Menü
Röportaj : Sarp: "Çırılçıplak"
23 Şubat 2013 Cumartesi - 00:04 GMT
Sarp

Altı sene aradan sonra üçüncü albümü "Çırılçıplak" ile müzik marketlerde yerini alan ve albümün ilk klibi "Ben Böyleyim" ile beğeni toplayan Sarp, yazarımız Mine Ayman'a albüm sürecini ve yeni projelerini anlattı...

Yeni albümünün ismi Çırılçıplak, bu çarpıcı ismi ve albümünün hazırlık aşamasının ne kadar sürdüğünü anlatır mısın?

Albüm şarkılarını yapmak, düzenlemek, kaydetmek, şarkı seçimleri ve mix toplamda 2 seneye yakın bir zaman aldı. Tabii bu kadar uzun sürmesinde bu sefer en ufak davul atağından, en minik gitar notasına, tüm duyum duygusuna kadar herşeyi çok özenerek ve istediğim anlatımda olmasına çalışarak uğraşmamın etkisi büyük oldu.

Albüm çalışmalarına başladığımda herşeyin istediğim gibi olmasının, içimden geldiği gibi bir albüm yapmamın en önemli şey olduğunu düşünerek girdiğim bu yolda, mixini de kendim yaparak, tamamen yalın bir anlatımla yaptığım şarkıları koyduğum ve kendimi kendim gibi anlattığım için albüm çıkmadan 1 sene önce albümün adının "Çırılçıplak" olmasına karar vermiştim.

Altı sene sonra üçüncü albüm geldi, neden bu kadar zaman albüm yapmadın ve bu altı sene boyunca neler yaptın?

Bu süre içinde sahne almaya aralıksız devam ettim, "Lodos" adlı filmde oynadım, "Yaban gülü" adlı dizide oynadım, sonra artık biraz dinlenmeliyim diyerek herşeye 1.5 sene ara verip albüm çalışmalarıma başladım. Bu süre içinde kendi içime dönme ve kendimi dinleme, dünya ve doğayla bütünleşme fırsatı buldum ve hem işim hem de genel olarak hayatım açısından çok iyi geldiğini söyleyebilirim.

Ayten Alpman'ın ve yıllar sonra Candan Erçetin'in yorumladığı "Ben Böyleyim" adlı çok sevilen şarkıyı yeniden yorumladın. Bu şarkıyı okumaya nasıl karar verdin, bir hikayesi var mı?

Ayten Alpman, annemin çok sevdiği, benim de sesiyle, duygusuyla içime işlemiş ve benim de hayran olduğum bir şarkıcıydı. Albümleri için seçtiği şarkılar da benim hep içimde hissettiğim şarkılar oldu ve 2. albümümde yer verdiğim "Tek Başına"dan sonra "Ben Böyleyim"i de sahnelerde canlı olarak yorumlamaya başladım. Hatta 2. albümde "Tek Başına"dan önce onu koymayı düşünmüş ama kendi tarzıma göre şekillendirememiştim. Sahnede canlı canlı iyice hakkını vererek düzenleyip, şekillendirdikten ve çaldığım her seferinde çok güzel tepkiler aldığımı gördükten sonra albüme koymaya karar verdim. Söz yazarı Ümit Aksu'nun oğlu Yaman Aksu'ya yollayınca aldığım tepki de çok doğru bir karar verdiğim konusunda içimi iyice rahatlattı ve ilk klibi de ona çekmeye karar verdim.

İlk klip "Ben Böyleyim" adlı şarkıya geldi, ikinci klip için hazırlık başladı mı? Albümde hangi şarkılar öne çıkıyor ve senin için albümdeki en özel şarkı hangisi?

İkinci klip çalışmaları başladı diyebilirim. Kesin olmamakla birlikte "Dön Nolur" adlı parçama çekilecek gibi görünüyor. Çok tatlı senaryolar konuşuluyor ve umuyorum ki çok güzel bir klip çıkacak ortaya. Albümde "Dön Nolur" dışında "Tut Beni", "Sensiz", "Cennet" ve "Dön ya da Pişman Ol" gibi şarkılar öne çıkıyor ve en özel anlarımdan birinde yazdığım "Tut Beni" bu albümdeki en özel şarkım diyebilirim.

Konser ve bar çalışmaların başladı mı? Sevenlerinle yakın zamanda hangi mekan ve şehirlerde buluşmayı planlıyorsun?

Albümün ilk konserini geçen hafta Jolly Joker İst'de verdim ve çok keyifliydi. Bu hafta bir İzmir konserim oldu. 15 Mart'ta Adana'da bir konser görünüyor, 29 Mart Bursa Kat 3'teyim. Yavaş yavaş konser programlarını yoğunlaştırıp herkese ulaşmayı planlıyorum. Dileyenler tüm konserlerimi facebook.com/sarpofficial sayfasından veya twitter.com/sarpsanin 'den takip edebilir.

Oyunculuk yönünle de dikkat çektin, film ve dizi deneyimlerin oldu. Bundan sonra ekranda yine görebilecek miyiz seni, yeni bir proje var mı?

Evet sıra yine ona geldi :) Oyunculuk yapmayı da özledim ve güzel bir proje olursa içinde bulunmak isterim.

Son dönemde yapılan albümleri nasıl buluyorsun? Beğendiğin albümler ve isimler hangileri?

Çok güzel albümler yapılıyor, Mor ve Ötesi yine güzel bir albüm yaptı, bir de "Pera" adlı yeni bir grup keşfettim ve çok beğendim.

Eurovision şarkı yarışması hakkında ne düşünüyorsun? Bu sene yarışmaya katılmayacak olmamızı nasıl değerlendiriyorsun?

Ben sanatla ilgili hiçbir şeyin yarıştırılmaması gerektiğini düşünüyorum, müzik kişisel beğeni işidir, 1 kişi bile beğense çok değerlidir ve 1000 kişinin beğendiğinden daha az değerli değildir. Eurovision başka açılardan önemli gibi göründüğü için katılmak iyi bir şey gibi görünse de çok da önemli değil diye düşünüyorum.