Menü
Röportaj : Faruk Emre: "Benim oyuncağım müzik oldu!"
22 Ağustos 2013 Perşembe - 15:35 GMT
Faruk Emre

"Haydi Dans" isimli albümü ve "Gazoz" isimli enerji dolu şarkısıyla müzik dünyasına hızlı bir giriş yapan Faruk Emre, 8 şarkı ve 2 versiyondan oluşan albümünün hazırlık sürecini yazarımız Mine Ayman'a anlattı: "Haydi Dans albümü aslında hayatım boyunca biriktirdiğim bilgilerim ve duygularımdan oluşuyor..."

Müzikle uğraşmaya ne zaman başladın ve albüm yapma kararını ilk olarak ne zaman aldın?

Benim oyuncağım müzik oldu ve iyi ki de öyle olmuş. Müzik ve dans ile yoğurularak büyüdüm. Amatörlükten profesyonel müzik hayatına geçişim ise lise yıllarımda oldu. Müziği damarlarımda hissettiğim an albümüm olması gerektiğine karar verdim ama bunun için her anlamda donanımlı olmalıydım dans, şan, oyunculuk, spor, konservatuvar vs. Kararımı verdikten sonra disiplinli ve çok yoğun bir eğitim hayatım oldu kendimi tam anlamıyla hazır hissettiğimde ise "Haydi Dans" için yola çıktık.

Faruk Emre

"Haydi Dans" adlı albümünün hazırlık aşaması ne kadar sürdü ve albümde kimlerle çalıştın?

"Haydi Dans" albümü aslında hayatım boyunca biriktirdiğim bilgilerim ve duygularımdan oluşuyor yani hazırlık dönemi çok uzun :) Bunları toparlamamız ise stüdyoda çok keyifli iki yıl geçirmemizi sağladı. Albümün müzik direktörü ve prodüktörü Berkan Kaya inanılmaz bir ruh, müzikteki ruh eşim diyebilirim. Dokuz şarkının düzenlemesi Berkan'a ait. Berkan ile 6 - 7 ay sadece dünya müziğinin geldiği son noktayı analiz ettik, trend olan tarzı benimle örtüştürüp bir Faruk Emre sound'u oluşturduk ve içimizdeki müzik aşkına Haydi Dans dedik. Albümde ikinci sırada olan "Gururumu Alt Ettim" şarkımı ise çok sevdiğim dostum Emirhan Cengiz düzenledi. "Haydi Dans" albümümün çıkış şarkısı "Gazoz" ve albümün sekizinci şarkısı olan "Elektrik" isimli şarkılar Serkan Şimşek'e ait. Serkan da inanılmaz bir besteci, tarif edilemeyen insanlardan. Yapım şirketim Şirkett Yapım, yapımcılarım Funda Pelin Kurt ve Yüksel Yılmaz "Haydi Dans" albümüme ve bana çok inanarak bu projeye dahil oldular ve mükemmel bir aile olduk, gerçekten sektörde yakalanması artık çok zor bir samimiyetle çalıştık ve devam ediyoruz, aman nazar değmesin. Albüm kartonetimi görenler, daha bir çok kişinin emeği olduğunu da görmüşlerdir, tekrar herkese çok teşekkür ediyorum. Bir de albüm çıktıktan sonrası var tabii. Radyo PR Mine Ayman, basın PR Ebru Küçükakar ve menajerlik Şirkett Menajerlik Sema Bekmez, kıyafet tasarımımı sevgili Gizem Ogan'a, saç tasarımımı ise sevgili Hasan Taslı'ya emanet etmiş durumdayım. Bu işte en önemli şey ekip ruhu, biz bu ruhu yakaladık o yüzden sırtımı rahatça ekibime yaslayabiliyorum ve işime tam konsantre olabiliyorum.

Albümünün çıkış şarkısı olan "Gazoz" nasıl ortaya çıktı, sana ulaşma hikayesini anlatır mısın?

Gazoz'un gerçek bir hikayesi var, stüdyoda Berkan Kaya çalışırken çat kapı Serkan Şimşek içeri girer, o an Berkan "elin boş gözün yaş mı geldin, insan "iki gazoz" alır da gelir" şeklinde esprili bir yaklaşımda bulunmuş ve Serkan bir sonraki gelişinde elinde gazoz ile gelmiş. Bana ulaşması ise, demo yapılması için şarkının okunması gerekiyordu stüdyoya girdim okudum o gün bu gündür şarkı benim :)))

Albümdeki bir çok şarkının sözü ve müziği sana ait, ne zamandan beri yazıyorsun bu şarkılarda yaşanmışlıklar var mı?

Albümde sekiz sıfır şarkı iki versiyon toplam on şarkı var. Bu sekiz sıfır şarkının altısının söz ve müziği bana ait. 2000 yılından beri bir şeyler karalıyorum, şarkılarımın noktasından virgülüne her şeyinde yaşanmışlık var ve hepsi kalp emeği göz nuru...

Albümünü hazırlarken tarzından etkilendiğin isimler oldu mu? Albüm yapmanda sana destek olan sanatçı dostların var mı?

Hazırlık aşamasında her türden çok fazla müzik dinledik etkilendiğimiz bir tarz değilde biz Faruk Emre'ye ait bir tarz yaratmak istedik ve bunu da başardığımızı düşünüyoruz. Başından beri fikirlerini ve manevi desteklerini hiç esirgemeyen çok sevdiğim dostlarım Betül Demir, Emir ve Sinem Ogan'a çok teşekkür ediyorum.

İlk klip "Gazoz" adlı şarkıya çekildi ve klibinde keyifle dans ediyorsun, dans eğitimi aldın mı?

Evet, ilk klibimi Şenol Korkmaz yönetmenliğinde Gazoz'a çektik, çok farklı ve yüksek enerjili bir dans klibi oldu. Yıllarca Bahadır Efe'den dans eğitimi aldım, hala devam ediyoruz. Klibimde Bahadır Efe'nin özel olarak hazırlamış olduğu koreografiyi sergiledik. Bahadır beni çok iyi anlayıp dans ile anlatabiliyor, inanılmaz bir koreograf.

Albümde "Gazoz" dışında hangi şarkılar öne çıkıyor? İkinci klip şarkısı belli oldu mu?

Dinleyicilere göre bir "Kalp", iki "Söktüm", üç "Tabu", dört "Aşk Ürkektir" ve "Bahtsız" bana göre ise "Aşk Ürkektir", "Bahtsız" ve "Kalp" diye gidiyor :) İkinci klip "Kalp" şarkıma gelecek gibi, çok sevildi ve inanılmaz bir klip ısrarı var. Beni bu albümde en mutlu eden konu, bütün şarkılarımın beğeniliyor olması ve bu benim için çok önemli. Dinleyenlerin ilk tepkileri; mesela Kalp'i dinliyor Kalp benim şarkım diyor sonra Aşk Ürkektir'e geçiyor "buda benim" diyor, diğerine geçip buda benim diğeri diğeri derken bütün albümü beğeniyorlar. Dinleyicilerime çok teşekkür ediyorum...

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Çok başarılı işler olduğu gibi birbirini takip eden fabrikasyon işler de var. Model, Mor ve Ötesi, Gripin, Emre Aydın, Kenan Doğulu, Hande Yener, Emir ve Gülşen'i çok beğeniyorum.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsun? Sence bu sene eğer katılırsak bizi kim temsil etmeli?

Hiç bir şey düşünmüyorum, katılırsak Model, Atiye ya da Şebnem Ferah güzel olur.

Yakın zamanda, albüm dışında başka bir projen olacak mı? Sahne çalışması yapmayı düşünüyor musun?

Şu an için tamamen ekibimle beraber albüme yoğunlaştım ve çok güzel remixler geliyor. İkinci klip için çalışmalara başlıyoruz. Sahne olmadan zaten yaşayamam, bırak düşünmeyi hiç aklımdan çıkmıyor desem yeridir. Çok güzel sahne şovları hazırladık ve yenilerini eklemeye devam ediyoruz. 4 Eylül'de özel bir gecede ilk konserimi vereceğim için çok heyecanlıyım.