Menü
Röportaj : "Ben sahnede pahalı şarkılar yorumluyorum..."
20 Şubat 2014 Perşembe - 13:02 GMT
Ali Altay

"Parantez içinde mutluluklar yaşıyoruz, her şeye çok yakın ve kenarındayız hayatın. Giden hiçbir şey geri gelmediğine göre, kalanların kıymetini bilip mutlu olmalıyız..." Ali Altay "İşte Hayat" isimli maxi single çalışmasını müzikseverlerle buluşturdu ve yazarımız Mine Ayman'a yeni çalışmasını anlattı...

"İşte Hayat" adlı 3 şarkıdan oluşan yeni çalışmanızın hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve kimlerle çalıştınız?

Şarkılara karar vermekle geçen toplam süre 8 ay, fakat 3 aylık süresini stüdyo çalışması olarak geçirdik. Müzik yönetmenliğini ve şarkıların aranjelerini Mehmethan Dişbudak üstlendi. Eser sahipleri olarak, Zülfü Livaneli - Ferhat Livaneli, Murat Hasarı ve Ayşin Altay ile çalışmamızı yaptık.

Ali Altay

İlk olarak hangi şarkı kliplenecek?

İlk klip şarkımız 25 yıl önce Sezen Aksu'dan dinlediğimiz Zülfü Livaneli - Ferhat Livaneli imzasını taşıyan “Zor Yıllar” adlı esere olacak. İlk klip şarkısı kararını radyo programcısı arkadaşlarımın fikirleri doğrultusunda aldık.

"Zor Yıllar" adlı şarkıyı yorumlamak nereden aklınıza geldi? Sahne aldığınızda söylediğiniz bir şarkı mıydı?

Sahnemde usta isimlerin şarkılarını yorumlamak keyif veriyor, "Zor Yıllar" da sahnemde yer verdiğim şarkılardan biriydi, bu projede yer aldığı için çok mutluyum.

"Yanarım" adlı şarkıyı yıllar önce Sertab Erener'den dinlemiştik, şimdi sizin yorumunuzla bambaşka olmuş, bu şarkının size ulaşma hikayesini anlatır mısınız?

"Yanarım" çok sevdiğim kardeşim, arkadaşım, dostum olan Murat Hasarı şarkısıdır. Sertap şarkıyı mükemmel yorumlayıp çok da sevdirmişti. Ben ise şarkıyı sözlerinin ilk yazıldığı hali ile ve başka bir düzenleme yaparak müzikseverlerin beğenisine sundum.

"Yanarım" şarkısı da kliplenir mi? Aklınızda nasıl bir proje var?

"Yanarım" şarkısı mutlaka kliplenecek. Klipte sevgili Murat Hasarı'nın şarkıyı yazarken yaşadığı anılara yani şarkının gerçek hikayesine de yer verilecek.

Daha önce "Tamirci Çırağı" ve "Sultan Süleyman" gibi çok önemli şarkıları da cover yapmıştınız, eski şarkıları yorumlamaya devam edecek misiniz? Aklınızda yorumlamayı düşündüğünüz başka şarkılar da var mı?

Ben kendi ifademle sahnede pahalı şarkılar yorumluyorum. Pahalı derken yanlış anlaşılmasın burada pahalıyı paha biçilmez anlamında kullanıyorum :) Ve eski şarkıları yorumlamaya devam edeceğim. Aslında onlar hiç eskimeyen şarkılar.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsunuz? Beğendiğiniz albümler ve isimler hangileri?

Her dönemde başarılı çalışmalar oluyor. Sıla, Mehmet Erdem, Bora Duran, Gece Yolcuları, Gripin şu an aklıma gelenler arasında.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsunuz? Eğer yarışmaya katılırsak sizce bu sene bizi kim temsil etmeli?

Yarışmaya katılıp başarı elde etmiş arkadaşlarımız var. Ancak bende her dönemde aklımda soru işaretleri bırakmış bir yarışma. Kimin katılması gerektiği konusunda isim beyan etmek istemem ancak müziği hakkıyla yapan birisi gitsin.

Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projeniz olacak mı? Sahne çalışmalarınız devam ediyor mu?

Çok sürpriz bir proje üzerinde çalışıyorum ve bitince beğenileceğine inanıyorum. Sahne benim hayatım, 33 yıldır yani çocukluğumdan bu yana sahnedeyim, konserlere devam.