Menü
Mine Ayman: Baharla gelen şarkıların hissettirdikleri!
09 Nisan 2013 Salı - 03:42 GMT
Mine Ayman

Merhaba, uzun zamandır yeni yazımı yazmadım çünkü yazacak güzel şarkı bulmakta oldukça zorlandım! Son zamanlarda yine birçok albüm ve single çıkmasına rağmen, sektörü ve halkı heyecanlandıracak çok başarılı şarkılar maalesef ortaya çıkmadı. Dev isimler bile, eski başarılarını yakalamakta şu ara bir hayli zorluk çekiyor. Peki bu gidişle ne olacak? Şarkılar neden beğenilmiyor? Şarkıcılar, hep aynı tarz şarkılar söyledikleri için mi yoksa tarzlarını değiştirdikleri için mi beğenilmiyorlar? Bu soruların cevabını tam olarak bulmak çok zor ama soruların içinde cevapların gizli olduğu kesin!

Önümüz yaz ve hala kayda değer bir yaz şarkısı ortaya çıkmış değil, peki biz bu yaz ne dinleyeceğiz? Demet Akalın, "Türkan" ile oldukça konuşuldu ama o şarkının zamanı geçti, şu ara "Giderli Şarkılar" ile gündemde olsa da bu şarkının da kısa bir süre içinde etkisini kaybedeceğini düşünüyorum. Bence, Demet Akalın'ın yaza özel bomba bir single ile sürpriz yapması lazım ve bu yeni şarkının "Olacak Olacak", "Rota" ya da "Sabıkalı" gibi olması lazım.

Gülşen

Gülşen'in merakla beklediğim yeni albümü çıktı ama albüm hayal ettiğim kadar beni heyecanlandırmadı. Çıkış şarkısı "Yatcaz Kalkcaz Ordayım" radyo ve televizyonlarda yayında ama bu şarkının "Bir An Gel", "Yeni Biri", "Sözde Ayrılık" ya da "Seyre Dursun Aşk" kadar beni etkilediğini söyleyemem. Şarkının klibi de özellikle finali ile beni oldukça şaşırttı, "Seyre Dursun Aşk" klibinin devamı gibi hazırlanmış sanki ama sonu hiç iyi bağlanamamış! Bence Gülşen'in "Beni Durdursan Mı" adlı yeni albümünün en iyi şarkısı "Kardan Adam" ve keşke ilk klip bu şarkıya çekilseydi. Neredeyse dinleyen herkesin keşfettiği "Kardan Adam" kliplenseydi bence bu albümün etkisi daha büyük olurdu. Albümdeki bir başka güzel şarkı ise "Irgalamaz Beni" adlı enerji dolu dans şarkısı. Bu şarkı, özellikle yüksek sesle dinlendiğinde vurdumduymaz, şımarık ve arzu dolu sözleri ile insanı eğlendirip gaza getiriyor. Bu şarkıyı dinlerken aklıma bir Nazan Öncel şarkısı olan ve Tuğba Ekinci'nin seslendirdiği, benim de çok sevdiğim bir şarkı olan "Yanma Demezler" adlı şarkı aklıma geldi. Her iki şarkının müziğinden aynı enerjiyi alıyorum, bu yüzden "Irgalamaz Beni" bana çok tanıdık geldi ve dinler dinlemez sevdim. Bence, yaz sıcağında bu şarkı mutlaka kliplenmeli.

Son dönemde en sevdiğim ve en pozitif bulduğum şarkı Gökhan Türkmen'in "Aşk Lazım" adlı şarkısı. Şarkı o kadar pozitif ki ne zaman dinlesem gülümsemeye başlıyorum ve içim yaşama sevinci ile doluyor. Böyle iyi dileklerle ve aşkla dolu şarkılara ihtiyacımız var, herkese lazım olan şey her şeyden çok "aşk" aslında ve bu şarkıda olay çözülmüş.

Pozitif şarkılardan biri de hem sesi hem de fiziği ile dikkat çeken Cem Belevi'ye ait olan "Günaydın Sevgilim" adlı şarkı. Yeni şarkıcıların işi zordur ama Cem Belevi bu zorluklara rağmen "Günaydın Sevgilim" ile iyi bir çıkış yakalamayı ve dikkat çekmeyi başardı. "Bilmezsin" adlı albümündeki tüm şarkıların sözü ve bestesi Cem Belevi'ye ait ve yakında bu ismi daha çok duyacağız! Albümde yer alan "Bilmezsin", "Serserin Oldum" ve "Biz Olsak" adlı şarkılar da hit olmaya aday.

Dev ses Linet'in yorumuyla dinleyip çok sevdiğimiz "Aslan Gibi" adlı şarkı, bu kez Sıla yorumuyla yeniden hit olmayı başardı. Bu kadar kısa arayla bir şarkının üst üste bu kadar sevilmesi gerçekten çok başarılı bir durum. "Aslan Gibi" adlı şarkının sözleri Sıla'ya ve müziği Sezen Aksu'ya ait, keşke bu iki isim daha sık bir araya gelse de ortaya böyle "aslan gibi" daha çok şarkı çıksa.

Emre Kaya, ikinci şarkısıyla da hedefi on ikiden vurmayı başardı. "Teşekkür Ederim" adlı yeni şarkısı dillere düşmüş durumda, Emre Kaya ismini bundan sonra daha da fazla duyacağız.

Murat Dalkılıç, son albümünden hit şarkılar çıkartmaya devam ediyor. Yeni kliplendirdiği "Bir Hayli" adlı şarkı, albümünün başarısını ve güncelliğini bir süre daha korumaya yetecek güzellikte.

Bengü'nün Zeki Güner'e ait olan şarkısı "Yaralı" kliple birlikte oldukça dikkat çekmeye ve dilden dile dolaşmaya başladı. Ne zaman bu şarkıya rastlasam hemen söylemeye başladığımı fark ettim, hepimizde var bir yara!

Çıkalı çok olmasına rağmen Bahadır Tatlıöz ve Gökhan Tükmen'in düet yaptığı "Bedende Ruh Yokken" adlı şarkı bu ara en sevdiğim duygusal şarkılardan biri olmayı başardı. Yeni isimlerin keşfedilmesi biraz zaman alıyor ama iyi olan bir şekilde yerini buluyor. Bahadır Tatlıöz'ün şarkısı kadar sesini de çok farklı ve güzel buluyorum, yolu açık olsun.

Erdem Kınay'ın albümünde "Duman" adlı şarkıyı söyleyerek müzik dünyasında büyük etki yaratan Merve Özbey'in başarısı hız kesmeden devam ediyor. Hala her yerde en fazla çalınan şarkıların başında "Duman" geliyor, şarkının sözleri Deniz Erten'e bestesi ise Erdem Kınay'a ait ve bu iki ismin bir araya gelmesi her seferinde çok başarılı oluyor. Şu sıra Erdem Kınay ikinci albüm hazırlığında ve yine şarkıları Deniz Erten ile birlikte hazırlıyorlar. Ayrıca Merve Özbey de yeni şarkı hazırlığında, yakında bu muhteşem sesten yine muhteşem bir Deniz Erten şarkısı dinlemeye hazır olun.

Sertab Erener

Sertab Erener'in "İyileşiyorum" adlı şarkısını sevdim, oldukça hüzünlü ve kadınların ayrılık acısı sonrası yaşadığı sendromu çok iyi anlatan psikolojik bir şarkı olmuş. Her ne kadar şarkının adı "İyileşiyorum" olsa da, bu ara ayrılık acısı yaşayanları bence sözleriyle daha çok hasta edebilir bu şarkı! Özellikle şiir kısmı çok vurucu! Yaza özel yakında Sertab Erener'den bir Hint şarkısı gelecek diye bir duyum aldım, cover şarkının sözlerini ise daha önce "Rengarenk" adlı şarkının da sözlerini yazan Nil Karaibrahimgil yazacakmış. Merakla bizi eğlendirip ısıtacak bu şarkıyı bekliyorum çünkü hızlı ve enerji dolu şarkılara hasret kaldık!

"Visal" adlı yeni şarkısıyla oldukça şaşırtan Hadise, bu çok farklı şarkısıyla beni mutlu etmeyi başardı. "Visal" hem sözleri, hem müziği hem de muhteşem klibiyle beni çok etkiledi. Ters köşe yapıp hem müzik camiasını hem de dinleyicilerini şaşırtan Hadise, Haziran ayının ilk haftasında yeni bir single daha çıkartmaya hazırlanıyor. Yeni şarkısı yaza daha uygun olacak, daha eğlendirip neşelendirecek. "Visal" şarkısında çalıştığı ekiple yoluna devam eden Hadise'nin yeni çıkacak şarkısının da sözleri İsra Gülümser'e ve bestesi Tolga Görsev'e ait olacak.

Özlem Tekin'in "Kargalar" şarkısı oldukça asi ve ben böyle güçlü, iddialı, farklı şarkıları çok seviyorum. Özlem Tekin, bu şarkıda hem yorumuyla hem de görüntüsüyle her zaman olduğu gibi yine oldukça dikkat çekici. Şarkının klibi de görsel olarak oldukça doyurucu, Özlem Tekin'e savaşçı kadın rolü bence çok uymuş. "Kargalar" sert bulunsa ve birçok yayın kuruluşunda yayınlanmasa da şarkı kitlesine mutlaka ulaşacak ve Özlem Tekin klasiklerinden biri olacaktır.

Yalın, "Olmasa da Olur" adlı şarkısıyla kelimenin tam anlamıyla harikalar yarattı. Albümün gizli hiti olan bu şarkı o kadar çok sevildi ki hala en çok çalınan şarkılardan biri ve bu şarkı kolay kolay listelerden çıkacak gibi görünmüyor. Özellikle şarkının ıslık çalınan bölümü herkesi etkileyip hafızalara yerleşmeyi başardı.

Mor ve Ötesi'nin "Oyun Bozan" adlı yeni şarkılarını da çok beğeniyorum, grup üyeleri kendi hallerinde ve kendi tarzlarında yollarına başarıyla devam ediyorlar.

Yazımı yeni Ferhat Göçer şarkısı ile sonlandırıyorum, şarkının ismi "Yarabbim" ve bu hafta bu şarkı radyolara ulaşmış olacak. Şarkının söz ve müziği Altan Çetin'e, aranjesi ise Ozan Doğulu'ya ait ve tam bir yaz şarkısı. Ferhat Göçer, kendisinden beklenilmeyen bir şarkı ve tarz ile herkesi oldukça şaşırtacak. Ben şarkıyı çok sevdim, hem sözleri hem de müziği oldukça etkileyici ve farklı. Altan Çetin'den yeni bir hit geliyor, yakında kendi albümü de çıkacak!