ilgi görmese de, İskender Paydaş'ın albümünde yer alacak ve tek başına söyleyeceği şarkının bu yazın hiti olabileceğini daha çıkmadan hissedebiliyorum. Ayrıca bir diğer umudum da Ozan Doğulu'nun çıkacak olan albümünde yer alacak olan Ajda Pekkan şarkısı, uzun süredir sesi çıkmayan Ajda Pekkan'ın dönüşü muhteşem olacak bence. Bu da demek oluyor ki umudumuz yeni çıkacak aranjör albümlerinde. Tabii bir de çıkmaya hazırlanan Serdar Ortaç albümü var, bu albümü de merakla bekliyorum çünkü uzun zamandır sağlam bir hit çıkartamayan Serdar Ortaç'tan yaza hareket getirecek bomba bir şarkı gelmesini bekliyorum.

Beklediğim ve yaza hareket getirebilecek başka isimler de var, örneğin Hadise. Uzun zamandır yeni albümünü bekleten Hadise çok yakında sevenlerine güzel bir sürpriz yapabilir. Yeni albümünü çıkartmaya hazırlanan bir diğer isim de Deniz Seki; sözleri İsra Gülümser'e ait olan "İyisin Tabii" adlı çıkış şarkısını dinledim ve çok beğendim, çıktığı gün dikkatleri üzerine çekecektir diye düşünüyorum. Bengü de yaza özel muhteşem bir şarkı ile sevenlerini sevindirecekti ve eğer çıksaydı hakikaten o şarkıyla ortalığı kasıp kavururdu ama maalesef albümünü Eylül ayına ertelemiş. Ferhat Göçer ise oldukça hızlı davrandı ve yaza özel iki tane enerji dolu sürpriz şarkı hazırladı. Haziran ayında çıkacak olan proje, yaz aylarında iyi gelecek ve bol bol dinlenebilecek enerjide hit şarkılardan oluşuyor.

Son dönemde yapılan en farklı ve güzel şarkının Ayşe Hatun Önal'ın seslendirdiği "Çak Bir Selam" adlı şarkı olduğunu düşünüyorum. Alper Narman ve Onur Özdemir şarkısı olan "Çak Bir Selam" hem zeki hem de eğlenceli bir şarkı, ne zaman duysam keyfim yerine geliyor. Aslında şu ana kadar yazın şarkısı olmaya en yakın şarkı bu şarkı ama maalesef şarkı ve Ayşe Hatun Önal alternatif bulunduğu için tam olarak herkese hitap edemiyor ve bir yerde ilerlemesi yarım kalıyor gibi.

Atiye ile İskender Paydaş'ın, "Bu İşte Bir Yalnızlık Var" adlı film için hazırladıkları "Yetmez" adlı şarkı, dinledikçe daha da güzelleşiyor ve anlam kazanıyor. Sözleri Murat Güneş'e, bestesi ise İskender Paydaş'a ait olan şarkının her ne kadar temposu yüksek olsa da sözleri o kadar dramatik ki her dinlediğimde garip bir şekilde hüzünleniyor ve yaşadığım her şeyi yeni baştan düşünmeye başlıyorum; "Aslında bu işte bir yalnızlık var"...

Gülşen

Hande Yener'in "Alt Dudak" adlı şarkısını çok eğlenceli buldum ama klibi geciktiği için mi yoksa yeterince etkili olmadığı için mi bilemiyorum bir türlü tam anlamıyla ses getirmedi. Hande Yener'in klipleri hep geç çekiliyor ve bence bu da şarkının hızlanmasını geciktiriyor. Eğer, sözü ve müziği Altan Çetin'e ait olan "Alt Dudak" için sıcacık ve eğlenceli bir yaz klibi çekilirse daha fazla yol alacağını düşünüyorum. Haziran ayında çıkacak olan "Mükemmel" adlı Hande Yener albümünden umutluyum, özellikle "Kış Masalı" adlı Sezen Aksu klasiklerinden olan şarkının yeni halini çok merak ediyorum.

Demet Akalın'ın çıkış şarkısı olan "İlahi Adalet" yeteri kadar ses getirmedi bence. Albüme ismini veren, sözleri Gökhan Şahin'e müziği ise Emrah Karaduman'a ait olan "Rekor" adlı şarkı çok daha iyi ve eğlenceli bir şarkı, özellikle "hiç ummadığım çiftler rekor kırıyor" lafı çok zekice olmuş. Umarım ikinci klip bu şarkıya gelir ve izlemesi keyifli olacak renkli, yazlık, neşeli bir klip çekilir.

Oldukça iddialı bir şekilde müzikseverlere sunulan Gülşen ve Murat Boz düeti "İltimas", dinledikçe güzelleşti ama yine de tam olarak hedefledikleri başarıya ulaştıklarını düşünmüyorum. Bu kadar popüler iki isim bir araya gelince bence çok daha başarılı bir sonuç ortaya çıkmalıydı. Örneğin, Gülşen'in Murat Dalkılıç'a verdiği şarkı "Bir Güzellik Yap" çok daha fazla ses getirmişti. Her ne kadar o şarkı düet olmasa da Gülşen'in sesini vokalde çok fazla duymuş ve memnun olmuştuk. Açıkçası, o zamandan beri hala bu şarkı kadar iyi bir yaz şarkısı çıktığını düşünmüyorum. Murat Dalkılıç da şu günlerde yeni albümünün hazırlıklarına devam ediyor, umarım yine muhteşem bir şarkı ile müzik dünyasına heyecan katar.

Gökhan Özen'in, sözü ve müziği kendisine ait olan "Benden Sorulur" adlı şarkısını da eğlenceli şarkılara aday olarak gösterebilirim, hem eğlenceli hem de "giderli" olan şarkı hemen dile takılıyor ve dinlerken gülümsetiyor; "Seni artık sevesim yok, hiç arkadaş kalasım yok, selamını alasım yok, gördüğünde hatırla"...

Erdem Kınay ve Merve Özbey'in "Helal Ettim" adlı şarkısı, her ne kadar çıkalı çok zaman olmuş olsa da hala güzelliğini koruyor ve "Duman" gibi fenomen şarkı olma yolunda hızla ilerliyor. Her iki şarkının da sözleri Deniz Erten'e, bestesi ise erdem Kınay'a ait. Keşke bu kadar muhteşem bir şarkıya daha güçlü ve anlamlı bir klip çekilmiş olsaydı, ayrıca klip de bu kadar gecikmemiş olsaydı diye düşünmeden edemiyorum. Yine de bu yazın en çok çalacak şarkılarından olacağı kesin.

Geçtiğimiz yazın şarkısı kesinlikle Gülşen'in "Yatcaz Kalkcaz Ordayım" adlı şarkısı oldu. Bu yazın şarkısı ise hala belli değil. Ya çıkmadı ya da daha fark edilmedi ama çok iyi bir şarkı, hele de yazın şarkısı olacak bir şarkının çıkar çıkmaz kendini belli edeceğini düşünüyorum. Umarım çok yakında daha iyi şarkılara kavuşur ve keyifli bir yaz geçiririz. Müzikle ve aşkla dolu güzel günler diliyorum...