Menü
Röportaj : Cankan: "İsmail YK bizim artıklarımızı okuyor!"
30 Ocak 2007 Salı - 14:25 GMT
Cankan

"Yar Yar" albümüyle adını duyuran Cankan grubu, yaklaşık üç yıllık aradan sonra "Cayır Cayır" ile sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Kendi şarkılarının yanı sıra İsmail YK'ya verdikleri bestelerle de kendilerinden söz ettiren grubun solisti Fatih ABB, "İsmail bizim artığımız olan şarkıları okuyor" dedi.

"Cayır Cayır" albümünüz önümüzdeki hafta çıkıyor. Albümün hazırlık çalışmaları ne kadar sürdü?

- Fatih ABB: Yaklaşık 1 buçuk yıldır stüdyodaydık. "İsmimiz şarkılarımızı değil, şarkılarımız ismimizi devam ettirsin" diye çok emek harcadık. Stüdyoya girmeden önce de Avrupa’da 67 konser verdik. Konser yapan çok ama konser dolduran çok az... Biz salonu doldurabilen ender isimlerdeniz.

Cankan ne zaman kuruldu?

- F.ABB: 1994’te. Yaklaşık 13 senedir Ayhan’la beraber çalışıyoruz. İlk albümü Almanya’da çıkardık. Bu dördüncüsü...

1989 yılında kurulduğunuz söyleniyor, o tarih doğru değil mi?

- F.ABB: Ama o zaman "Sena" adıyla piyasadaydık ve 4-6 kişi arasında gidip geliyorduk. Gruptaki çoğu kişi iş hayatını tercih etti. Ben de Ayhan’la birlikte bu işte profesyonelleşmeyi seçtim.

Tarzınızda değişiklikler var mı?

- F.ABB: Hayır, sadece eklemeler yaptım. Mesela bu albümde bir türkü söyledik, bir de Rock R&Besk şarkı yaptık. Zaten Türkiye’ye ilk R&Besk’i biz getirdik.

İsmail YK ile diyaloğunuz nasıl?

- F.ABB: Biz o dosyayı kapattık. İsmail benim bestelerimi okuyor, bunu bilsinler yeter... Mesela yeni albümündeki "Git Hadi Git", "Seviyorum", "Gıcık Şey" bizim şarkılarımızdır.

Sizin şarkılarınızı seslendirdiğine göre aranızda sorun yok...

- F.ABB: Ben bu şarkıları İsmail’e "Şapur Şupur" albümünü yaparken vermiştim. Bizim çöpe attığımız, artık parçaları albümüne almış. Ben o zaman ona 60’a yakın beste yapmıştım. Bu albümünde beste vermediğim için üç sene önce kullanmadığım parçaları okudu. Yani mecbur kaldı bizim artıklarımızı okumaya!

Albümde "kirazim.com" diye bir şarkınız var, onun özelliğinden söz eder misiniz?

- Ayhan Malik: Hayranlarımız bu şarkıyla bize ulaşabilecekler. www.kirazim.com adresine albümümüzde yer alan şifreyi yazarak, bizimle bir gün geçirme şansı elde edecekler.

Bu şarkının İsmail YK’nın "bombabomba.com"uyla kıyaslanacağını düşünüyor musunuz?

- F.ABB: O şarkı da bize ait zaten... Dansından kıyafetlerine kadar hepsi bizim taklidimiz. Ama Allah onun da yolunu açık etsin.

"Peluş'u yaratırken bizden esinlendiler."

Ayhan Malik, Cem Yılmaz’ın bir reklam filminde canlandırdığı "Peluş" karakterinin, kendilerinden esinlenilerek yaratıldığını iddia etti: "Cem Yılmaz’ın reklam filmi Fatih'ten esinlenilerek çekilmiş. "Neden dava etmiyorsunuz" diyenler oldu. Ama biz o kahramanı izlediğimiz zaman çok eğlendik. Neden sevdiğimiz birini dava edelim ki?"

Röportaj: Gözde YILMAZ - Hürriyet Gazetesi