Menü
Röportaj : Cem Belevi "Günaydın Sevgilim"
30 Mart 2013 Cumartesi - 04:07 GMT
Cem Belevi

Cem Belevi ilk albümü "BİLMEZSİN" ile müzik marketlerde yerini aldı. Taş Plak etiketiyle çıkan albümdeki tüm şarkıların söz ve müzikleri Cem Belevi'ye ait. EMİR KHALİLZADEH yönetmenliğinde çekilen albümün ilk klip şarkısı "Günaydın Sevgilim"le beğeni toplayan Cem Belevi, yazarımız Mine Ayman'ın sorularını yanıtladı...

Müzikle uğraşmaya ilk ne zaman ve nasıl başladın? Albüm kararını aldıktan ne kadar sonra albüm hayalin gerçekleşti?

Müziğe çok küçük yaşlarda piyano eğitimi alarak başladım. Daha sonra gitar dersleri aldım ve lise yıllarımda şarkılar yazmaya başladım. Müzik, kendimi bildim bileli hayatımın merkeziydi. Aslında albüm yapma isteğim de ilk sahneye çıkıp kendi şarkılarımı paylaşmamla başladı.

Cem Belevi

İlk albümün Bilmezsin'de 8 şarkı var ve tüm şarkıların sözü müziği sana ait, bu şarkıları ne zaman yazmaya başladın? Albümdeki en eski ve en yeni şarkın hangisi?

Hepsini farklı dönemlerde yazdım. Albümdeki en eski şarkı "Bilmezsin" 5 sene önce yazmıştım, en yenisi de "Serserin Oldum" o da henüz iki yaşında ;)

Albümde senin için en özel ve anlamlı şarkın hangisi? Birebir yaşadığın bir şarkın var mı?

Hiç bir şarkım baştan sona beni anlatmaz ama her şarkımda birkaç cümle ben varımdır. Hem melodik yapısı hemde sözleri yüzünden en sevdiğim şarkım Günaydın Sevgilim'dir.

Albümünü hazırlarken tarzından etkilendiğin biri oldu mu? Müzik dünyasında örnek aldığın ya da şarkılarıyla sana ilham veren bir isim var mı?

Bilmezsin albümümde örnek aldığım etkilendiğim birisi olmadı. Ancak müziğe yıllarını vermiş ve insanların sevgisini kazanmış üreten sanatçılar beni çok etkiler ve onları her zaman örnek alırım. Mesela Türkiye'den Sezen Aksu, Tarkan, Ajda Pekkan, Kayahan gibi isimler.

İlk klip Günaydın Sevgilim adlı şarkına çekildi, kliple ilgili bilgi verir misin? İlk klibin istediğin gibi oldu mu ve klip çekiminde zor anlar yaşadın mı?

Klipte şarkı gibi sonunu tatlıya bağlıyor, Türkiye'nin en başarılı yönetmenlerinden biri olan Emir Khalilzadeh'nin objektifinde oyunculuk da çok zor olmuyor zaten. 32 kişilik bir ekiple tam 22 saat çekim sürdü, çok yorucu geçti ancak klip tamamen içime sindi. Herkesin emeğine tekrar buradan teşekkür ederim. Ayrıca, Atasay'a da özel bir teşekkürüm var izninizle. İlk albümümün ilk klibinde yanımda olup sponsor oldukları için.

Bundan sonra hangi şarkılar kliplenecek? İkinci klip için hazırlık başladı mı?

Henüz başlamadık çünkü daha erken olduğunu da düşünüyoruz. Gelen tepkileri değerlendiriyoruz. Ancak havalarında ısınmasıyla birlikte hareketli bir şarkıya yeni klip geleceğe benziyor.

Şarkıların ve sesin kadar fiziğin de dikkat çekiyor, gelen yorumlar nasıl? Durumdan memnun musun?

Teşekkür ederim, durumdan gayet memnunum. James Franco, Kit Harington, Marlon Teixeira gibi yakışılı oyunculara ve modellere benzetiyorlar. Buda beni hem güldürüyor hem de mutlu ediyor. Yaptığımız işte yorum, şarkılar, müzikal kalite kadar fiziki duruşumuzda önemli.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albüm ve isimler hangileri?

Öncelikle yapılan her projeye saygım sonsuz, hepsinde ciddi emek var. Yıllardan beri dinlediğimiz sanatçıların ilk günkü heyecanlarıyla hala albüm yapıyor olması beni çok etkiliyor. Son dönemde Sertab Erener ve Feridun Düzağaç'ın albümlerini çok beğendim.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsun? Bu sene yarışmaya katılmıyor oluşumuzu nasıl değerlendiriyorsun? Sen böyle bir yarışmaya katılmak ister miydin?

Eurovision bizim ülkemizde milli maç coşkusuyla halkı birbirine kenetleyen ancak dünyada insanların oylarken sadece müziği göz önünde bulundurmadığı ve politik durumlardan etkilendikleri bir yarışma. Bu sene katılsak tabii ki güzel olurdu. Evet, Türkiye'deki insanların coşkusunu Eurovision'da temsil etmeyi çok isterdim. Ama bu kararlar bizlerin ellerinde değil hiç bir zaman.

Yakın zamanda albüm dışında yapmayı planladığın başka bir proje var mı? Sahne çalışması yapmayı düşünüyor musun?

Önümde şu anda müzik yapmaktan daha önemli bir proje yok. Sahne için orkestra arkadaşlarımla provalara başladık. Çok yakında iddialı bir repertuarla konserlere başlayacağız.