Menü
Röportaj : Ferhat Başer röportajı!
06 Nisan 2014 Pazar - 00:45 GMT
Ferhat Başer

"Kalp Ağrısı" isimli single çalışmasıyla geçtiğimiz sene hızlı bir giriş yapan Ferhat Başer, "Fasl-ı Bahar" adını verdiği ilk albüm çalışmasını müzikseverlerle buluşturdu. Sekiz Müzik Yapım etiketi ile dijital platformlarda ve müzikmarketlerde yerini alan Fasl-ı Bahar albümünü yazarımız Mine Ayman'a anlattı...

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Bir müzik aletiyle tanıştığımda dört yaşındaydım, babam bana ufak bir saz almıştı. Hep derim "o saz benden çok çekti" diye. Daha sonraları sevgili Nezih Onur'dan gitar dersleri almaya başladım. Zamanla cafe ve mekanlarda tek gitar performanslar, grup ve orkestra projeleri ile 2011 ve 2013 de single projelerimle müziğe devam ettim. Son olarak 2014'de "Fasl-ı Bahar" albüm repertuarı ile 8 şarkılık bir albüm yapmaya karar verdim.

"Fasl-ı Bahar" adlı albümünün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve albümde kimlerle çalıştın?

Albüm repertuar hazırlığı dahil toplam bir sene sürdü. Albümde sevgili Kaan Gökman, Koray Aykılıç, Erol Temizel, Bertan Asllani, Olcay Yavuz gibi isimlerle beraber olduk. Söz ve müzikleriyle Alper Şahin ve Erol Özdamar albümüme büyük destek oldular.

Albümünün çıkış şarkısı olan "Boşver" nasıl ortaya çıktı, bir hikayesi var mı?

"Boşver" sevgili Alper Şahin'den geldi. Bitti dediğimiz son anda albümün çıkış ve klip şarkısı olmasına karar verdik. Sözleri bizleri mest etti diyebilirim. Ekip arkadaşlarımızla beraber düzenlemesini hemen tamamlayıp çıkış şarkısı olmasına karar verdik. Hikayesi Alper Şahin'de gizli diyelim.

Kendi şarkılarını yazan, besteleyen, hatta aranje eden birisin; bundan sonra da kendi şarkılarınla mı müzik yolculuğuna devam etmeyi planlıyorsun? Başka isimlere de şarkı vermeyi düşünüyor musun?

Bu albümde ilk olarak arajmana girdim açıkçası, albüm şarkıları benim için çok özeldi, bunların mutlaka başka ellerde çok daha farklı olabileceğini düşünsem de ilk zamanlar içime hatta içimize sine sine yoğunlaşmak ve yorumlamak için bol zamanımız oldu. Bir müzisyen olarak kendi albümlerimde geçirdiğim sürece bakarsam tam albüm için arajmana girmeyi pek düşünmüyorum artık. Fakat başka proje ve teklifler geliyor evet bunlar için her zaman yapmayı düşünüyorum.

Bu sene farklı isimler için de hazırlık yapıyorum, keza tekliflerde geliyor güzel çalışmalar olabilir zamana bırakıyorum şimdilik.

Albümünü hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu? Albüm yapmanda sana destek olan sanatçı dostların var mı?

Sürekli takip ettiğim isimler var, bu albümde özellikle bana gelen yorumlar arasında ki bu beni her zaman mutlu etti, sevgili Gökhan Tepe havası var dediler. Kendisi benim en beğendiğim ve takip ettiğim isimlerin ilk başında olduğu için sevindim. Sanatçı dostlarım var evet ama birebir bu albüm için destek aldığım belirli isimler olmadı açıkçası.

İlk klip "Boşver" adlı şarkıya çekildi, bundan sonra hangi şarkıları kliplendirmeyi planlıyorsun?

Yaz için yeni bir şarkı hazırlığına girdik, "Fasl-ı Bahar" albümünün dışında bu bir single projem olacak. Fakat kliplendirir miyiz henüz onu düşünmedim ama albümden sırada bir şarkımız var kliplenecek. "Sazlar Çalsın" adlı şarkıma yoğunlaşıyoruz bu aralar.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Şuan tam yaz dönemi ve yeni albümler geliyor, geçtiğimiz sezondan çok güzel isimler var evet, bu ara takıldığım seslerden biri İrfan Özata ve Yılmaz Taner var. İlk aklıma bu isimler geliyor ama ciddi ve güzel projeleri severek ve işim gereği takip ediyorum.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsun? Eğer katılırsak sence bu sene bizi kim temsil etmeli?

Eurovision için açıkçası belirli seneler hariç doğru isimlere ya da seslere karar verdiğimizi pek düşünmüyorum. Çok iyi pop yorumcularımız var ama şimdiye kadar ya hiç teklif gitmedi ya da gitti kabul etmediler. Keza Eurovision'da bize gösterilen tavır da pek samimi gelmiyor. Bu da kabul etmemelerine sebep olabilir. Bu sene güzel çıkış yapan isimler var şuan pek yeterli değiller, umarım önümüzde ki dönemdeki projelere göre doğru bir karar verebiliriz.

Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı? Sahne çalışması yapmayı düşünüyor musun?

Evet bahsettiğim gibi yaz için albüm dışı bir single projesi hazırlıyoruz. Haziran gibi çıkmış olur sanırım. Onun dışında albüm lansman ve konserlerini önümüzdeki aylar için organize etmeyi planlıyorum. Gönülde çok mekan ve gidip sahne almak istediğim iller var. Güzel talepler ve tepkiler geldikçe seviniyorum, heyecanlanmıyorum desem yalan olur.