Menü
Mine Ayman: Biten yazla birlikte müzik dünyasındaki son durum!
22 Eylül 2013 Pazar - 21:35 GMT
Gülşen

Merhaba, uzun zamandır yeni yazı yazmadım çünkü yazacak çok fazla iyi şarkı bulamadım. Yaz biterken, şöyle bir değerlendirme yazısı yazayım bari dedim. Bütün yazı, Gülşen'in "Yatcaz Kalkcaz Ordayım" adlı eğlenceli şarkısıyla geçirdik, bu şarkıyı geçecek ve unutturacak başka bir şarkı olmadı maalesef. Dolayısıyla bu sene Gülşen'in senesi oldu ama başkalarına verdiği şarkılar o kadar da ses getirmedi bence...

Gülşen

Örneğin, Ajda Pekkan'a verdiği "Ara Sıcak" adlı şarkı, her ne kadar ben çok farklı ve güzel bulsam da beklenen ilgiyi görmedi çünkü fazla çılgındı, tam olarak algılanamadı! Ayrıca, çok iddialı bir şekilde piyasaya sunulan Mustafa Sandal'ın seslendirdiği "Tesir Altında" adlı şarkı da beklenen bomba etkiyi yapmadı. Bence, "Tesir Altında" adlı şarkıyı Gülşen kendisi okusaydı çok daha etkili olabilirdi, bu şarkının Mustafa Sandal'ın ses ve yorumuna uymadığını düşünüyorum. Hatta şarkıda Gülşen'in sesini duyduğumuz yerlerin daha etkili ve duygulu olduğunu düşünüyorum. Yakında çıkacak olan Murat Boz ve Murat Dalkılıç albümlerinde de Gülşen şarkıları olacakmış, bakalım bu isimlerde yeni Gülşen şarkıları nasıl olacak? Gerçi Murat Dalkılıç, "Bir Güzellik Yap" ile büyük başarı yakalamıştı, aynı başarı yeni şarkıda da sürebilir gibi geliyor çünkü Gülşen ve Murat Dalkılıç'ın enerjisi ve tarzları tuttu bence.

Gülşen, ilk günden beri hit olduğunu söylediğim "Kardan Adam" şarkısını yazın ortasında kliplendirdi ve ortaya muhteşem bir klip çıktı. Bu şarkıyla da oldukça başarılı olan Gülşen, şu günlerde, yine ilk günden beri çok güzel olduğunu söylediğim "Irgalamaz Beni" adlı şarkısını da sonunda kliplendirdi. Bu şarkının klibini çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim, özellikle dansları ve kıyafetleri başarılı bulmadım, bende "Lady Gaga" havası uyandırdı yani orijinal gelmedi ama Gülşen'in tavanda asılan dev disko topunun üzerinde sallandığı sahneleri çok estetik ve seksi buldum. Ayrıca, klibin başında kullanılan dev yapraklı çiçeğin içinden çıkma sahnesi oldukça etkileyici olmuş. Son albümünde yer alan, "Saklandım İzlerinde" ve "Kendine Müslüman" adlı şarkılara da bir klip gelmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu yaz dinlemekten bıkmadığımız bir diğer şarkı da sözleri Deniz Erten'e, bestesi ise Deniz Erten ve Reşit Gözdamla'ya ait olan Burcu Güneş'in seslendirdiği "Gül Kokusu" adlı muhteşem şarkı oldu. Şarkı o kadar aşk dolu ki, bir türlü eskimedi ve hala radyoların da en çok çaldığı şarkılardan biri. Aynı şekilde, sözleri Deniz Erten'e ve bestesi Erdem Kınay'a ait olan Merve Özbey'in "Duman" şarkısı da hala eskimedi ve bu yaz da en çok çalınan şarkılardan olmayı yine başardı. Yakında Erdem Kınay'ın ikinci "Proje" albümü çıkacak ve müzik dünyası yeniden oldukça hareketlenecek. Yeni Erdem Kınay albümünde, Merve Özbey'in seslendirdiği "Helal Ettim" adlı şarkı, "Duman" gibi yine fenomen olacak. Ayrıca, yeni Erdem Kınay albümünde Sibel Can'ın seslendirdiği "Alkışlar" ve Demet Akalın'ın seslendirdiği "Yalnız Ordusu" da çok beğenilecek ve hit olacak, bu şarkılar çıksın diye oldukça sabırsızlanmış durumdayım. Yeni "Proje" albümünde, Murat Boz "İlk Anda", Bengü "Kolay Gelsin" ve Aynur Aydın "Sınır (Çekilebilirsin)" adlı iddialı şarkıları seslendirdi, albümdeki tüm sözler Deniz Erten'e ve besteler Erdem Kınay'a ait.

Sertab Erener "İyileşiyorum" adlı duygusal şarkısıyla yine kendinden söz ettirmeyi başardı ve şarkı çok sevildi. Şu günlere ekranlarda olan "Öyle de Güzel" adlı şarkısını da çok sevdim, özellikle masal dünyası yaratılarak çekilen renkli klip görüntüleri ve danslar çok başarılı.

Kliplerden konu açılmışken, Ziynet Sali'nin yeni "Deli" klibini de çok beğendim, Nihat Odabaşı yine harikalar yaratmış ve ortaya çok havalı bir klip çıkmış. "Deli" adlı şarkının yeni versiyonuna çekilen klip, keşke yazın başına yetişseydi de yaz bu şarkıyla geçseydi! Son dönemde en sevdiğim ve beni en eğlendiren şarkı, sözlerini Sıla'nın yazdığı adaptasyon şarkı "Deli" oldu. Klip ve bu süper versiyon yazı kaçırsa da, bu dönemde de kendine iyi bir yer bulacak bence.

Bu yaz çok fazla dinlenen şarkılardan biri de Hande Yener'in "Ya Ya Ya Ya" adlı şarkısı oldu, bu şarkı çıktığında çok sevmiştim ve yazın bu şarkıyı bol bol duyacağımızı yazmıştım ama keşke böyle eğlenceli bir şarkının daha keyifli ve anlamlı bir klibi olsaydı! Klibi izlerken şarkının ruhuyla hiçbir alaka kuramıyorum ve Hande Yener'e artık daha güzel klipler çekilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yakında Hande Yener'in de yeni albümü çıkacakmış, üstelik uzun zamandır arasının kötü olduğu Altan Çetin ile barışmışlar. Bu haber beni çok sevindirdi, barışmak için geç bile kaldılar. Birbirlerine, müzikte çok yakışan bu iki isimden yakında bomba hit şarkılar çıkmasını bekliyorum. Bu arada Berksan da kendisine yeni şarkı hazırlığında, yakında "Ya Ya Ya Ya" gibi şaşırtacak ve çok konuşulacak seksi bir şarkıyla sizlerle buluşacak.

Soner Sarıkabadayı

Kenan Doğulu'nun "Kız Sana Hayran" adlı şarkısını maalesef hiç beğenmedim, yazmak için sabırla bekledim belki severim diye ama olmadı, olmuyor! Eski şarkısı "Güzeller İçinden"e benzeyen şarkı, beni hiç heyecanlandırmadı. Sözleri de oldukça karışık ve alakasız, özellikle şarkıdaki "çoğul" yazı tarzını hiç anlamış değilim. Ozan Doğulu, klipte muhteşem görünüyor ve sempatik hareketleriyle Kenan Doğulu'yu gölgede bırakıyor, abisi olmasına rağmen çok daha genç ve fit duruyor.

Soner Sarıkabadayı yeniden hit şarkılar yapmaya başladı, "Burada Biri Var" ve "İnsan Sevmez Mi" adlı şarkılarından sonra "Kutsal Toprak" adlı şarkı da çok sevildi. Şarkı çok güzel ve sözler çok ilginç, hemen dile dolanıp ezberleniyor ama "Pas" adlı eski hit şarkısına çok benziyor! Soner Sarıkabadayı, kendisine daha iyi klipler çektirirse ve kliplerde daha iyi kıyafetler seçerse çok daha beğenilen biri olabilir, bence acil yeni bir imaja ihtiyacı var.

Fettah Can'ın yeni şarkısı "Yalanlar Cumhuriyeti" çıktı ama henüz beni heyecanlandıramadı çünkü eski şarkılarına çok benziyor. "Sana Affetmek Yakışır" ve "Boş Bardak" o kadar güzel ki bu şarkıların üzerine bu şarkının çıkabileceğini sanmıyorum. Ayrıca, "Rüzgar Ektim Fırtına Biçeceğim" adlı bir önceki şarkısına da çok benziyor.

Gökhan Tepe sessiz sedasız yani magazine ve polemiğe hiç bulaşmadan müzik yolculuğuna devam ediyor, "Adı Aşk Olsun" adlı şarkıyı çok beğendim, çok samimi ve anlamlı bir aşk şarkısı olmuş. Böyle pozitif ve sakin aşk şarkılarına da ihtiyaç var, her şarkı "giderli" olmak zorunda değil tabii ki.

Halil Sezai ve Mehmet Erdem'in müzik dünyasına ani ve iddialı girişlerinden sonra bu sene de hayatımıza Mabel Matiz girdi. "Zor Değil" adlı şarkısı ile çok sevilen ve son dönemin fenomeni olmayı başaran Mabel Matiz, farklı tarzı ile gelecek vadediyor. Şu günlerde, ekranlarda klibini izlediğimiz eski bir Yıldız Tilbe şarkısı olan "Aşk Yok Olmaktır" da bence harika olmuş, bu yeni tarz şarkıya çok yakışmış.

Göksel "Uzaktan" ve "Yalnız Kuş" adlı şarkılarının başarısından sonra son albümündeki "Aşkın Yalanmış" adlı şarkısını da kliplendirdi ve çok doğru yaptı. Şarkı o kadar anlamlı ki, her dinlediğimde özellikle Göksel'in acılı sesinin de etkisiyle çok fazla hissederek şarkıya kendimi kaptırıyorum. Göksel'in nostalji şarkıları bırakıp kendi şarkılarına geri dönmesi, beni ve bir çok kişiyi oldukça mutlu etti bence.

Son dönemdeki şarkılarla ilgili yorumlarım böyle ama 7 Ekim 2013'e çıkacak bir albüm var ki, mutlaka yazmalıyım. Ferhat Göçer, "Kalbe Kiralık Aşklar" adlı yeni albümü ile çok iddialı geliyor. Albümde yer alan, sözü ve müziği Zeki Güner'e ait olan "Git" adlı şarkı bence kış aylarına damgasını vuracak ve dinleyen herkesi çok sarsacak. Ayrıca, sözleri ve müziği Alper Narman ile Onur Özdemir'e ait olan "Mehtaplı Geceler" ve "İstanbul'un Surları" adlı şarkılar da bence çok hızlı bir şekilde fark edilip hit olacaklar. Ayrıca, albümde yer alan Azeri şarkı "Kim Bilir" de çok konuşulacak. Sabırsızlıkla beklediğim bu albüm, 2013 bitmeden en iyiler arasına girmeyi başaracak bence.

Yeni şarkılarla birlikte, yeni yazımda buluşmak dileğiyle...