Menü
Röportaj : "Şarkım adı gibi ölene kadar kalıcı olacak..."
30 Ocak 2014 Perşembe - 00:19 GMT
Cefi

Dünyaca ünlü Yunanistanlı starlar Kaiti Garbi ve Angela Dimitriou gibi isimlerin sahnesini paylaşan Cefi'nin "%100 Aşk" adlı üç şarkının yer aldığı maxi-single çalışması, DMC Müzik etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. İlk klip şarkısı "%100 Aşk" sonrası ikinci klibi "Ölene Kadar"ı müzikseverlerle paylaşan Cefi, yazarımız Mine Ayman'ın sorularını yanıtladı...

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın?

Müzikle tanışmam orta öğretimde sınıf arkadaşlarımızla kurduğumuz bir rock grubu ile başladı, bizler için muhteşem bir hobiydi o zamanlar, yabancı rock gruplarından etkilenip onlar gibi giyinirdik. Sonrasında müzik hep hayatımda oldu, profesyonel olarak sahne almaya başladım ve bu günlere ulaştım.

Uzun yıllar Yunanistan'da yaşamış olman senin için avantaj mı yoksa bir şeylerin olmasını geciktirdi mi?

Cefi

Bana Türkiye'den başka hangi ülkede dünyaya gelmek istediğim sorulsa hemen Yunanistan derdim, nedeni çok basit Türk kültürüne en yakın kültür çünkü... Gerek insanları, gerek müziği, hatta yemeklerimize kadar aynıyız. Tabi ki Yunanistan'da yaşamam benim için avantaj oldu çünkü şu an Yunan dilini ana dilim gibi konuşuyorum, o kültürü sünger gibi çektim içime. Yaklaşık on sene boyunca Yunan sahnelerinde önemli isimlerle bir aradaydım, bu da büyük bir tecrübe oldu benim için.

"%100 Aşk" adlı albümünün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve albümde kimlerle çalıştın?

Albüm yapma kararı aldıktan sonra ekibimle birlikte aceleci olmadan hareket ettik, yaklaşık iki yıl hazırlandık şarkılar için çünkü albüm yapmış olmak için değil kalıcı olmak için döndüm ülkeme, o yüzden çok titiz davrandık. Albümde Atınç Tombak ve Ulaş Önal gibi aranjörlerle çalıştım ve çok da memnun kaldım, ikisi de birbirinden değerli müzik adamları.

Albümünün çıkış şarkısı olan "%100 Aşk" nasıl ortaya çıktı, sana ulaşma hikayesini anlatır mısın?

%100 Aşk şarkısını zaten Atina'da sahnede söylerdim, çok da hoşuma gidiyordu yapımcım Gökay Özkan'a dinlettim beğendi, o da Samsun Demir'e dinletti o da beğenince işe koyulduk. Sözlerini benim yazdığım bu şarkıyı umarım müzik severler de beğenmiştir.

Şu günlerde "Ölene Kadar" adlı şarkınla ekranlardasın, klip hikayeni anlatır mısın?

"Ölene Kadar" adlı şarkım, yapımcım Gökay Özkan'ın bana dinlettiği Ermenice bir eserdi. O an bayıldım şarkıya ve aynı gün "Ölene Kadar"ın sözlerini yazdım. Bu şarkının klibi için ciddi bir imaj değişikliği yaparak uzun saçlarımı kestirdim. Klibin senaryosunu sevgili Seren Serengil bir sohbette bana söyledi ve çok hoşuma gitti. O gün aynı masada olan Nalan Aksoy arkadaşım da hep bir klip çekmek istediğini söyleyince birlikte çalışmaya karar verdik. Şu günlerde, çok güzel tepkiler aldığım şarkım eminim adı gibi ölene kadar kalıcı olacak.

Albümünü hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu? Albüm yapmanda sana destek olan sanatçı dostların var mı?

Albüm esnasında hiç bir sanatçının etkisi altında kalmadım çünkü zaten benim yıllardır oturmuş olan bir tarzım var ama manevi desteği için Ziynet Sali'ye canı gönülden teşekkürü borç bilirim.

Bundan sonra hangi şarkını kliplendirmeyi planlıyorsun? Yeni proje için bir tarih belirledin mi?

Yeni projemizin startını verdik, bahar aylarında iki şarkılık güzel bir single daha hazırlamış olacağım.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Yeni nesil müziğe istediği zaman ulaşabildiği için oldukça şanslı ve bu durum bence harika, herkes müzik eleştirmeni gibi şarkıları anlayıp yorum yapabiliyorlar, böylece geri dönüşleri çok daha hızlı bir şekilde alabiliyoruz. Artık Türkiye'de aranjörler, maestrolar ve dj'ler de albüm yapıyor, bu müzik çeşitliliği açısından Türkiye için harika bir gelişme bence. Artık bestecilerin ve söz yazarlarının yani gerçek kahramanların adı daha çok geçiyor, bu da güzel bir ilerleme. Beğendiğim sanatçılar arasında farklı tarzıyla, kalemi ve yorumu ile Sıla var. Ziynet Sali'yi de çok beğenerek dinlerim, tabii ki Sezen Aksu ve dev bir sanatçı olan Müzeyyen Senar da benim için özel isimlerden. Erkek sanatçılarımızdan rahmetli Tanju Okan benim severek dinlediğim bir ses, Tarkan ve tabii ki sanat güneşimiz rahmetli Zeki Müren de benim için özel seslerden.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsun? Sence bu sene eğer yarışmaya katılırsak bizi kim temsil etmeli?

Eurovision yarışması amacından çıkmış olup komşuculuk oyununa dönen bir yarışma oldu son dönemlerde. Mesela Azerbaycan bence üç sene üst üste birinciliği hak ediyordu ama olmadı maalesef. Çok siyasi bir yarışma olduğundan katılmama kararımızı doğru buluyorum. Eğer katılırsak da Eurovision'da görmek istediğim tek isim Bülent Ersoy'dur.

Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı?

Oyunculuğa çok hevesliyim ve bir kaç teklif aldım ama kabul etmedim, inşallah güzel bir proje olursa seve seve oynamak isterim.

Gece hayatının aranan isimlerindensin, sahne çalışman nasıl devam ediyor ve sahnede bu kadar beğenilmenin sırrı ne?

Farklı bir tarzım var ve sahnede her telden şarkılar söyleyerek bu başarıya ulaştığımı düşünüyorum. Tabii ki başarılı olmamda yıllardır sahne alıyor olmamın, özellikle de Atina sahnelerinin etkisi büyük. Yaptığım müzik çok sıcak, aynı mekanda tüm müzik sevenler bir olup eğleniyoruz, eğlenerek ve severek yaptığım için bu işi çok zevk alıyorum, sanırım başarının sırrı bu ama daha kendimi tam olarak hayal ettiğim başarıya ulaşmış olarak görmüyorum, her zaman kendimi geliştirip başka bir seviyeye çıkmaya gayret ediyorum.