Menü
Röportaj : Göksel Tan: "Olur Görürsem Söylerim"
19 Nisan 2014 Cumartesi - 00:17 GMT
Göksel Tan

Müzik tutkusu ile hayallerinin peşinden giden Göksel Tan, Eylül ayı içerisinde çıkarmayı planladığı albüm çalışması öncesinde "Olur Görürsem Söylerim" adlı yepyeni single çalışmasını müzikseverlerin beğenisine sundu ve yazarımız Mine Ayman'a yeni şarkısını anlattı...

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Müziğe lise yıllarımda gönül verdim ve ilk olarak müzik çalışmalarıma amatörce Bandırma'da başladım. Daha sonra üniversite için Ankara'ya gittim ve üniversitenin ilk yıllarından itibaren Türk Sanat Müziği ve Şan eğitimi almaya başladım. Albüm yapma kararımı da o zamanlarda vermiştim. Daha sonra eğitimimin devamı için gittiğim Amerika'da da bu kararım doğrultusunda ilerledim. Ancak albüm hayalimi gerçekleştirme fırsatını, geçen yaz ünlü Besteci Şehrazat'ın kuzeni Yonca Kubalas'la tanıştığımda yakaladım. Tanıştıktan sonra işler ivme kazandı ve birlikte çok güzel bir proje gerçekleştirdik.

Göksel Tan

"Olur Görürsem Söylerim" adlı single çalışmanın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve kimlerle çalıştın?

Albümün çıkış şarkısını seçerken biraz zorlandık, çünkü her şarkının ayrı bir güzelliği var. "Olur Görürsem Söylerim" şarkısını seçmemizin nedeni, yaklaşan bahar aylarında sıcacık, insanın içini kıpırdatan bir şarkı olmasıydı. Söz ve bestesi Bülent Yetiş'e ait olan bu eserin aranjörü Cüneyt Yalmaz, mix & masteringini ise Barış Büyük yaptı. Şarkının kendisi kadar çekici ve renkli klibinin yönetmeni ise Tamer Aydoğdu. Fotoğraf çekimlerimi sevgili Uğur Özkul yaptı.

Ekibimizdeki herkes ile çalışmak bana büyük keyif verdi. Ancak bu saydığım isimler yalnızca bu şarkıda emeği geçenler. Albüm çerçevesinde baktığımızda yine daha bir çok işinin en iyileri arasında yer alan ustalarla çalışıyoruz. Bunları da daha sonra zamanı gelince sizlerle paylaşacağım.

Bu şarkının sana ulaşma hikayesini anlatır mısın?

Türk müziğine büyük eserler kazandırmış, bestelerin Sultanı, Şehrazat'tan cover alma fikriyle yola çıktığım bu projede sevgili Bülent Yetiş ile de tanışmak kısmet oldu. Kendisinden "Olur Görürsem Söylerim" şarkısını ilk dinlediğim andan itibaren kulağıma takıldı ve şarkının esprili sözleri beni cezbetti. Bu yüzden anında bu şarkıyı albüm repertuvarına dahil ettik.

Tarzından etkilendiğin isimler oldu mu? Single yapmanda sana destek olan sanatçı dostların var mı?

Okuma koçluğumu da yapan Bülent Yetiş bana en büyük desteği veren sanatçı dostum oldu. En başta kendisinin müzik bilgisi, ağır başlılığı ve hoşgörüsü benim için bu ilk stüdyo deneyimimde bir hayli moral desteği oldu. Bülent Yetiş'in yanı sıra, Devlet Opera ve Balesindeki sanatçı arkadaşlarımdan da destek gördüm. Tarzımın oluşmasında, sanırım şimdiye kadar dinlediğim her sanatçının etkisi oldu.

"Olur Görürsem Söylerim" adlı şarkının klibini kim çekti ve nasıl bir klip oldu?

Klibi İstanbul Midas Stüdyoları'nda Tamer Aydoğdu yönetmenliğinde çektik. Klipte oynayanların hepsi kendi dostlarım. Bülent Yetiş de beni kırmayarak, klibimde oynamayı kabul etti. Kız kardeşim Yasemin Tan da, köpeği Gina ile katılarak bana destek verdi. Çekimler için toplamda 60 kişilik bir ekip olarak 15 saat çalıştık. Ben kendi adıma konuşacak okursam, oradaki pozitif enerji ile bir 15 saat daha çekime yorulmadan devam edebilirdim. Ekibin profesyonelliği ve beni seven dostlarımın varlığı, bu başarılı sonuca ulaşmamızı sağladı. Hatta yan stüdyoda çekimi biten bir yarışma programının seyircileri şarkının ritmine kendilerini kaptırdılar ve bizim eğlence havasındaki çekimlerimize seyirci olup, dans etmekten kendilerini alamadılar.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Türk müziğinin geldiği noktayı çok başarılı buluyorum. Ancak tüketimin hayatın her alanında oldukça hızlandığı bir dönemdeyiz. Albümlerdeki şarkı sayısı da piyasada daha sık ve taze bulunma isteğinden dolayı azalmaya başladı. Gelişen teknoloji artik istediğimiz şarkıya anında ulaşmamızı sağladı. Eskiden albümü CD çalara yerleştirip, değiştirme gereği hissetmeden dinlerken dalıp gittiğimiz tek bir sanatçıya ait albümleri benim dışımda da özleyenler olduğuna inanıyorum. İşte bu nedenle hazırlıyor olduğumuz bu albümün, herkese hitap eden, eğlenceli, tekrar tekrar dinlenebilen bir eser olarak Türk Pop Müziği tarihindeki saygın yerini alarak, beğeni toplayacağını umuyorum.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsun? Sence eğer katılırsak bu sene bizi kim temsil etmeli?

Eurovision şarkı yarışması geceleri benim için yılbaşından sonra, ailemle veya arkadaşlarımla geçirdiğim en keyifli TV geceleri olmuştur. Hatta yeni single'ımın dijital platforma girdiği ilk günler, sayacı kontrol ederken, kendimi 12 puan bekleyen Eurovision temsilcisi gibi hissettim :) Bence eğer Türkiye gelecekte Eurovision'a katılacaksa, ya seçtiği müziklerin Türkiye'nin kültür mozaiğini yansıttığı için Sıla'nın ya da uluslararası çeşitliliğe sahip bir yoruma sahip olan Işın Karaca'nın bizi temsil etmesini tercih ederdim.

Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı? Sahne çalışması yapmayı düşünüyor musun?

Üzerinde çalışıp, taslaklarını oluşturduğumuz bir kaç projemiz var. Bunları zamanı geldiğinde dinleyenlerimle ilk fırsatta paylaşacağım. Sahne çalışması tabiki planlarımın arasında var. Ancak bu aralar albümün mükemmel olması için ekip olarak çok çalışıyoruz. Çok yakın bir zamanda bu çalışmaları tamamlayıp dinleyenlerimle beraber olmak için sabırsızlanıyorum. Dinleyenlerim benim hakkımda en güncel bilgilere Facebook ve Twitter'da bulunan "gokseltan" sayfalarından ulaşabilirler.

twitter.com/gokseltan
facebook.com/gokseltan

Tüm dinleyenlerime, sağlıklı, mutlu ve müzik dolu günler diliyorum.